Ei syntymäpäiväkutsua- onko tyhmä idea ottaa yhteyttä vanhempiin
Tuleva kolmasluokkalainen jäi ilman syntymäpäiväkutsua. Postin mukana tuli kirje kutsutuille kesäloman aikana, ei meidän lapselle. Ajattelin että on kyse unohduksesta, mutta kaksoset kiertävät kysymässä jokaiselta, tulevatko. Ja siitä lapsi tajusi että kaikki hänen kaverit on kutsuttu.
Onko typerää ottaa yhteyttä vanhempiin? Ja kysyä onko jokin syy.
Asia on arka sekä lapselle että meille kun ei ole ensimmäinen kerta kun näin käy. Hän on ujo ja arka eikä ole tekemisessä kaikkien luokan lasten kanssa. Sieltä se syykin luultavasti löytyy, mutta en voi mitään että tuntuu epäreilulta ja pahalta lapsen puolesta.
Curling- äiti ehkä olen, mutta mietin kumpi parempi. Vuosia on edessä lapsilla luokkakavereina.
Kommentit (112)
En todellakaan menisi kysymään tuossa tilanteessa vanhemmilta! Tekisit itsestäsi vain pellen, varmasti myös oman lapsesi silmissä. Jos lapsesi ei edes ole näiden kaveri, niin miksi pitäisi kutsua synttäreille? Emme mekään ole koskaan kutsuneet koko luokkaa, vain niitä, joiden kanssa lapsi liikkuu. Ei sinun lapsesi ole varmasti ainoa kutsutta jäänyt.
No en kyllä soittais, he päättävät itse ketä kutsuvat. Noloa soitella perään.
Minusta olisi tavattoman noloa, jos mulle jonkun lapseni luokkakaverin äiti soittaisi, miksi hänen lapsensa ei ole saanut synttärikutsua. No ei nyt vain ole saanut eikä todellakaan ruinaamalla tule saamaankaan! Ihan mielettömän nolo ajatuskin. Kutsuja kutsuu ne, ketkä juhliinsa haluaa, ja lastasi ei ole haluttu. Ei hän sen halutummaksi tule vaikka kutsun saisit väkisellä manguttuakin.
kaikkia ei voi kutsua, mutta jos lapsesi on ainoa jota ei ole kutsuttu luokalla, on vika vanhemmissa, koska heidän pitäisi ymmärtää että YHTÄ ei voi jättää pois, silloin pitäisi olla useampi joka jää kutsumatta.
Siis onko lapsesi todella ainoa, joka jäi kutsumatta vai mikä on ongelmana?
On melko mahdotonta kutsua synttäreille aina 20-30 lasta (kaikkia luokalta). Meidän lastemme luokilla normaali synttäreille kutsuttava määrä tuntuu nykyään olevan 5-10, riippuen suunnitellusta synttäriohjelmasta.
Eivät omat lapsenikaan aina ole saaneet kutsua kaikkien kaveriensa synttäreille, mutta that's life. Kaveruus jatkuu silti.
Ajattelitko jatkossa soitella kaikille lapsen luokkakavereiden vanhemmille, että kai te nyt kutsutte meidän Pirjo-Petterin kun teillä kerran on juhlat?
Ei kaikkia aina kutsuta. Kolmasluokkalainen voi jo oppia pettymäänkin.
En lähtisi soittelemaan, vaikka äidin sydäntä kutsumattomuus raastaisikin. Näitä tilanteita valitettavasti vaan elämässä tulee eteen, ja niihin täytyy sopeutua.
Kyllä niitä kutsuja kuitenkin riittää.
Selvä. Kysyin vain. Ei lapsi moukka ole sen enempää kuin mekään. Mutta kiitos kuitenkin teille jotka asiallisesti jaksaa vastata.
Jos lapsi on vaikka saanut luvan kutsua 8 vierasta ja joukossa on naapuruston kaverit, harrastuskaverit ja luokkkakaverit, niin joka ryhmätstä ei mitenkään voi kutsua kaikkia.
Siis juhlija oli kysynyt lapseltasi että onko tulossa? No tietenkin soitat vanhemmille ja tarkistat asian. Meillä ei ole yksi ja kaksi kertaa, kun kutsu on jäänyt matkan varrelle, viimeeksi oma poika unohti KAIKKI kutsut pulpettiinsa viikoksi.
Nimenomaan siksi kysyn kun on ainoa jota ei ole kutsuttu. Ei me syntymäpäiväkutsua olla vailla. Ihmetelen miksi. Mutta kantanne kävi selväksi ja kun suuttumukseni menee ohi, olen varmasti samaa mieltä.
Miten muka tiedät varmuudella, että koko muu luokka on kutsuttu? Ihan vaan mielenkiinnosta kysyn, koska eivät esim. omat lapsenikaan pysty etukäteen varmuudella sanomaan, keitä mihinkin synttäreille on kutsuttu ja tulossa.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2013 klo 14:33"]
Nimenomaan siksi kysyn kun on ainoa jota ei ole kutsuttu. Ei me syntymäpäiväkutsua olla vailla. Ihmetelen miksi. Mutta kantanne kävi selväksi ja kun suuttumukseni menee ohi, olen varmasti samaa mieltä.
[/quote]
Mitä tarkotat ainoalla.. ainoa luokasta (onko siis kutsunut tosiaan jokaisen, kaikki pojatkin)
vai ainoa ns. kaveripiiristä ?
Vai mistä ainoa ?
Älä soita. Mulle soitti tuttu äiti, jonka lapsi oli vain hävittänyt kutsukortin, että miksi hänen lastaan ei ole kutsuttu. Mun mielestä äärinoloa soitella synttärikutsujen perään, varsinkin jos et edes tunne kunnolla vanhempia.
Elämä on julmaa.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2013 klo 14:33"]
Nimenomaan siksi kysyn kun on ainoa jota ei ole kutsuttu. Ei me syntymäpäiväkutsua olla vailla. Ihmetelen miksi. Mutta kantanne kävi selväksi ja kun suuttumukseni menee ohi, olen varmasti samaa mieltä.
[/quote]
Huoh, eipä tulisi mieleenikään soitella lasten kaverien vanhemmille, jos synttärikutsuja ei aina tule. Joskus kutsutaan isompi porukka, joskus pienempi. Joskus joukossa ovat lapseni, joskus eivät. Aika yleinen on käytäntö, että vanhemmat sanovat kutsuttavien lukumäärän (etenkin jos ollaan menossa keilaamaan tms. juttuuun, jossa ohjelma ja hinta rajoittaa lukumäärää mukaan), ja synttärisankari sitten valitsee kutsuttavat. Kotiinkaan on vaikeaa kutsua kahtakymmentä. Tällaista on elämä.
Isompi ongelma on se, jos lapsella ei ole ollenkaan kavereita, tai esim. esiintyy selvää kiusaamista.
Usein lapset väittävät, että "kaikki muutkin" jne. Todellisuudessa kun alkaa kysellä löytyy monia muitakin, jotka eivät.
Tämä pätee synttäreille kutsuttuihin, pipon pitämättömyyteen, hienon puhelimen omistajiin jne. Jos lapsi sanoo, että kaikki muut on kutsuttu paitsi hänet, kysele ketkä kaikki. Jos hän ei ole ainut kutsumatta jätetty, mitään vääryyttä ei ole tapahtunut. Aina ei voi saada kutsua kaikille synttäreille ja se on hyvä oppia juuri nyt. Pettymykset kuuluvat elämään ja aikuisen tehtävä on auttaa lasta selviämään pettymyksistä eikä lähteä pettymisfiiliksiin mukaan. Empatia on hyvä asia, mutta liikaa ei pidä eläytyä lasten pikku huoliin, vaan kertoa, että välillä näin käy ja tottakai se harmittaa, mutta kaikille joskus käy samoin.
Ainoa luokan tytöistä jota ei kutsuttu, vastaus kolmelletoista. Siitä tietää että tulevat syntymäpäiväsankarit kiersivät kysymässä kutsutuilta, tulevatko.
Mutta kantanne on selvä, kadun jo että kysyin moista itsestäänselvyyttä.
[quote author="Vierailija" time="13.08.2013 klo 14:25"]
Miksi pitäisi kaikki kutsua? Ehkä ei synttärisankarin kotiin mahdu koko luokka, ja siksi on kutsunut vain lähimmät kaverit?
Eri juttu, jos kaikki muut luokasta kutsuttiin ja sinun lapsesi ainoana jäi kutsumatta. Siinä tapauksessakaan en tosin soittelisi vanhemmille, koska tuon tason moukkamaisuus liittyy yleensä vanhempiin, jotka ovat vielä moukempia...
[/quote]
Ap hyvä, en todellakaan haukkunut teidän lastanne moukaksi, vaan sitä, joka jättää kutsumatta vain yhden lapsen luokalta - ja varsinkin sellaisen lapsen vanhempia, jotka eivät ole opettaneet tuohon ikään mennessä lapselleen, että syrjiminen on kiusaamista.
Anteeksi, jos sait käsityksen, että haukuin lastasi tai teitä. Sympatiat ovat ehdottomasti puolellanne, kunhan vaan sanon, että aika paha siihen on äidin puuttua.
-2-
Ja sinä siis seurasit synttärisankareita, ja vakoilit kenen kaikkien ovilla kävivät, vai mistä tiedät missä liikkuivat??
Älä nyt viitsi, melko pakkomielteinen olet..
[quote author="Vierailija" time="13.08.2013 klo 14:51"]
Ainoa luokan tytöistä jota ei kutsuttu, vastaus kolmelletoista. Siitä tietää että tulevat syntymäpäiväsankarit kiersivät kysymässä kutsutuilta, tulevatko.
Mutta kantanne on selvä, kadun jo että kysyin moista itsestäänselvyyttä.
[/quote]
Miksi pitäisi kaikki kutsua? Ehkä ei synttärisankarin kotiin mahdu koko luokka, ja siksi on kutsunut vain lähimmät kaverit?
Eri juttu, jos kaikki muut luokasta kutsuttiin ja sinun lapsesi ainoana jäi kutsumatta. Siinä tapauksessakaan en tosin soittelisi vanhemmille, koska tuon tason moukkamaisuus liittyy yleensä vanhempiin, jotka ovat vielä moukempia...