Veli vaatii, että ostan jonkun 200e Aku Ankka tilauksen hänen lapselleen
Käsi kummisedän lompakolla? Ja sitten seuraavaksi varmaan syyllistää, että hänen lapsensa kärsii tästä.
Kommentit (11)
Älä ole isekäs vaan auta köyhää veljeäsi.
Ei kummius eikä edes sukulaisuus tuo velvotteita ostaa kalliita lahjoja. Tuohon vaatimukseen ei tarvitse edes vastata mitään, on niin röyhkeää. Jätät vain hankkimatta.
Osta yksi taskukirja joululahjaksi.
Minä olen mielelläni antanut vähän kalliimpia lahjoja veljen lapselle, kun varaa on. Ei vaikuta talouteeni mitenkään.
Ooksä niinkö Hannu ja sun veljes niinku Aku?
Vierailija kirjoitti:
Ei kummius eikä edes sukulaisuus tuo velvotteita ostaa kalliita lahjoja. Tuohon vaatimukseen ei tarvitse edes vastata mitään, on niin röyhkeää. Jätät vain hankkimatta.
Niin, lahjan antamisen pitää nousta aina omasta halusta, mutta ei syyllisyydestä, vaatimisesta tai pakosta.
Siskoni pyysi ostamaan lapsilleen joululahjat sanoen "älä osta halpaa".
Tuskimpa. Jos tarina on totta niin liikkukaa eteenpäin jo elämässä, tuo akuankan tilaus lahja oli suosittua 1980-2000 luvulla. Nyt eletään 2026. Jos et keksi muuta niin anna rahaa mielummin niin saa lapsi itse hake jotain mieleistä.
Mä hankin pahvilaatikollisen akkareita ilmaiseksi torista. Ovat vielä niitä parempia viime vuosituhannelta. Lapset pieniä, joten sovin heidän vanhempiensa kanssa että he laittavat niitä postiluukustaan kerran viikossa.
Kukaan ei voi vaatia sinulta mitään, ainoastaan verottajalla on tämä oikeus.
Syyllistäminen on tehokas tapa hallita.