Onko muita jotka ei "tule hyvin toimeen erilaisten ihmisten kanssa"
Inhoan tuota fraasia työpaikkailmoituksissa. Kannattaako edes hakea töitä jos ei tule? Kun ei viitsisi valehdellakaan.
Mieluiten tekisin töitä yksin.
Kommentit (9)
Mulle sopii nykyinen, että muutama asiakas viikossa ja meidän asiakkaamme ovat pääasiassa mukavia. Pomo hoitaa "hankalat" itse. Palavereissakaan en paljoa istu. Suunnitteluinsinööri.
On. Ja kuka oikeasti tulee toimeen kaikkien kanssa? Ja kuka on sellainen että ihan kaikki muut tulevat hänen kanssaan toimeen? Ei kukaan. Paitsi jos näännyttää itsensä teeskentelemällä joka hetki tilanteen mukaan = hyvä asia?
Juu, minä olen yksi sellainen. Olen sote-alalla, joten on pakko tulla kaikkien kanssa toimeen, en vaan haluaisi. Olisi pitänyt opiskella joku ammatti missä saa työskennellä ja olla yksin edes hetken.
Minäkään en tule. Jos muut ihmiset käyttäytyy asiallisesti, se ei ole ongelma. Inhoan kuitenkin niitä ihmisiä jotka alkavat heti kättelyssä valittamaan tai haukkumaan tai osoittamaan oman erinomaisuutensa, heille tekisi mieli sanoa haista vittu.
Työpaikkailmoituksessa tuo tarkoittaa, että osaa käyttäytyä asiallisesti muiden ihmisten seurassa työpäivän ajan. Mä olen erakkoluonne ja ärsyynnyn helposti typeristä ihmisistä, mutta pystyn pitämään mölyt mahassani työpäivän ajan ja tekemään töitä minkä tahansa ääliön kanssa. Eihän mun tarvitse näistä ihmisistä pitää eikä varsinkaan viettää aikaani heidän kanssaan yhtään sen enempää kuin mistä mulle palkkamaksetaan.
Mä tulen kyllä hyvin toimeen erilaisten ihmisten kanssa ja voin aidosti sanoa että olen pidetty ihminen, mutta olen niin epäsosiaalinen, että ne sosiaaliset kontaktit vähän vieraampien ihmisten kanssa väsyttää ja rasittaa ihan hirveästi. Varmaan just se, että kammoan tietyllä tavalla sosiaalisia kontakteja tekee sen, että ylikompensoin ja olen tosi mukava, koska pelkään tekeväni jotain väärin, jolloin ihmiset yleensä pitää musta vaikka se on mulle itselleni rooli. Roolin ylläpitäminen pitkiä aikoja väsyttää.
Onneksi voin tehdä paljon etäpäiviä ja asiakastapaamisiin mun tungetaan onneksi nykyään harvoin sen jälkeen, kun uskalsin kertoa pomolle näistä fiiliksistäni.
[quote author="Vierailija" time="08.10.2014 klo 16:52"]
Inhoan tuota fraasia työpaikkailmoituksissa. Kannattaako edes hakea töitä jos ei tule? Kun ei viitsisi valehdellakaan.
Mieluiten tekisin töitä yksin.
[/quote]
No työtä hakiessa useimpien vaan on pakko valehdella, koska koko työnhausta on tehty semmoinen sirkus.
Täälläkin yksi erakko joka mieluiten tekisi töitä yksin, en ole ollenkaan tiimi-ihminen jne, mutta kyllä minä vaan työnhaussa olen valehdellut niin olevani tiimihenkinen ja sosiaalinen ja tulevani kaikkien kanssa toimeen. Itse työssäni ei edes juurikaan tarviste olla sosiaalinen ja yksin koneella pääosin olen, mutta nykyajan mantra on tuo että työnhaussa pitää silti esittää olevansa muuta kuin ujo ja rauhallinen nörtti joka viihtyy yksin.
Tulen toimeen kun täytyy, on vain havaittu, he jotka korostavat ihmissuhteita ja joka tilanteessa juttelevat, ovat niitä joiden takia töissä menee huonosti.
Täällä toinen. Haaveeni olisi tehdä töitä kotoa käsin, ei tarvitsisi tavata ketään, joita ei haluaisi. Olen erakkoluonne. Valitettavasti ammattini on sellainen, että on pakko teeskennellä olevansa sosiaalinen saadakseen huonon palkkansa tienattua.