Juoksu onko tehokasta?
Te jotka juoksette/lenkkeilette, niin kertokaa onko juoksusta apua jos yrittää saada vatsaa pienemmäksi? Koko kehoon se vaikuttaa mutta onko tehokas ja nopea tapa saada vatsasta kiloja pois vai olisiko joku muu liikunta parempi. Tykkään juosta ja ajattelin jos aloittaisi käymään 2-3 kertaa viikossa juoksemassa pienen lenkin.
Kommentit (11)
Laihtumista ei pysty kohdentamaan.
on hyvä laji kuluttaa kaloreita. Vatsalihaksia, varsinkin syviä, lannattaa treenata myös, esim aina lenkin jälkeen tehdä muutamia liikkeitä.
Ei Se lenkkeily kuitenkaan välttämättä yksostään auta, usein liikunnan lisääminen aiheuttaa sen, ett syödään vähän enemmän, kalorien määrä on +-0.Mutta kyllä liikunta kiinteyttää, ja jos ylimääräistä ei ole kuin pari kiloa, niin muutos kyllä näkyy vaikka ei paino putoaisikaan.
Itse pyrin käymään lenkillä 1-2 kertaa viikossa, kerran kuntosalilla (tai lihaskuntojumpassa esim. body pump) ja kerran venyttelyssä tai bodybalancessa.
Siis koko kropan treeniä saa olla mutta ihan vaan sitä tarkoitin että auttaako tehokkaasti vatsaan
Ei ole. Juokseminen laihduttaa aika tasaisesti jos laihduttaa, mutta pikku lenkki pari kertaa viikossa ei kyllä laihduta vielä yhtään mistään. Itse olen reitevä ja olen huomannut, että yli tunnin lenkit kaventavat jonkin verran reisiä. Kapeneminen alkoi siis vasta sen jälkeen, kun aloin jaksaa juosta niin pitkään.
Pikku lenkit eivät tehoa mihinkään. Kunnolliset hikilenkit tehoavat parhaiten mielialaan ja nostavat jonkin verran energiatasoa (jaksaa paremmin muutakin) sekä kuluttavat kaloreita.
Miksi ihmeessä juokseminen tehoaisi juuri vatsaan? Jallkojen lihaksethan siinä ovat liikkeessä.
Kaikki aerobinen liikunta on samalla tavalla tehokasta, koska liikkumalla poltat kaloreita. Mitään täsmäliikuntaa mahamakkaroille ei ole. Rasva palaa joka kohdasta tasaisesti, ja viimeiseksi myös sieltä missä sitä on eniten. Siis jos rasvaa on mahassa enemmän kuin muualla, se maha lähtee viimeiseksi pois.
Tähän tietysti vaaditaan, että kulutat enemmän kuin syöt. Juoksemalla on helppo kuluttaa paljon, koska siinä kaikki kehon isot lihakset tekee töitä, ja syke on helppo nostaa toisin kuin sellaisessa aerobisessa liikunnassa, joka vaatii hyvää tekniikkaa (esim. uinti).
Vaarana on tietysti se, että ruokahalu kasvaa, ja niin se yleensä tekee, keho haluaa varmistaa, että saa riittävästi energiaa. Yleensä sitä syö enemmn kuin kuluttaa.
Syömisen vähentäminen pienentää vatsaa parhaiten. Tunnin juoksulenkillä saat poltettua n.8 suklaapalaa, paljon helpompaa on jättää ne syömättä.
Kuntosalitreenillä saat muokattua kroppaa, jos se on tavoitteena. Treenin tulee kuitenkin olla säännöllistä ja rankkaa, oikeanlaisen treeniohjelman saa asiaan perehtyneeltä ohjaajalta. Lisäksi kehonmuokkaus vaatii puhtaan ruokavalion ja riittävästi proteiinia. Ja aikaa.
Jos AP tykkää juoksemisesta niin mene ihmeessä lenkille. Itse aloitin juoksemisen kesän alussa, juoksin 3,5 km lenkin 2-3 kertaa viikossa. Nyt juoksen joka päivä. Muutema kilo on lähtenyt, keho kiinteytynyt, reidet ja peppu eniten. Vatsamakkarakin on pienentynyt, mutta ihan vielä en ole tavoitteessani.
Minulla on keskivartalo kaventunut juoksuharrastuksen myötä. Tosin treenaan vatsalihaksia lenkillä pururadan jumppatelineillä. Eikä minulla varsinaisia vatsamakkaroita aloittaessa ollutkaan, enemmänkin huonon ryhdin aiheuttama pömppis. Paino ei ole muuttunut mihinkään eikä kasvua ole tapahtunut kuin pohkeissa, mutta niissä se olikin ihan toivottavaa.
Iloa juoksuharrastus on silti tuonut! Se on ensimmäinen liikuntaharrastus, josta olen nauttinut niin paljon, etten malttaisi odottaa seuraavaa kertaa. Olen päässyt eroon jokavuotisista flunssista, olen paljon virkeämpi ja nukun paljon paremmin.
Suosittelen!
Nosto