Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Atooppinen ihottuma imetysaikana

Vierailija
02.09.2012 |

Hei mammat, onko kokemuksia? Kuinka olet hoitanut? Erityisesti kasvojen iho pahentunut synnytyksen jälkeen, eikä kortisonia haluaisi jatkuvasti käyttää. Onko ainoa vaihtoehto lopettaa imetys, jotta voi taas käyttää kunnon myrkkyjä?



Kiitos jo etukäteen vastauksista.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
02.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oletko jo kokeillut luonnonkosmetiikkaa? Monella on helpottanut kun on jättänyt turhat kemikaalit ja petrokemian tuotteet pois.

Vierailija
2/4 |
02.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä voit käyttää kortisonivoidetta ihan estoitta imetyksen aikana, laitetaanhan sitä jopa vauvoille itselleenkin suoraan iholle. Maidon kautta altistus sisäisesti on mitättömän pieni jos sitäkään.



Sitten ihan toinen juttu tietysti on, että on mahdollista että imetysaikainen hormonitilanne pitää ihoa huonommassa kunnossa.



Minä käytin karitevoita (shea butter) öisin:



http://frantsilankehakukka.fi/product/365/karitevoi-shea-butter--vartal…

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
02.09.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vastauksista, lisääkin otetaan vastaan! Luonnonkosmetiikkaa käytin ennen raskautta hyvin tuloksin, raskausaikana herkistyin sillekin. Täytyy varmaan kokeilla uudestaan nyt kun raskausaika on ohi.



Tiedän, että voin huoletta käyttää kortisonia. En vain haluaisi käyttää sitä kasvojen iholle sen ihoa ohentavan vaikutuksen vuoksi. Vuosia atopiasta kärsineenä, olen sitä niin paljon jo käyttänyt.



Nyt iski vielä kamala räkätauti, joka tyypillisesti pahentaa ihon kuntoa.

Vierailija
4/4 |
12.03.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nostetaan nyt vanhaa ketjua.. Itse vuosikausia atopiasta kärsineenä voin erittäin lämpimästi suositella Protopicia etenkin kasvojen alueelle. Alkuun (ensimmäiset muutamat päivät) tilanne tuntuu pahenevan: punoittaa, kutiaa, polttaa, kirvelee - mutta tuska on ollut lopputuloksen arvoinen!

Olen itse nyt muutaman vuoden ajan käyttänyt Protopicia säännöllisesti silmänympärysvoiteena, eikä koko aikana ole ollut sillä alueella MITÄÄN ihottumaa. Tällä hetkellä imetyksen myötä on koko muu iho aika järkyttävässä kunnossa, mutta silmät ei kipuile :) En vaan suoraan sanoen ole raaskinut käyttää Protopicia muualle, kun se on melkoisen kallista :(