Nukutatteko pieniä lapsia ulkona jos ukkostaa?
Entä jos salamoi? Haetteko pois vaunuista, sisälle kesken unien jos ukonilma yllättää?
Nämä ei ole herjalla heitettyjä kysymyksiä. On ollut niin kuiva kesä, että tämmöinen tuore äiti on nyt ihan pulassa tämän ukkosen vuoksi!!
Kiitos asiallisista vastauksista!
PS: Meidän poju nukkuu paljon paljon paremmin ulkona, en vain tiedä voinko laittaa hänet sinne nukkumaan.
Kommentit (11)
tietty, jos myrskyää niin, että vaunut lähtee lentoon, otan vaunut sisälle.
Pihalle en jättäisi jo ihan sateen takia.
Se on se metallikoppa ympärillä.
Älä jätä lasta pihalle ukkosella.
Tietääkö joku, et ois sattunut jotain tai että nukuttaminen ulkona ukkosella ois oikein kielletty?
Ihan erilaisia mielipiteitä näemmä löytyy..
Ap
Vierailija:
Se on se metallikoppa ympärillä.Älä jätä lasta pihalle ukkosella.
vaikka muuten olenkin vähän lepsu enkä edes pelkää ukkosta. Jos ihmisiä varoitellaan olemasta ukkosella pihalla/ avoimen ikkunan ääressä/ parvekkeella? Eikö se vaunussa oleva ole ihminen?
Taitaa olla yhdellä jos toisella baby nyt pihalla uinumassa! vai kävitkö just hakeen sisälle???
Nukutan ulkona kelillä kuin kelillä.
Menisitteko itse pihalle nukkumaan? Voi menna vaikka hamahakki nenaan.
otsikko oli Salamalta suojautuminen
ja googlella löytää tuhottomasti lisää ohjeita:
" Omatoiminen salamalta suojatuminen
Kesällä ukkonen voi alkaa varsin yllättäen, eikä salamointi ei rajoitu pelkästään ukkospilven alle. Vaikka (vielä tai) enää ei sataisikaan, salama voi edetä jopa 15 km pilvestä sivulle.
Vaikka salamaniskun riski yksilölle on Suomessa häviävän pieni, on hyvä silti pitää mielessä miten tulisi toimia riskin minimoimiseksi. Samat ohjeethan pätevät myös ulkomailla, joissa saattaa salamatiheys olla runsaampikin.
* Mene sisälle tai pysy sisällä, siellä on huomattavasti turvallisempaa kuin ulkona
o Huoneen keskikohta on turvallisin, ei ikkunna lähellä.
o Sulje ikkunat, tuuletusluukut ja uuninpellit.
o Älä katsele ukkosta parvekkeelta, talon portailta tai kuistilta."
Vai onko niin, että äidit on itse turvassa sisällä ja lapsi nukkumassa ulkona
jos varovasti siirtää niin ehkä se voisi jatkaa unia vielä?
Ja todellakin, kumipyörät eivät suojaa ukkoselta vähääkään. Salamassa on niin suuri jännite, että hyppää kevyesti sen muutaman sentin, minkä rengas eristää maasta.
Autossa metallikori muodostaa Faradayn häkin, jonne ei virta pääse siälle. Ja autossakaan ei saa koskea metalliosiin jos haluaa suojautua ukkoselta.
Itse vaan mietin, että onko siitä oikeasti mitään haittaa? Katoksessa on rattaat, ei siis mitenkään ainoa maamerkki. Osaako slama iskeä katoksen alla oleviin rattaisiin?