Lapsen täysin erilaiset siisteyskäsitykset
Onko muilla kokemusta lapsesta, jonka siisteyskäsitykset poikkeavat täysin muusta perheestä? En tarkoita edes pelkkää teini-ikää, vaan ihan pikkulapsesta saakka on ollut vaikeaa pitää huonetta siistinä... tai siis ei edes vaikeaa, vaan huomaan, että tämä tyttölapsi ei ole koskaan pitänyt tärkeänä asiana viihtyisyyttä siistin kodin muodossa. Aina kaikki hyrskynmyrskyn, lapsuudessa, teini-iässä ja nyt nuorena aikuisena sama meno. Täysi kaaos päällä. Pitääkö vain luovuttaa?
Kommentit (12)
Minä olin tuollainen kolmikymppiseksi, sitten muutin linjaa pikkuhiljaa. nykyään meillä on aina siistiä. Uskon että se sun lapsesi tekee samoin, tai sitten ei, mutta olen sen nähnyt usein, että kolmekymppisenä alkaa kiinnostaa sisustus ja sitä myöten myös siisteys.
Hei, kiva kuulla. Kiitos vastauksesta :-) ap
Minä olen ollut juuri tuollainen. Minua ei haittaa ollenkaan, vaikka kaikki tavarat ovat muiden ihmisten mielestä kauheassa sekasorrossa. Tiedän kyllä missä kasassa mikäkin tavara on.
Nyttemmin olen joutunut opettelemaan siivoamaan, koska seurustelen sellaisen miehen kanssa joka vihaa epäsiisteyttä. En vieläkään "näe" sotkua, mutta siivoan muutaman kerran viikossa ihan vain miehen mieliksi. Minulle koti on pelkkä paikka jossa käyn nukkumassa ja syömässä, eikä sen sisustaminen kiinnosta edelleenkään. Olen itsekin yllättynyt siitä, että olen oppinut kuitenkin pitämään kämpän myös siistinä jos yritän.
[quote author="Vierailija" time="08.07.2014 klo 10:31"]
Totta hitossa mä jo tuossa luovuttaisin!
[/quote]
Ja ihan puhtaasti vain siksi, että edelleen olen samanmoinen :) On mulla koti hetkittäin siisti, mutta parissa päivässä on taasen kaikki hujanhajan.
Itse olen yli 30-vuotias enkä osaa pitää paikkoja siistinä. En voi sietää sotkua, mutta en kyllä saa siivottuakaan. Todennäköisesti se johtuu siitä, että pienestä asti joku muu on aina siivonnut puolestani.
Äiti aina sanoi 100 kertaa, että "siivoa huoneesi", mutta sitten kun en vain tehnyt sitä, niin hän tuli ja siivosi. Joten en koskaan ole oppinut sitä itse tekemään. Ja kun muutin pois kotoa 19 vuotiaana, niin äitini palkkasi luokseni siivoojan. Enää ei ole siivooja, mutta mieheni pitää paikat järjestyksessä.
Hermostun helposti jos paikat eivät ole tip-top!
[quote author="Vierailija" time="08.07.2014 klo 10:53"]
Äiti aina sanoi 100 kertaa, että "siivoa huoneesi", mutta sitten kun en vain tehnyt sitä, niin hän tuli ja siivosi.
[/quote]
Meillä äiti teki noin ja joskus minäkin.
Miksi kyselen täällä on juuri näiden hyvien vastausten takia, kiitos kaikille niistä.
Olen itse siisti ja tuollainen kaaos ihan järkyttää välillä, kun käyn siskon luona. Hän on perheen kuopus ja ehkä päässyt vähemmällä tms. Ei mitenkään lellitty kuitenkaan. Ihana sisko, mutta tuo kaaos on jotain järkkyä. ap
Jos kyse on nuoresta aikuisesta, asia ei kuulu sinulle. Oletan, että nuori aikuinen asuu omassa asunnossaan kuten muutkin ikäisensä.
[quote author="Vierailija" time="08.07.2014 klo 10:24"]
Jos kyse on nuoresta aikuisesta, asia ei kuulu sinulle. Oletan, että nuori aikuinen asuu omassa asunnossaan kuten muutkin ikäisensä.
[/quote]
Asuu.
Ei asia minulla kuulukaan, mutta kiinnostaa vaan tietää muiden kokemuksia. ap
Totta hitossa mä jo tuossa luovuttaisin!
Jätetään se viimeinen lause nyt pois kun siihen vain kommentoidaan. Tarkoitin lähinnä vähän silmää vilkuttaen, että luovuttaa toivo tms.
Olisi ihan mielenkiintoista kuulla muiden kokemuksia tällaisesta. Ehkä joku itse ollut tällainen tms. ap
Oon aina ollu tollanen. Ehkä oot mun äiti?
On kyse sisaresta. ap