Onko noloa jos sairaanhoitajalla on joku merkkilaukku?
Pitäisikö tyytyä vaan halpislaukkuihin? kellään muulla kollegalla ei ole ja en tiedä mistä laukkunsa ja vaatteensa ostavat edes.
Mitä laukkuja te sairaan hoitajat käytätte? Itsellä siis 2 vuittonia.
Kommentit (16)
Kutsumuksesta ei tarvitse maksaa mansikoita...
alle jää useita akateemisia.
Muutenkaan mitenkään ammattiin sidonnainen ei laukkujen kantaminen ole. Enemmän sen on henkilökohtainen arvovalinta
ooen nuo 2 merkkilaukkua ostanut säästöillä ja ylimääräisillä rahoilla mitä saanut, mutta palkka ei kovin kummoinen ole vaan 2200euroa/kk. Mietin myisikö nuo ja laittaisi ne rahat vaikka lasten vaatteisiin tms. En tiedä mitä laukkuja kollegat pitää, meillä ei kellään muulla ole kys. merkkilaukkuja. Pitäisikö vaan mukisematta ostaa marimekko. Itse pidän merkkitavaroista ja laukuista.
ap
palkkasi aliarviointi osoittaa, ettet ole liiaalla järjellä pilattu. Jos 2200e tuntuu liian pieneltä rahalta, niin on kulutustottumuksissa hieman vikaa.
ooen nuo 2 merkkilaukkua ostanut säästöillä ja ylimääräisillä rahoilla mitä saanut, mutta palkka ei kovin kummoinen ole vaan 2200euroa/kk. Mietin myisikö nuo ja laittaisi ne rahat vaikka lasten vaatteisiin tms. En tiedä mitä laukkuja kollegat pitää, meillä ei kellään muulla ole kys. merkkilaukkuja. Pitäisikö vaan mukisematta ostaa marimekko. Itse pidän merkkitavaroista ja laukuista.
ap
Pidä merkkilaukkusi, jos niistä kerran tykkäät!
sairaanhoitajan palkka on huomattavasti suomalaisten naisten keskipalkkojen yläpuolella alle jää useita akateemisia.
jotkut kirjoittavat. Onkohan kirjoittajan ajatus ollut ihan terävä.
Tässä mielipiteessä sanat huomattavasti ja useita ovat aivan vääriä.
Mulla ei ole mitään käsitystä ihmisten laukuista. Tienaan 2500€/kk hoitajana, eikä tulisi mieleenkään ostaa kalliita laukkuja. Niissä ei hinta / laatu kohtaa. Ja eivät edes miellytä minua ulkonäöllisesti.
Tuskin työkaverisi edes tosiaan tietää mitä kassia kannat =)
ooen nuo 2 merkkilaukkua ostanut säästöillä ja ylimääräisillä rahoilla mitä saanut, mutta palkka ei kovin kummoinen ole vaan 2200euroa/kk. Mietin myisikö nuo ja laittaisi ne rahat vaikka lasten vaatteisiin tms. En tiedä mitä laukkuja kollegat pitää, meillä ei kellään muulla ole kys. merkkilaukkuja. Pitäisikö vaan mukisematta ostaa marimekko. Itse pidän merkkitavaroista ja laukuista. ap
laukkuja työkavereillasi on. Luulen, että ei heitä kiinnosta sinun laukkusi. Sinä voit käyttää vaikka tonnin seteleistä neulottua laukkua, mitä se muille kuuluu?
alle jää useita akateemisia.
Muutenkaan mitenkään ammattiin sidonnainen ei laukkujen kantaminen ole. Enemmän sen on henkilökohtainen arvovalinta
se laukku on myös sellainen, että kestää kymmeniä vuosia. En ole koskaan raaskinut Vuittonia itselleni ostaa, mutta hyvä laukku on kyllä sairaanhoitajalle tarpeen. Joka vuoro siinä kuljetetaan ehkä eväät työpaikalle. Minusta on yhdentekevää mitä laukkuja muilla on. Itse pidän tärkeänä että laukussa on melko iso ja kova pohja, vaalea sisäkangas, vetskaritasku sisällä ja nahka on tietysti paras materiaali.
Meillä laukut pannaan lukkokaappiin heti töihin tultua, joten laukut eivät makaile missään katseltavina, luultavasti Vuittonit jäisivät meillä huomaamatta.
Jos sinulla on kallis hyvä laukku, tottahan sitä kannattaa käyttää, muutenhan olisit pannut rahasi hukkaan jos nyt menisit hommaamaan jonkun Seppälän rieskan ja käyttäisit sitä ja Vuitton pölyttyisi vaatekaapissa.
Ehkä joku ajattelee, että sulla on rikas mies, kun näkee Vuittonisi, harva niitä hoitajan palkalla ostaa :) luulisin.
t. sh
se laukku on myös sellainen, että kestää kymmeniä vuosia. En ole koskaan raaskinut Vuittonia itselleni ostaa, mutta hyvä laukku on kyllä sairaanhoitajalle tarpeen. Joka vuoro siinä kuljetetaan ehkä eväät työpaikalle. Minusta on yhdentekevää mitä laukkuja muilla on. Itse pidän tärkeänä että laukussa on melko iso ja kova pohja, vaalea sisäkangas, vetskaritasku sisällä ja nahka on tietysti paras materiaali. Meillä laukut pannaan lukkokaappiin heti töihin tultua, joten laukut eivät makaile missään katseltavina, luultavasti Vuittonit jäisivät meillä huomaamatta. Jos sinulla on kallis hyvä laukku, tottahan sitä kannattaa käyttää, muutenhan olisit pannut rahasi hukkaan jos nyt menisit hommaamaan jonkun Seppälän rieskan ja käyttäisit sitä ja Vuitton pölyttyisi vaatekaapissa. Ehkä joku ajattelee, että sulla on rikas mies, kun näkee Vuittonisi, harva niitä hoitajan palkalla ostaa :) luulisin. t. sh
Mikä laukku itselläsi on? Rupesi kiinnostamaan.
Näin se keskimäärin menee. Nuori ekoine palkkoineen tai keski-iän kriisi, vihdoinkin omaa rahaa kun lapset lentäneet pesästä! Onhan se huvittavaa että jossain pohjolan pikkukaupungissa, tai vaikka ihan itse stadissa, kuljetaan lv kainalossa. ette te sen enempää pariisilaisilta näytä...
Kuka teistä vuittonisteista oikeesti käyttää sitä veskaa 10 vuotta? Muoti muuttuu ja uutta on ostettava (=tahtoo) useampi kerta vuodessa?
Ostin OIS:sta kivannäköisen laukun mutta se on lörppä pohjasta. POhjalevy pitäisi olla, kun kuskaa eväitä, ettei ne kaadu. Laukku ei saisi olla liian syväkään että tavarat löytää. Paras ja kallein omistamani laukku on Furla, mutta se on liian pieni, sinne ei mahdu eväät. Furlalta voisin ostaakin uuden laukun jossain vaiheessa.
Minusta laukku kannattaa olla myös ajatonta mallia. Vaikka tämä olis kiva:
http://www.furla.com/fi/eshop/papermoon-tote_701021.html
98 syksyllä piti olla fubu, fila, tommy hilfiger... eipä niitä enää kavereiden niskassa näy.
jos olis älynny ostaa lv:n silloin, voisi käyttää ehkä nytkin, mutta ei nämä siitä silloin mitään tienneet. ja jos sen ostaa vasta nyt, ei se kymmenen vuoden päästä enää käy
Kuka teistä vuittonisteista oikeesti käyttää sitä veskaa 10 vuotta? Muoti muuttuu ja uutta on ostettava (=tahtoo) useampi kerta vuodessa?
jos sinulla on varaa ja mielenkiintoa merkkituotteisiin, niin siitä vaan. Useimmilla perheellisilla sairaanhoitajilla tuskin rahat riittävät nippanappa marimekon olkalaukkuihin.