Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pelkopotilas hammaslääkärissä

Vierailija
25.07.2014 |

Minun pitäisi varata aika hammaslääkärille mutta pohdin nyt varaanko kunnalliselta vai yksityiseltä. Kunnallisesta minulla on vain huonoja kokemuksia, mm. paniikkikohtauksia. Minua ei pelota itse toimenpiteet, poraus, eikä mikään sellainen vaan koko tilanne kokonaisuudessa.

Yksityisellä hammaslääkärillä on aina mennyt melko hyvin johtuen vanhvoista esilääkkeistä jotka minulle määrätään. Kunnallisella en ole koskaan saanut esilääkitystä, eikä pelkät diapamit auta minua millään lailla. Onko myös kunnallisella lääkärillä oikeus määrätä vanhempaa esilääkitystä ja kuinka helposti he sen tekevät?  Kunnallinen tulisi huomattavasti  halvemmaksi kuin yksityinen, sentakia tätä pohdin.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
25.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen samanlainen. Olen mennyt ihan suoraan vain yksityiselle, koska olen niin vaikea potilas. Mun mielestäni on ok maksaa, jos maksamalla saa sellaista hoitoa kun tarvitsee ja välttää paniikkikohtaukset. Ikävää näin pienituloisena, mutta kunnalliselta on huonoja kokemuksia.

Vierailija
2/2 |
25.07.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pelkopotilaana olen valinnut yksityisen. Saan mitä haluan. Ja kivutta. Mun pelko on siinä tilassa, että hampaani hoidetaan nukutuksessa. Vaatii kaikkiaan 3 käyntiä ja 3-4h aikaa. Tarkastus, hoito ja lopputarkastus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla