Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

miten voi tulla 3 alkoholiannoksesta krapula?

Vierailija
15.04.2012 |

ennen(siis 15v sitten) saatoin nautiskella pullollisenkin viiniä ilman mainittavia sivuoireita aamulla...Nyt ei kestä enää yhtään :( Erityisesti punaviini tekee karmean päänsäryn! Vai onko kyse allergiasta?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
15.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

et juo enää niin usein kuin silloin 15-vuotta sitten, joten nyt pienikin määrä riittää. Näin tämä mulle on perusteltu, kun samaa olen ihmetellyt.



Jos juon kaksi lasia viiniä, särkee aamulla päätä. Jos juon enemmän, tulee ihan kunnon krapula, joka kestää iltaan asti.

Minä siis kykenin kanssa ennen juomaan pullon viiniä ja menemään seuraavana aamuna töihin ihan ilman mitään ongelmia... nyt en todellakaan uskalla enää yrittää.



Elämä on :(

Vierailija
2/6 |
15.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

parin jälkeen sai sairastaa kunnolla. Ei se mitään krapulaa ollutkaan vaan migreeniä, jonka viini laukaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
15.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos joka toinen päivä lipittelee niin ei pahaa krapulaa tule? ;)



Kaikki sanovat että krapula pahenee iän myötä. joskus jossain tv:n seniori ohjelmassa asiasta oli juttua (tai oikeastaan yksinäisten vanhusten alkoholisoitumisesta) ja siinä sanottiin että alkoholin vaikutus voimistuu iän myötä =pienemmästä määrästä tulee pahemmin humalaa, ja jotenkin sitä vielä selitettiin miksi niin käy. Tuolla logiikalla myös pienemmästä määrästä tulee pahempi krapula mitä aiemmin.



Yleisesti hyviä vinkkeäjä välttää krapula:



1. älä juo tyhjään mahaan



2. juo illan aikana vettä, krapula on pikälti nestehukkaa, jos ottaa lasin vettä aina alkoholiannosten välissä ei tule krapulaa. Veden juonti estää sekä sitä nestehukkaa että saa juomaan hitaammin kun ei koko ajan lipitä alkoholia vaan alkotonta siihen väliin aina.



3. jos aamulla on hontelo olo, niin suihku ja pieni kevyt kävely (krapulassa ei saa liikuntaa harrastaa!) raittiissa ilmassa yleensä tekee olosta paremman.

Vierailija
4/6 |
15.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole tykännyt kuin kuohuviinistä cavasta mutta enää en sitäkään uskalla juoda kun aiheuttaa päänsärkyä.



Ainut mitä nykyään joskus voi ottaa on keskiolut mutta siinäkin ehdoton raja 4 annosta siis annos vain 0,33cl. Sehän onkin naiselle max alkoholiannos kerralla joten ok.



Vierailija
5/6 |
15.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihmettelen jä hämmästelen juurikin samaa. Perjantai-iltana kolme siideriä (0,33l) ja lasi kuohuviiniä sekä pikkusuolaista ohessa. Lauantai-aamuna ponteva päänsärky, heikotus , väsymys jne. Siis mitä ihmettä?! Lopetan alkoholin nauttimisen kokonaan!

Vierailija
6/6 |
15.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta toisaalta. Liian monta viikonloppua meni nuorempana hukkaan alkoholin parissa. Elämä on paljon hienompaa selvin päin.



Harmi että sitäkään ei nuorempana tajunnut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kolme yksi