onko teillä käytössä tarra-palkitseminen?
Meillä ollaan juuri otettu käyttöön tarra-palkitseminen potailussa. Mietin kannattaako muissakin opettelussa (syöminen, nukkuminen omassa sängyssä) ottaa tämä käyttöön samaan aikaan vai meneekö lapsi hämilleen kun tarroja pukkaa joka suunnasta.
Kommentit (4)
Yksi asia , ja mahdollisimman konkreettinen asia kerrallaan, ja sitten kun taito on opittu, siirrytään seuraavaan. Ei mitään sellaista, että "kun olet kiltti niin saat tarran" vaan ihan pitää konkreettisesti määritellä, mitä kiltteys tarkoittaa ( esim. en lyö pikkuveljeä).
Meidän 2v. pojalla oli tarrat käytössä, kun opetteli kuivaksi alkukesästä. Sai liimata tarran paperiin aina, kun teki pissan/kakan pottaan tai pöntölle. Vaipan kuivuudesta tai ulos pissaamisesta/kakkaamisesta ei saanut tarraa ja vahingosta ei tehty numeroa. Harjoittelu aloitettiin, kun vaippa oli noin viikon verran aamuisin kuiva ja aamupissa tuli potta/ulos. Oppi täysin kuivaksi kahdessa viikossa, pissavahinkoja ollut noin viisi kertaa, kakkavahinkoja ei kertaakaan.
Meilla on ollut tarroja käytössä. Aina on yhtä asiaa kerrallaa seurattu ja kun se on opittu kunnolla (yleensä parissa viikossa), niin sitten on pienen tauon jälkeen siirrytty seuraavaan.
Tarratkin kokevat inflaation, joten kaikesta ei minusta kannata palkita tarroin.