Webasto - vääntäkää mulle rautalangasta
Siis tää on niin kuin johdoton lohkolämmitin, joka saa virtansa akusta ja polttoaineesta ja esilämmittää auton sisätilat ja moottorin? Niinkö?
Kommentit (57)
Niin ja auttaako tuo dieselin starttaamista pakkasilla, jos ei lohkolämmitystä ole saatavilla?
[quote author="Vierailija" time="27.08.2013 klo 09:45"]
Niin ja auttaako tuo dieselin starttaamista pakkasilla, jos ei lohkolämmitystä ole saatavilla?
[/quote]
kyllä se ihan sitä varten on autoon asennettu.
joo, webastoja asennetaan yleensä nimenomaan diesel autoihin
Mulla on bensa-auto ja siinäkin on webasto. On kätevä kun työmaalla ei ole lämmityspaikkaa talvella. Ajastin vain aamulla päälle.
Toimii hyvin missä vaan :)
Ja aina lämmin auto ;) Mutta ei kannata käyttää jos ei ole pitempiä ajoja... muuten noki saa röörit tukkoon ;)
[quote author="Vierailija" time="27.08.2013 klo 09:45"]
Niin ja auttaako tuo dieselin starttaamista pakkasilla, jos ei lohkolämmitystä ole saatavilla?
[/quote]
Toinen syy on se, että nykydieselit ovat niin energiatehokkaita, että hukkaenergiaa ei riitä lämmitykseen, siis ilman lisälämmitintä sisätilat lämpenevät hitaasti, jos ollenkaan.
Tai siis kutonen korjaa. Mulla on autossa Eberspächer. Webastohan vain on yksi polttoainelämmitinmerkki, ja sitä yleensä käytetään yleisnimityksenä.
Eikö ton käytössä ole sitte se riski, että akku tyhjenee?
[quote author="Vierailija" time="27.08.2013 klo 09:56"]
Eikö ton käytössä ole sitte se riski, että akku tyhjenee?
[/quote]
Kyllä. Ei kannata montaa tuntia käyttää. Korkeintaan sen aikaa, mitä ajomatka yleensä kestää.
[quote author="Vierailija" time="27.08.2013 klo 09:56"]
Eikö ton käytössä ole sitte se riski, että akku tyhjenee?
[/quote]
Joo, pieni riski tuohon on, mutta jos viikossa tulee edes pari pidempää ajomatkaa, niin normaalikuntoisen akun pitäisi tuo kestää. Riski on lähinnä silloin, jos lämmittää aamulla pitkään, ajaa 10 min, lämmittää taas pitkään ja ajaa 10 min kotiin.
Se toimii niin että webastossa on vesipumppu joka kierrättää moottorin jäähdytysveden sen webaston läpi niin että vesi lämpiää. Se siis lämmittää moottoria samalla tavalla kuin lohkolämmitin.
Sisätiloihin tulee lämmintä niin että sisätilan puhallin on päällä ihan kuin ajaessakin ja koska moottorin jäähdytysvesi on lämmintä niin sisälle tulee myös lämmintä ilmaa.
Tosi kätevä on, talvellakin missä tahansa saa sekä moottorin että auton sisätilat lämpimiksi.
Muistakaa, että webastoa tulee käyttää joka kuukausi 30 min ajan siis myös silloin kun ei lämmitykseen ole tarvetta, koska jos se on käyttämättömänä puoli vuotta, niin ei sitten talvella toimikaan.
Tuo 30 min riittää talvellakin mainiosti lämmitykseen; napsaisen päälle 30 min ennen lähtöä ja kun lähden ajamaan, otan sen pois päältä
Mielestäni Webasto on aika syvältä, 3 vuotta toistuvia korjauksia... ei toimi, on vaihdettu, kuulemma aivan uusi yksikkö. Vau, ei se vaan kauheasti lämmitä, kun ei ole tulilla. Sanovat, että eberi ja webasto on sama kone.. onko näin ? Kannattaako tässä sitten mitään moisia lämmittimiä edes harkita, kun samaa pskkaa ovat =?
Itsellä on venäläinen Binar ja toimii kuin ajatus. Tosi paljon halvempi mitä Eber tai Webasto.
Ei ne samoja ole,näin kylmällä webasto ei ole lähtenyt kertaakaan päälle ellei auto ole käynnissä,bemmissä akku takakontissa kaikkien verhoilujen alla ei lämpene ikinä eikä lataudu kunnolla.
perseestä tällaiset kelit.
Webasto toimii kuten lohkolämmitin ja vaatii myös huoltoa kuten lohkolämmitin. Syö akkua joten jos lämmität 30min aja 60min niin webaston aiheuttama akun syönti on kumoutunut. Meillä webasto reistailee näillä -30 pakkasilla, mutta meillä onkin iso diesel-farkku lämmitettävänä joten ei ihan lämmintä autoa odotetakaan. Lämmittää sisätilat ja moottorin. Jos on automerkin oma johdoton lämmitin niin se ei sitten välttämättä sitä konetta lämmitä eli on suomessa täysin hyödytön.
Oon itse aivan kurkkua myöten täynnä tällaista lämmitintä (meillä diesel-auto). Ei vaan toimi, ei. Meillä edestakaista ajoa päivittäin 15-25 km matkoja ja vempele on jatkuvasti tukossa, jolloin lukittautuu itsekseen ja taas autoliikkeeseen korjuuseen. Tällä hetkellä se onneton rakkine on taas lukossa ja korjaus/vaihtoajan sai helmikuulle. Ajan siis jääkylmällä autolla päivät pitkät 30-asteen pakkasessa. En enää ikinä erehdy hankkimaan diesel-autoa, tällaista lämmitintä tai kitkarenkaita. Näistä mitkään eivät sovellu ainakaan pohjoisemman Suomen olosuhteisiin, vaikka suu vaahdossa niitä autoliikkeessä aina mainostetaan ja kehutaan. Arvatenkin että pääsevät niistä itse eroon. Surkeita kapistuksia!
Eikös Webaston/Eberspächerin idea ole nimenomaan se, että se toimii polttoaineella? Miten se voi syödä akkua niin mahdottomasti? Veden pumppauksen takia?
Sähkönkulutus n. 50W, ei kai se nyt ihan mahdottomia ole?
Kyllä