Missä / kenessä vika, kun psykologilla käynnin jälkeen
olo on entistä surkeampi? Hän on niin viisas, että ihan oksettaa. Hän ei lue potilastietoja, ei kuuntele, ei tee muistiinpanoja, ei muista mitä on aikaisemmin keskusteltu. On käynyt mielessä, että onko hän valepsykologi. Minkälainen on hyvä psykologi?
Kommentit (13)
Heti terapian jälkeen olo on siis surkea ja maassa, mutta esim seuraavina päivinä se helpottaa ja tulee hyvä mieli kun on saanut käsitellä niitä asioita.
Voihan toki ola että sun terapeutti on joku daiju ja kandeis vaihtaa mahd pian.
terapeutin pitää pystyä tukemaan sinua, kulkemaan rinnalla tukena kun käsittelet vaikeita asioita.
Jos teillä ei ole keskinäistä ymmärrystä, käy noin. Vika ei ole sinussa, teillä ei vaan synkkaa tarpeeksi hyvin.
Varmasti psykologi yrittää esittää asian niin että paha olo kuuluu asiaan, mutta hyvä sopiva terapeutti kuuntelee, myötäelää ja tukee. Vaihda tai sinulla menee terapia-aika hukkaan.
epäilyksesi, ettei hän kuuntele tarpeeksi tarkkaan mitä sanot. Näin annat hänelle mahdollisuuden korjata toimintatapaansa.
Miksi sitä mietit. Eiköhän terapia tepsi, jos se saa sinun kaalissasi ajatukset ja tunteet liikkeelle.
Surussa, häpeässä ja itseinhossa ei ole mitään vikaa, jos pääset niistä yli jotakin uutta itsestäsi oppineena. Etkö sinä juuri ikäviä asioita käsittele siellä terapiassa, niin useimmat muut tekevät.
ja myöskin lääkärille, että käynneistä ei ole ollut apua vaikeassa elämäntilanteessani. Minulle on jäänyt sellainen tunne, että hän ei osaa / halua hoitaa näin vakavaa kriisiä. Psykologin vaihtaminen ei taida olla kovin helppoa julkisella puolella Helsingissä. ap
terapeutin pitää pystyä tukemaan sinua, kulkemaan rinnalla tukena kun käsittelet vaikeita asioita.
Jos teillä ei ole keskinäistä ymmärrystä, käy noin. Vika ei ole sinussa, teillä ei vaan synkkaa tarpeeksi hyvin.
Varmasti psykologi yrittää esittää asian niin että paha olo kuuluu asiaan, mutta hyvä sopiva terapeutti kuuntelee, myötäelää ja tukee. Vaihda tai sinulla menee terapia-aika hukkaan.
Kuka myönsi sinulle keittiöpuoskarin oikeudet? Muutaman lauseen perusteella ja toista osapuolta kuulematta ei voi tehdä tuollaista eikä minkään muunkaan laista johtopäätöstä, kuin että terapoitava ei oikein tajua, mistä terapiassa on kysymys: hänen kasvamisestaan ihmisenä, hänen pääsemisestään ulos itse rakentamistaan noidankehistä.
Entäpä jos tämä keskustelun aloittaja ei kykene missään ihmissuhteessaan alkua pitemmälle? Jos se on varsinainen ongelma, ja sinä yllytät toistamaan skeemaa.
Ei terapeutin tehtävä ole peesata ja ei terapia ole kivaa. Se on monesti kurjaa, ainakin sillä hetkellä. Mutta kannattaa olla sitkeä.
surullinen kyllä. Voisiko joku kertoa minkälainen fiilis jää hyvästä terapiakäynnistä. ap
kusipää, leipäsykologia.
Oleppa ens kerralla itse niin viisas, että aloituksesi jälkeen nappaat hänet kiinni verekseltään ja toteat hänelle kaiken tuon mitä tässä kerrot. Ja katsot miksi naamanilme muuttuu. Onko hänellä pokkaa olla rehellinen ja myöntää virheensä.
Voi olla et mielesi on parempi, oppii heppu tekemään työnsä paremmin ja saat ehkä sitä mistä maksat.
voi herättää kipeitä tunteita, taatusti pitäisi herättää ajattelemisen aiheita, laittaa mielesi työskentelemään. MUTTA jos kaveri ei muista mitä aiemmin on puhuttu, ja käyttäytyy kuvaamallasi tavalla - tunteeksi jää vai loukkaus, ylikävely ja varmaan tuo suru.
surullinen kyllä. Voisiko joku kertoa minkälainen fiilis jää hyvästä terapiakäynnistä. ap
Istunto käynnisti aina jotakin (usein raskasta ja vaikeaa) jota työstin käyntien välillä. Minunkaan terapeuttini ei tehnyt muistiinpanoja minun ollesani siellä. Hänen on täytynyt tehdä niitä potilaiden välillä, niin tarkkaan hän muisti asioita. Jokaisella on oma työtapansa.
Oli myös hetkiä (terapian edetessä yhä useammin) jolloin olo oli vapautunut ja kirkas. Olin silloin oivaltanut jotakin keskeistä tai saanut jätettyä taakseni vaikean asian.
Niinkuin joku kirjoittikin, terapian ei ole tarkoitus olla kivaa eikä psykologin ole tarkoitus peesata ja hemmotella potilasta, vaan parantaa. Se on raskasta työtä ja kestää pitkään.
Kuinka kauan olet käynyt tällä terapeutilla?
Ehkä minun tarinani on liian vaikea psykologilleni ja hän yrittää selviytyä kävelemällä ylitseni. Menen vielä seuraavaan tapaamiseen ja keskustelen hänen kanssaan asiasta. Hyvää syksyä ap
Olo on entistä surkeampi, mun on joutunut kaivamaan niitä kipeitä asioita esille ja on pitänyt keskustella aiheista, jotka aiheuttaa mulle suurta tuskaa. Mutta se kai niissä käynneissä on ideanakin että ne asiat tulee käsiteltyä. Muuten siis hautaisin ne vaan jonnekin, haluaisin unohtaa, mutta näen painajaisia. Ihan vapaaehtoisesti tuonne terapiaankin menin ja etsin itse aktiivisesti aikoja.