Missä voisi aikuinen opiskella venäjää edullisesti Helsingissä?
Vieläköhän lähes viisikymppiselle menisi päähän?
Kommentit (7)
Esim Helsingin työväenopistossa ja Vantaan aikuisopistossa. Kurssit alkavat yleensä syksyllä ja joitain vuodenvaihteessa. Myös Venäjän kulttuurikeskus järjestää mutta ovat vähän em kalliimpia. Katso kursseja www.ilmonet
Kyllä toki 50 kymppinen oppii, jos ei täydellistä Venäjää niin ei se mitään! Kaikki on kotiinpäin! Tsemppiä!
Jos työväenopiston tahti tuntuu liian hitaalta, niin aikuislukiossa on mahdollista edetä selvästi nopeampaan tahtiin.
Ei kannata sulkea pois vaihtoehtoa, että yksityinen/tavallinen henkilö mahdollisesti opettaisi sinulle. Itse opin saksan kielen nimenomaan ihan tavallisen, puoliksi saksalaisen nuoren naisen kanssa, joka ei edes vaatinut korvausta, vaikka sitä halusinkin antaa hyvästä opetuksesta. :) Kävimme noin kerran viikossa kahvilla (minä tarjosin) ja keskustelimme saksaksi parhaani mukaan kaikenlaisista asioista. Sen ansiosta opin saksaa todella paljon, käytössähän se kieli parhaiten harjaantuu! Voisin kuvitella, että venäläisiä/puoliksi venäläisiä on Suomessa niin paljon, että ystävällisiä tavallisia ihmisiä löytyy, jotka ovat innostuneita opettamaan. :)
Iltalukion tai "iltayläasTe...siis aikuislukiot
Kansalaisopistossa.
Aloitin itse vuosi sitten syksyllä (olen reilu 50) ja kyllä se vaan menee päähän, pikkuhiljaa. On kivaa, kun nyt jo on ymmärtävinään jotain!