Marianne crush, suklaata ja kuohukermaa, kaapissa ei rahkaa, auttakaapa
Olen ihan hyvä leipomaan ja hyvä kokki, mutta nyt pitäisi jotain kehitellä noista aineksista. Kuivakaappi on täynnä, rahkaa ei ole. Kaikki netin reseptit ehdottelevat rahkaa, kermavaahtoa ja crushia sekaisin.
Jos ei ole hyviä vinkkejä, niin antakaa edes vihje, mistä kannattais etsiä. Google, Pirkka, Valio, Fazer ei onnistunut.
Olen tekemässä jotain makeaa siis, (daa) saa olla jälkkäri tai leipomus. Mitä yleensä itse teette?
Kommentit (6)
Suklaan voit vuolla lastuiksi päälle keoksi tarjoiluvaiheessa.
Sellaista tilannetta ei ole, että pystyn sitä isommalle porukalle tarjoamaan. Ajattelin, että kun kaapissa on turhan panttina silikoninen muffinsivuoka, sen jäädykkeenhän voisi laitta annoksina. Sieltä lähtisi sopiva annos tarjottavaksi tarvittaessa. Menen taputtamaan itseäni selkään hyvästä ideasta. Jos jonkun mielestä on huono idea, ilmoitelkaa ennen kuin ehdin toteuttaa.
Ja jos vielä tähän hätään jollakulla olisi vinkkiä, miten saisin makeaa pöytään n. tunnissa, niin vinkkejä, kiitos.
ap
tai Marianne tiikerikakku. Siis kuivakakku. On tosi hyvää, löytyy googlella.
sulata suklaa vatkaa kerma vaahdoksi , sekoita keskenään ja lisää Marianne-rouhe pinnalle laita toviksi jääkaappiin tai pakastimeen . nam...helppoa
Minä olen innokas ja hyvä kokki ja tuota en tajunnut. Nyt hävettää...
ap, joka menee ruoskimaan itsensä henkisesti ja katsomaan peiliin.