Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

80% työaika - kuinka paljon todellisuudessa jää käteen vähemmän 2700€ palkasta

Vierailija
17.11.2014 |

Kyselen tässä noin-luokkaa paljonko nelipäiväisestä työviikosta häviää palkassa, jos brutto 2700€ kuussa. Ja neilpäiväistä työviikkoa tekevät - kannattaako? Itse tällä hetkellä unelmoin, että olisi se yksi extravapaa päivä, päiväkoti-ikäinen ( 5v) saisi ylimääräisen kotipäivän ja koululaisella olisi perjantaisin pullantuoksuinen äiti kotona odottamassa kun tulee kotiin :) Toisalta mietityttää tuo taloudellinen puoli - ikävä kyllä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
17.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miksi et laske paljonko jäisi käteen??

Vierailija
2/2 |
17.11.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla jäi noin neljän tonnin bruttopalkalla muutama satanen vähemmän käteen. Kannattaa huomioida myös se, tuleeko päivähoitomaksuun alennusta ja kenties työmatkoissakin sitten säästää sen viidenneksen.

Itseä harmitti eniten se, että työmäärä ei todellakaan vähentynyt palkkaa vastaavasti. Vieläkin paikkailen siltä ajalta jääneitä virheitä tai tekemättömiä töitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän viisi