6kk täyttävän vauvan syntymäpaino ei ole vieläkään kaksinkertaistunut
On kai jonkinlainen ohjenuora, että vauvan syntymäpainon pitäisi olla kaksinkertaistunut puolen vuoden (joidenkin lähteiden mukaan jopa 4-5 kk) ikään mennessä. Meillä vauva painoi syntyessään 3770 g ja nyt puoli vuotta juuri täyttävänä painaa kuitenkin vain 7100 g (kun tuon ohjenuoran mukaan laskettuna pitäisi painaa ainakin 7540 g). Vauva on rintaruokinnalla, kiinteitä on maistellut vähäsen. Neuvola on ensi viikon lopulla.
Onko muilla ollut yhtä hidaskasvuisia vauvoja? Onko asiasta sanottu neuvolassa mitään?
T: Esikoisen huolestunut äiti
p.s. On myös sellainen sääntö, että syntymäpituuteen pitäisi tulla puolen vuoden ikään mennessä 15 cm lisää, ja se meidän vauvan kohdalla kyllä toteutuu.
Kommentit (16)
Moikka!
Mulla on kolme lasta. Eka tyttö painoi 4kg syntyessään ja 10kg vuoden ikäisenä. Ikinä kukaan ei moittinut painoa! Ihan sopiva on ollut aina. Poika taas painoi 3.9kg syntyessään ja 9kg 4 kk iässä ja oli kyllä varsinainen pallero!! Pelkällä rintamaidolla siis poika kasvoi noin hurjasti. Mun mielestä tytön paino oli kohdillaan ja pojalla sitä oli liikaa.
ja jos tulee paljon pituutta niin silloin painoa ei tulekkaan paljon, seuraavalla käyillä toisin päin.
Olen terkkari ja en ole moista ohjenuoraa kuullut :). Oma tyttöni oli syntyessään 3800g ja 1-vuotiaana 8400g
Voi morjes,meillä taitaa todellakin asua jättiläinen...Vauva oli syntyessään 4500g ja 4kk neuvolassa jo lähes 10kg!
ei jumalauta... röhönaurua :D :D :D :D :D : D
Ei meillä kyllä vauvan syntymäpaino ollut kaksinkertaistunut 6kk iässä.
Ei huolta ap!
Omista lapsistani esikoinen painoi syntyessään 3100g ja vuoden ikäisenä 7300g, en muista paljonko painoi puolen vuoden ikäisenä.
Pulskin tapaamani lapsi painoi 9kk:n ikäisenä 13 kg. Tuolloin minulla ei ollut omia lapsia ja mietin, että ovatko kaikki vauvat näin suuria. No, eivät :)
Meidän tyttö syntyi 3,5kg painoisena ja nyt 4kk iässä painaa hieman yli 5kg. Ihan sopusuhtainen on omaan silmääni ja pituutta tulee hyvin.
Ekaa kertaa kuulin tollasesta säännöstä, tuskin se mikään pakollinen juttu on. Itsellä on ollut yli 4-kiloiset vastasyntyneett, niiden pitäisi siis puolivuotiaina olla melkein 9-kiloisia?? Minusta kuullostaa aika järjettömältä säännöltä. Jos vauva on tyytyväinen ja kasvaa kuitenkin, niin tuskin aihetta huoleen.
T.Kahden äiti
No eihän tuo kauas heitä, tuskin tuolla säännöllä tarkoitetaan että vauvan pitäisi painaa tasan 6kk tasan kaksi kertaa se mitä syntyessään. Mulla tuli aloituksesta mieleen että sun vauva painaa jotain 4 kiloa vielä puolivuotiaana...
Se on vain sellainen ohjeellinen sääntö samaan tyyliin kuin se että 4-vuotias on noin metrin pituinen.
Enpä edes tietänyt tuollaista "ohjenuoraa" olevan.. Onneksi, sillä kumpikaan lapsistani ei tuon perusteella ole kasvanut riittävästi :D ovat kasvaneet omalla miinuskäyrällään ja neuvolassa ollaan oltu tyytyväisiä siihen. Enkä minäkään ole koskaan ollut huolestunut asiasta.
Ok, kiitos kaikille vastauksista! Olen sitten ilmeisesti huolehtinut turhaan - vauva on vain vähän huono syömään (rintaraivarit alkoivat alle 2kk iässä ja jatkuvat edelleen), että vauvan paino on mulle aika herkkä asia... T: ap
Mun 4200g syntyessään painanut tyttö painoi 1-vuotisneuvolassa n. 8 kg :).
nyt reipas 15 kg nelivuotias.
Ihanan pieniä lapsukaisia :) En minäkään ole muuta sääntöä kuullut, kuin että painoa tulisi tulla yli puoli kiloa kuukausittain. Hassun eritavalla nämä kasvaa, omani yli kolminkertaisti syntymäpainon puolivuotiseksi mennessä, vaikka syntyi normaalipainoisena. Eiköhän ne neuvolassa sano jos on syytä huoleen.
Paino on tosiaan herkkä asia, minä stressasin täysimetyksellä kamalasti ruoan määrää vaikka kuussa tuli yli kilo, puolivuotiaana osittaisimetyksellä tajusin, että lisäksi ottamani vellit eivät todellakaan olleet tarpeen - paino nousi kuukaudessa yli kaksi kiloa. Sitten kuultiinkin kaikilta kuinka paksu vauva on :)