Vieraat perui illan. Onpa pirun nolo tunne.
Piti tulla tuttavapariskunnan meille klo.18. Ruokaa olen tehnyt jo aamusta alkaen ja katoin jo pöytääkin. Nainen soitti reilu puolituntia sitten että tuli "henkilökohtainen" este. Mitenkä tuli vaan heti tunne, että heille oli tullut parempi tarjous. Onpa kurja ja nolo tilanne. Rahaakin meni n.100e parempiin tarjottaviin + 70e viineihin. Nyt kyllä Vit...ttaa ihan oikeasti Enpä kutsu heitä enään.
Kommentit (66)
Kai sulla on muitakin ystiksii? tai onko sulla hyvä suhde sisariin/veljiin?
Olipa nolosti tehty, pahoitteluni! Tosiaan tuo henk.koht. este kuulostaa siltä että eivät halunneetkaan tulla vaan menivät muualle. Tosin voi siinä olla takana jotain muutakin, sellaista josta ei halua puhua nyt. Esim. yhtäkkinen parisuhdekriisi tms. Saatteko esim. naapureita kutsuttua ex tempore?
Mulla kansa kävi tuttavien kanssa kerran noin. Eipä hätiä, kutsuin toisen perheen meille ja olivat oikein mielissään.
Tai perheriita, ukko narahti vieraista tai sortui ryyppäämään. Uskon, että on jokin ihan oikea ja vilpitön syy.ruokaa pakkaseen ja viinit säilyy kyllä.
Sama tuli mieleen, että nyt soittelet kamut läpi, varmasti joku pääsee tulemaan, ilta on vasta nuori! :) Viinit kyllä säilyy, voitko pakastaa mitään ruokia? Inhottava tilanne tuo silti on!
Mulle on käynyt noin, ja olin aivan raivoissani, mulle tuli tosi hyväksikäytetty ja huijattu olo. Paskamaista käytöstä tuollainen.
Ja oli muuten viimeinen kerta kun olen heidän kanssaan mitään illanviettoja sen jälkeen sopinut. Oltiin vielä jätetty muita kutsumatta, kun nämä antoivat ymmärtää että olisi hauskempaa olla meidän kanssa ihan vaan, ja olin laittanut hyvät ruuat, jotka ei ihan ilmaiset olleet. Meille ei edes viitsitty keksiä mitään tekosyitä, tuli vaan viesti että ei nyt huvitakaan. Vittu että vitutti.
Mutta hei, kaikesta oppii. Hyvää uutta vuotta ja parempia kavereita sulle ensi vuodelle. :)
No et kuitenkaan ollut ilmoittanut että 5e maksaa ruokailu, tais olla juuri plussalla sellainen ketju ;)
Kutsu tosiaan kylään joku sellainen, joka muuten viettäisi iltaansa yksin. Mutta älä kerro kutsun syyksi sitä, että aiemmin kutsuttu perui.
Tiedän kyllä tunteen ja olen kokenut tuon itsekin. Itse asiassa kyse oli useamman päivän vierailusta, oli varattu ruuat ja omat menot järjestetty sen mukaan, että meillä on silloin vieraita. Eipä sitten ollutkaan, vaan menivät eri paikkaan.
Facebookiin stalkkaamaan, kohta näkyvät jonkun kuvissa =(
No, onpa harmi tilanne :(
Yritä saada joku toinen perhe vielä tilalle, vaikka eihän se ihan sama asia ole.
Olet kuitenkin nähnyt niin paljon vaivaa, että toivottavasti joku tulee ja saatte hauskan illan! Tsemppiä ja oikein hyvää uutta vuotta 2014 teillekin!
voi jumalauta mitä porukkaa. ovatko he sinun hyviäkin ystäviä?
Suoraan sanoan mä en haluaisi olla se, joka kutsutaan vasta sitten, kun toiset peruivat.
En lähtisi suurentamaan katastrofia loukkaamalla ketään muuta tällaisella "kun noi Makkoset ei tullukaan, niin voisitteks te tulla? Kun on nää ruuatkin."
Ei, ei, ei... kuka haluaa olla tuollaisessa hätävaran asemassa?
Ap. Menee tässä nyt vähän sulatellessa. Juttelin miehen kanssa ja ehkä ei aleta kutsumaan ketään "vara" henkilöitä. Eivät varmaan olisi innoissaan jos tietäisivät et ovat plan B jne... Pakko laittaa vaan pakkaseen osaa
Ja lisään vielä, että vaikkei sanoisikaan perujista mitään, uutta vuotta juhlimaan ei kutsuta tänä iltana ketään klo 18, se on loukkaavaa.
Mulle vaan tuli mieleen, että on tapahtunut yllättävä parisuhdekriisi tms. Se olisi sellainen asia, joka saisi perumaan näin viime tingassa ja ei siinä haluaisi kuitenkaan heti alkaa purkamaan, että sorry, nyt ei tullakaan, kun sain just tietää että mies pettää tms... Tuollaisessa tilanteessa sanoisin itsekin vaan että henkilökohtainen syy...
[quote author="Vierailija" time="31.12.2013 klo 17:33"]
voi jumalauta mitä porukkaa. ovatko he sinun hyviäkin ystäviä?
[/quote]
Ap. No luulin että oli. En tarkemmin viitsi selittää jottei mene ihan henkilökohtaisuuksin tämä vuodattelu
Siis sä ap olet muka laittanut ruokaa aamusta alkaen? Ja kattanut pöydän?
Näitä vieraita varten? Kuinka monta olikaan tulossa?
Siis haloo! Mä laitan kunnon tarjoilut isommallekin porukalle parissa tunnissa. Meneekö sulta oikeasti koko päivä pikkuporukan ruokien laittoon ja kattaukseen??
Joo, viini alas viemäristä ja ruuat roskiin. Eihän niitä voi enää syödä, kun ei ne alkuperäiset syöjät tulleetkaan.
Tosin en ikinä halua mennä kylään perheeseen, jossa ollaan niin köyhiä, että lasketaan erikseen, mitä tarjottavat ruuat tuli maksamaan.
Pyydä extempore joku muu kylään? Ei toi nyt mikään maailmanloppu ole... Viinit säilyy hyvin, jos et kaikia ole avannut.