Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

atooppinen iho ja karvanpoisto

Vierailija
10.04.2012 |

Mulla on siis atooppinen iho ja tuntuu ettei iho tykkää mistään karvanpoistosta. Millasia kokemuksia muilla atooppisen ihon karvanpoistosta?



Olen kokeillut sheivata ja käydä vahauksessa ammattilaisella. Nyt olen puoli vuotta käynyt sokeroinnissa, mutta taidan lopettaa myös sen, kun tajusin ettei ihoni varmaan tykkää siitä(kään). Meinaan et tosi moni karva kasvaa sisäänpäin ja kutittaa kauheasti koko ajan.



Polveni ovat niin kuivat että ovat kovat koppurat, niissä kaikki karvat kasvavat sisäänpäin.Myös nilkoissa jotain ihmeellisiä punaisia pilkkuja, en tiedä mitä ne on (sisäänkasvaneita karvoja, tulehtuneita karvatuppeja?) enkä tiedä miten niistä pääsisi eroon. Ne pilkut on ollu mulla niin kauan kuin muistan.



Osaisko joku antaa vinkkejä mitä kannattaa tehdä, kun haluaisin karvattoman ja tasaisen värisen ihon???

Tällä hetkellä rasvaan jalkoja joka ilta essex plus perusvoiteella. Havahduin vasta vähän aika sitten et mulla taitaa olla atooppinen iho, aikasemmin en ole tajunnut/huomannut sitä.. :s



APUA!

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
10.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se auttaa estämään tuon karvojen sisäänpäin kasvamisen.

Vierailija
2/6 |
10.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuorin 2 kertaa viikossa ei auta yhtään.. Pitäiskö enemmän?!

Tuntuu et ihan sama tulos, kuorin taikka en..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
10.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

en tainnut tehdä asiaa selväksi, mutta mun nilkat on IHAN TÄYNNÄ sellasia punasia pilkkuja. :( ei ne varmaa kuorimalla lähde?



ap

Vierailija
4/6 |
10.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sinulla on todennäköisesti keratosis pilaris. Minulla on sama vaiva. Siihen ei ole löytynyt parannuskeinoa. Parasta mitä ihotautilääkäreillä on tarjota on Calmuril tai Fenuril voidetta (apteekista ilman reseptiä). Tosin ei ole tuottanut minulle ainakaan mitään tuloksia.

Vierailija
5/6 |
10.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta en käytä saippuaa enkä muita vaahtoja tai vettä vaan rasvaa. Sileä ja ehjä iho :)

Vierailija
6/6 |
10.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

nyt siis vaan googlettamaan asiasta lisää tietoa..

Mitä luulet onko tuosta sokeroinnista jotain haittaa?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan viisi