Pääsitkö tänään AMK:hon?
Minne? Oliko helppo päästä? Mikä koulutusohjelma on kyseessä? Aiotko ottaa paikan vastaan? Onko ala ns. "unelmiesi ala"?
Kommentit (8)
pääsin täydennysopiskelijaksi ja poika pääsi viime kesänä.
otimme paikat vastaan, vaikkei ihan unelmien ala ollutkaan. tutkinnon saaminen on/oli pääasia.
mun oli helppo päästä, sillä en joutunut hakemaan ollenkaan, poika haki, teki kokeet ja haastattelut ja pääsi. ei kuulema ollut vaikeeta.
Sh-opinnot alkavat ja varmasti otan paikan vastaan. No en tiedä oliko helppo päästä, nippanappa pisteet riitti, mutta riitti kuitenkin =).
Taidan ap itsekin olla amk:sta valmistunut, kun et osaa sitä edes taivuttaa. ;D Vai meneekö se tosiaan että ammattikorkeakouluhon?
Taidan ap itsekin olla amk:sta valmistunut, kun et osaa sitä edes taivuttaa. ;D Vai meneekö se tosiaan että ammattikorkeakouluhon?
Ja sinä taidat olla oikein maisteri vai mitä?
"Pääte lukutavan mukaan
Lyhenteen tms. taivutettuun muotoon kirjoitetaan kaksoispisteen jälkeen näkyviin se pääte, joka ilmauksessa ääneen luettuna on. Kirjoittajan on siis tiedettävä, miten lyhenne luetaan. Tässä voi olla useita vaihtoehtoja, koska lyhenteellä on useita lukutapoja, etenkin, jos sillä on useita merkityksiä.
FTP:hen = äf tee peehen
oy:öön = osakeyhtiöön
oy:hyn = oo yyhyn
"
lähde: http://www.cs.tut.fi/~jkorpela/kielenopas/8.5.html
Terveisin ap, myös yliopistossa opiskellut.
mutta epäpätevänä, niin työsuhteet ketjutetaan koko ajan.
T:AMKin käynyt