Te kerrostalon asukkaat jotka ostavat aidon joulukuusen, kysymys
Mietin tänä vuonna ensimmäistä kertaa joulukuusen ostoa kerrostalokämppään. Katselin netistä, että tuo kuusen rauhallinen sulattaminen olisi tärkeää mutta miten olette tämän kerrostalolaiset hoitaneet? Missä ja miten kauan ootte kuusta sulattaneet? Epäilyttää että kannattaako koko kuusta hommata jos en keksi mitään välitilaa ulkoilman ja huoneenlämmön välillä... Ihanaa jos joku viitsisi vastata!
Ja mihin olette muuten kuusen sitten heivanneet joulun jälkeen?
Kommentit (4)
Kelistä riiippuen sulatettu lasitetulla parvekkeella, vessassa tai ihan olkkarissa. Joulun jälkeen kuuset on viety roskakatoksen viereen, josta ne haetaan tiettyyn päivään mennessä.
Enpä ole itse aikuisena laittanut kuusta, lapsena meillä kyllä oli aina kerrostalossa oikea joulukuusi. En edes tiennyt tuollaisesta sulatuksesta, mutta jos sellainen olisi tehtävä, niin laittaisin kuusen aluksi varmaan kylppäriin.
Parveketta ei multa löydy mutta nyt törmäsin tosiaan johonkin artikkeliin jossa kehotettiin sulattamaan kuusi kylppärissä kylmillä vesisuihkuilla. Ehkä tämä vois sitten mun kohdalla toimia. :)
ap
Itse olen pitänyt ensin partsilla, jos ei sitä ole niin ainoa vaihtoehto sulatukseen on kylppäri. Kuuset viedään roskisten viereen ja taloyhtiö hoitaa ne sieltä pois.