Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vasemmistoliitto jatkaa nousuaan, paineli nyt jo Keskustankin ohi

Vierailija
05.11.2026 |

Vasemmistoliitto meni ensimmäistä kertaa Keskustan ohi historiansa aikana. Vasemmistoliiton edeltäjä SKDL oli Keskustaa edellä viimeksi vuoden 1979 eduskuntavaaleissa.

Vasemmistoliitto on ollut viimeaikojen suurin nousija, sen kannatus on noussut viimeisen vuoden aikana yli kolme prosenttia. Kokoomuskin on enää 2,8% päässä.

 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mielenkiintoiset vaalit tulossa ja erityisesti sen jälkeiset hallitusneuvottelut. Jos kannatus Vasemmistoliitolla on tätä luokkaa, tai jopa parempi, niin se tulee vähintään tuplaamaan kansanedustajiensa määrän. 

Vierailija
2/3 |
05.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mikään ihme että Keskusta putoaa. Keskusta on vankeusrangaistukseen tuomitun rikollisen johtama ja se on liikaa kaikille muille paitsi jääräpäisimmille kepuleille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.11.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi herää!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan yksi