Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko 50€ paljon vai vähän lapsen talvitakista?

Vierailija
17.12.2013 |

.

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
17.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu takista. Itse ostin alesta Altituden takin noin 50 eurolla. Alkuperäknen hinta oli noin 200 euroa. Jos markettikamaa niin kallis.

Vierailija
2/11 |
17.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykypäivän hintahaitarissa ei ole paljon 50 e talvitakista... esim ihana Polarn O Pyretin talvitakki maksoi reippaasti yli satasen. Jos sen takin olisin saanut 50 eurolla olisin ostanut, ja muutenkin 50 olis mulla aika yläraja mitä maksaisin mistään lasten pelkästä takista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
17.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun mittakaavassa on paljon. Ostan lapselleni hyväkuntoisia vaatteita kirpputoreilta, yli 10 e en ole maksanut mistään ulkovaatteesta (pääosin teknisiä kosteussuojattua 1- tai 2 osaisia asuja). Alesta ostin villakangastakin hameen kanssa pidettäväksi, maksoin 17 e. Tiedän toki, että yläkouluikäisen toiveet ja vaatimukset vaatteiden suhteen on jotain muuta ja silloin varmaan maksan mukisematta 50 e eikä se mielestäni ole paljon. (Vertailuna todettakoon myös, että itsellä on käytössä tällä hetkellä 10 e laskettelutakki, 10 e tekninen ulkoilutakki, 30 e tekninen "tuulitakki", 30 e villakangastakki alesta, 120 e goretex irrotettavalla vuodella (pian 10 v vanha, edelleen hyvä) eli isoja summia en omiinkaan vaatteisiini laita vaan käytän mieluummin matkusteluun.)

Vierailija
4/11 |
17.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvästä, päivittäin käytettävästä takista edullinen hinta. 

Vierailija
5/11 |
17.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minkä ikäiselle? Meneekö vielä ensi talvena? Eihän se nyt älyttömän paljon ole jos takki on sitten usein käytössäkin.

Vierailija
6/11 |
17.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielestäni se riippuu takista. Jos kyseessä on sellainen lakanakangastakki joka päästää sateen heti läpi jne. niin mielestäni on kallis. Jos taas kyseessä on vedenpitävä ja kulutusta kestävä takki niin sitten ei ole kallis.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
17.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Remun takista paljon mutta yleisellä tasolla vähän. Kyllä ne usein vähintään sen satasen nielee, minkä aikuisenkin takit. Gore texit ja siistimmät takit enemmän mutta kyllä tuokin usein riittää

Vierailija
8/11 |
17.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu takista.

Toppatakki heikkolaatuista kangasta, joka nyppyyntyy parin käyttökerran jälkeen eikä pidä edes tuulta poissa -kallis.

Laadukas villakangastakki, jossa hyvä malli -sopiva hinta.

Kosteussuojaominaisuuksilla varustettu tuulta pitävä, mutta hengittävä ja lämmin takki laadukkaasta kankaasta, joka kestää niin käyttöä kuin pesujakin -halpa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
25.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon miettinyt paljon tätä lasten vaatteisiin laitettavaa rahaa.
Olin ennen vannoutunut kierrättäjä, kauhistelin keskustan liikkeiden myyntihintoja. Sitten olenkin myöhemmin "avannut silmäni" kirjaimellisesti ja hyödyntänyt alen loppuunmyyntejä.
Olen maksanut 12 euroa pari kertaa pidetystä Reiman vedenpitävästä vk-puvusta viimeksi kirpparilla. Sekin oli löytö ja jotenkin silti mietitytti olisiko vaan pitänyt ostaa uusi.
Niin, löysin esim. nettikaupan alen loppuunmyynnistä -70 prossalla hyviä merkkivaatteita ja takkeja, lapselle talveksi kunnon vesipilarilla ja topalla varustettu takki 35 e :O Ei ole paha, housuja voi löytää todella hyviä 15 e - 45 e haitarilla uutena.
Paras hyödyntämäni ale oli "ulkovaatteet ota 3 maksa 2", sain 59 eurolla yli 100 euron arvoisia takkeja 2 kpl ja kaupan päälle yli 100 euron takin :D Ei ole paha! Ja niin, ostan varastoon - aina! Vaatetta kuluu aina, joten jos nään oikein laadukkaan ja naurettavan hintaisen maksan kyllä sen 50 e, jos menee tarpeeseen. Huvikseen en maksa sitäkään, mitään hienostelutakkeja ei harrasteta, ku niitä ei käytetä ku kerran.
Hienostelutakista voisin maksaa kirpparilla max. 4!!! :D Niin pihi olen.

Vierailija
10/11 |
25.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siis hups, maksoin 59 e / kpl niistä takeista, joiden ovh oli yli 100 e :D Ja ne ovat vielä sellaisia, jotka kierrätetään pikkuveljelle, ku niiden PITÄIS kestää ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
25.03.2015 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lidlistä on vettähylkivät talvitakit ja housut ostettu jo vuosia,koko puku alle 50 e. Te nirsoilijat ette huoli mutta ovat kovaa kulutusta kestäviä ja pestäviä eikä tarkoitetukaan kuin vuos kaks kestämään kun ei jätetä kenellekään.