mies uhkailee riidellessä itsemurhalla.
Mitä voin tehdä? Alkaa olla sellainen pekka ja susi - meininki tässä, kun lähes joka kerta vähänkin pahemman riidan aikana mies aloittaa uhkailun että tappaa itsensä ja sanoo ettei jaksa enää. Toisaalta nää puheet jo nyt menee toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos, mutta aina pieni pelko perseessä että mitä jos... helvetin raskasta.
Kommentit (12)
Anna uhata, älä kuuntele ollenkaan. Jos tekee itsarin, niin voe voe, EI se SUN SYY ole.
En haluaisi jättää miestä, meillä pieniä lapsiakin (senkin takia musta oksettavaa uhkailla itsensä tappmisella, jättäisit sit lapset isättömäks, nice) mutta ei tätäkään jaksa loputtomiin. Meillä on ongelmia, mutta minusta niistä pitäisi puhua rauhallisesti ja antaa aikaa suhteelle, ei alkaa samantien raivoamaan ja vetää itsari-korttia esiin.
Minusta tuota ei tarvitse ottaa kovin vakavasti. Miehellä nyt vaan on tuollainen vähän epäkypsä tapa paeta konfliktitilanteesta. Itsemurhauhkaushan on aika varma keskustelun lopettaja, ei enää puhuta asiasta josta erimielisyys oli... Samantapainen keino kuin ovet paukkuen pois tilanteesta lähtö, mutta ilman fyysisesti pois lähtemistä.
Itse toteaisin vaan että sen kun sitten tapat itsesi ja jatkaisin edelleen siitä asiasta puhumista mistä riidellään.
[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 10:08"]Minusta tuota ei tarvitse ottaa kovin vakavasti. Miehellä nyt vaan on tuollainen vähän epäkypsä tapa paeta konfliktitilanteesta. Itsemurhauhkaushan on aika varma keskustelun lopettaja, ei enää puhuta asiasta josta erimielisyys oli... Samantapainen keino kuin ovet paukkuen pois tilanteesta lähtö, mutta ilman fyysisesti pois lähtemistä.
Itse toteaisin vaan että sen kun sitten tapat itsesi ja jatkaisin edelleen siitä asiasta puhumista mistä riidellään.
[/quote]
Joo, olen tämän huomannit että käyttää tätä ikäänkuin riidan lopettamiseksi. Huomasi kai että se on "toimiva" keino kun ensimmäisiä kertoja uhkaili, säikähdin tietysti niin helvetisti että riita loppui siltä osin siihen.
Juu tuo on vain alhainen keino kun toisella loppuu kyvyt verbaaliseen akrobatiaan. Ihan samaa kuin haukkuminen tai erolla uhkailu. Kun ei enää sanalliset kyvyt riitä laittamaan toiselle vastaan, potkitaan vyön alle eli itsari, haukkuminen, vanhojen epäolennaisuuksien kaivelu ym. otetaan käyttöön. Itse vain puhaltelen silloin kun otetaan alhaiset keinot käyttöön että ohhoi, et sitten parempaa keksinyt, noi on kuultu jo, blablablablablaa.
Jätä se lapsellinen pelle, lapsetkin vain kärsivät.
Mä kyllä sanoisin asiasta, että jos ei urpoilu lopu, niin ero on ainoa fiksu teko. Oli lapset sitten pieniä tai isoja, ei niitä tule altistaa moisille uhkauksille!
Sanot sille: ok, jokaisella on oikeus päättää omasta elämästään ja voit hoidella asian myöhemmin, mutta silti me puhumme tämän riidan nyt loppuun ihan aikuisina.
[quote author="Vierailija" time="10.10.2014 klo 10:25"]
Jätä se lapsellinen pelle, lapsetkin vain kärsivät.
[/quote]
Jos on muuten hyvä mies, ei häntä nyt sen takia kannata jättää jos riitatilanteissa esiintyy tuollaista käytöstä. Harva meistä on sellainen että aina riidellessäkin käyttäytyy asiallisesti ja kypsästi. Silti voidaan olla ihan ok ihmisiä noin muuten.
Toki kannattaa varmasti yrittää välttää riitelyä ja miettiä voisiko tarpeelliset asiat keskustella muuhun sävyyn kuin riitelemällä, ihan kiihtymättömässä mielentilassa. Mutta joskus voi mennä riidaksi ja ei niistä niin kauheasti kannata nokkiinsa ottaa mitä siinä kiihtyneenä toinen sanoo tai tekee, kunhan nyt ei väkivaltaiseksi ylly.
Se joka uhkailee ei tee mitään. Ne jotka ei uhkaile niin ne on ne jotka sen tekee. Ja mitä sitten.
Seuraavan kerran kun uhkailee, niin sanot vaan että senkus teet etkä uhkaile. Käske mennä hoitoon ja lopettaa moiset uhkaukset. Minä tosin en kattosi tollasta tasapainotonta ihmistä yhtään. En usko että se on hyväksi lapsillekkaan.
Muista että et ole vastuussa aikuisen ihmisen tekemisistä.
Sitten taas se toinen puoli, vaimo on aamuyöstä aivan raivona jostakin, uhkailee erolla ja heittelee onelinereita tyyliin "sulla on varmaan toinen," "et sä musta enää välitä", "sä vaan esität rakastavasi" ja "olet varmaan piilohomo" kunnes hermoni ovat aivan riekaleina ja puukko ranteella. Sitten alkaa pikku hiljaa selvitä, että olen nukkuessa kääntynyt hänestä poispäin, ja se on kuulemma selvää kehonkieltä.
Minä sanoisin, että jos et lopeta tuota itsemurhalla uhkailua joka riidan aikana, minä lähden, ja hän saa sitten ihan rauhassa tappaa itsensä, toisen elämä ei ole minun vastuullani. Tuo on henkistä vallankäyttöä jota ei missään nimessä pidä hyväksyä.