Mistä tietää voinko saada veritulpan e-pillereistä?
Vai voiko se tulla noin vaan kelle tahansa vaikka ei olis mitään riskitekijöitä?
Vähän pelottaa että se epäonnekas tapahtuma osuu mun kohdalle. Vaikka mulla ei mitään tulppia ole ollutkaan raskauden aikana tai muulloinkaan.
Kommentit (35)
joudut maksamaan tietty itse, kun ei ole sukurasitteita ja itselläsi aiempia tulppia.
Sitten voit vähentää tilanteisia riskejä: käytä tukisukkia pitkillä istumilla, kuten lentokoneessa. Lentokoneessa voi ottaa pienen annoksen aspiriinia, siis jos voit ottaa sitä.
Sittenhän se riski on lähinnä niissä yhdenlaisissa pillereissä, en muista kummissa, kun en ite syö.
Ei mullakaan siinä testissä näy, koska tulppa-aiheuttajani on ihan eri faktori kuin perustestissä näkyy. Kuulun isoon kansainväliseen tutkimukseen jossa selvitellään näiden muiden faktorien periytyvyyttä ja testausmenetelmiä.
kannatta jättää e-pillerit kokeilematta...
silloin 37vuotias. En ole koskaan tupakoinut, matala verenpaine, ei liikakiloja. Mulla ei siis ollut mitään mistä ton olisi voinut ennakoida. Niin vain löysin itseni Meilahden neurologiselta, kun syytäni äkilliseen sairastumiseen haettiin.
ja yleensä jos jotain ongelmaa tulisi niin se tulee ekan ½ v:n aikana, eli riski on pieni,jos on ollut jo raskaana tai käyttänyt pillereitä pidempään. Tosin sitten taas varsinkin tupakointi ja lisäksi yli 35 v ikä kasvattavat tulppariskiä.
kuin pillereiden sisältämä alaraajojenLASKIMOtukosriski. Valtimotukosriski liittyy auralliseen migreeniin+pillereihin=aivoinfarkti
Lisää kokemuksia, tietoa tai ajatuksia asiasta?
jos kerran asia ahdistaa sinua paljon, niin parempi olla ilman.
Itse kuitenkin koen, että tulppariski on pieni ja maailma on täynnä isompiakin vaaroja ja jos kaikkia alkaa pelkäämään, niin eihän elämisestä mitään tule.
Onko suvussasi laskimotukoksia vai miksi olet noin huolissasi tästä asiasta? Elämiseen liittyy monenlaisia riskejä ja sitä on vain pakko sietää.
Mutta tuosta aspiriinista pitää sanoa kun joku sitä ehdotti: Aspiriini ei suojaa laskimotukoksilta, se on valtimopuolen lääke jota pitää syödä säännöllisesti mutta vain lääkärin määräyksellä. Eipä silti, jos kerran ennen lentomatkaa murusen aspiriinia ottaa, että siitä vaaraa olisi mutta turha kuvitella että se laskimotukoksilta suojaisi.
miksi kukaan ylipäätään pilaa terveytensä ja elämänlaatunsa vain siksi, että miehen ei tarvitse käyttää kumia?
Pillerit myrkyttävät kehoa joka tapauksessa, tuli tulppia tai ei.
Ei ole tukoksia suvussa ainakaan minun tietääkseni.
Sepelvaltimotautia ja sydäninfarktia löytyy suvusta ovat tosin olleet jo noin 6-kympin ikäisiä näitten tapahtuessa.
Oikeastaan en osaa hirveästi sanoa että miksi olen huolissani tästä asiasta..
Pillerit myrkyttävät kehoa joka tapauksessa, tuli tulppia tai ei.
ym. ym ja jostain kumman syystä ihmiset silti niitä käyttää ja jotkut pysyy elossakin.
Ja sille kumillekin voi olla allerginen.
eli kyllä voi saada tukoksen renkaastakin!
Sulle on jo kaksplussan puolella vastattu ainakin kahteen ketjuun, et saa sen selkeempää vastausta.
Käytä tai ole käyttämättä. Koko elämä on riski.
mun elämä on ollu niin suojeltua ja tylsää ettei siihen oo koskaan mitään riskejä tarvinnut ikään miettiä.
Sitä paitsi ei kysyminen ole kiellettyä. mitä vikaa siinä on jos haluaa mielipiteitä mahdollisimman monelta eri ihmiseltä.
ongelma vaan näillä palstoilla tahtoo olla se että ne samat ihmiset pyörii joka palstalla...
Sitä paitsi ei kysyminen ole kiellettyä. mitä vikaa siinä on jos haluaa mielipiteitä mahdollisimman monelta eri ihmiseltä.
ongelma vaan näillä palstoilla tahtoo olla se että ne samat ihmiset pyörii joka palstalla...
No ei se kysyminen ole kiellettyä mutta kuinka monta eri ketjua sun asiasta pitää tehdä?
Ei sen enempää KUKAAN voi näillä palstoilla auttaa, sun pitää joko tutkituttaa asia lääkärillä tai kysellä niiltä.
Riski on olematon, sen on moni sulle jo sanonutkin..
Paljon on asioita jotka ovat riskialttiimpia kuin pillerit.
Tottakai riskitekijät altistavat tulpille mutta voi sen muutenkin saada e-pillereitä käyttämällä.
Eräs tapaus joka jäi pysyvästi mieleeni oli 17v tyttö jolle soitettiin lanssi rintakivun vuoksi,tyttö oli ihan ok sairaalaan asti kunnes yhtäkkiä lyyhistyi keskelle lattiaa ensiavussa ja kuoli siihen.Paljastui että keuhkot olivat täynnä veritulppia..