Lue keskustelun säännöt.
Epätietoisuutta väestörek/seurakunta-asiassa
12.01.2013 |
Erotetaanko alaikäinen lapsi automaattisesti kirkosta, jos hänen molemmat vanhempansa eroavat kirkosta ja liittyvät väestörekisteriin?
Kommentit (4)
Miksi ei eroteta? Uskontohan määräytyy vanhempien uskonnon mukaan. Ja esim. muslimeilla ja juutalaisilla uskontoa harjoitetaan lapsen kautta (ympärileikkaus). Eli lapsen uskonto on kiinteästi vanhempien uskoa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kaverini väitti kivenkovaan että kyllä erotetaan. Ihmettelin, että luulis sieltä kirkosta päin jonkinlaisen ilmoituksen tuleven asiasta, mutta mitään ei oo kuulunut. (siis me vanhemmat ollaan liitytty väestörekisteriin jo yli 5 vuotta sitten).
Ei väestörekisteriin liitytä, siihen kuuluu kaikki.
Lasta tai ketään muutakaan ei eroteta kirkosta sen mukaan mitä muut tekee. Laspsi pitää siis erottaa kirkosta erikseen. Lapsen voi myös erottaa kirkosta vaikka vanhemmat jää kirkkoon.