Miten kipeänä olet itse ajanut lääkäriin?
Tuttavapiirissäni löytyy nainen joka ajoi itse päivystykseen ja sieltä sairaalaan umpisuolileikkaukseen, ja mies joka ajoi lääkäriin koska epäili että saattaisi olla umpparitulehdus mutta löytyikin suht iso kasvain munuaisissa joka sitten leikattiin pois.
Jos en tuntisi näitä ihmisiä, en välttämättä edes uskoisi että on totta....
Kuinka moni täällä ajaisi/on ajanut vastaavissa tilanteissa?
Kommentit (10)
Umpparin takia itsekin ajoin terkkariin. Oli tosin niin epämääräiset oireet etten ite tajunnu vaikka kaksinkerroin kävelin. Lähete kouraan ja takaisin kotiin viemään auto, jolloin meinasi taju lähteä. Sitten taksilla päivystykseen ja leikkaukseen.
Niin kovassa kuumeessa, että ajoin punaisia päin ja ehdin niin napin kuorma-auton alta pois. Kolme lasta kyydissä.
Aloituksen munuaiskasvain nyt ei ole mikään este auton ajamiselle. Monilla on kasvain vuosia tietämättään. Onko se sankaruutta, että menee sitten autolla sairaalaan, missä se todetaan? Kipuahan ei ole silloin ollut.
[quote author="Vierailija" time="25.07.2014 klo 08:57"]Aloituksen munuaiskasvain nyt ei ole mikään este auton ajamiselle. Monilla on kasvain vuosia tietämättään. Onko se sankaruutta, että menee sitten autolla sairaalaan, missä se todetaan? Kipuahan ei ole silloin ollut.
[/quote]
No eikö sillä ollut kipuja kun epäili umpisuolta ensin? Munuaiskipu on muuten sellaista että sitä pahempaa kipua en ole edes synnytyksessä kokenut - en kyllä ole sen kanssa autolla ajellutkaan.
Tulehtuneella umpparilla tein kotihoitotyössä iltavuoron, vatsakipu alkoi aamuyöllä. Iltavuoron jälkeen menin päivystykseen. :)
Ajoin itse synnyttämään, kerkesin olla synnytysosastolla vain puoli tuntia ennenkuin lapsi syntyi.
Hartilihasten jumiutuminen, pää jumissa 45 asteen kulmassa ja joka töyssy veti silmät kiinni kivusta. Sekä munuaisten pettäessä pysähtyen välillä pusikkoon valutteleen pikkukaverista helakan punasta verta.
:D Nännit tulessa ajoin ensiapuun... No ei nännit oikeasti palaneet, mutta oli melko laajat toisen asteen palovammat ylävartalossa.