Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Eroan paperilla miehestäni, mutta muutamme paritaloon.

Vierailija
25.11.2011 |

En halua lasten elävän eroperheessä. Enkä halua muuttaa pois paikkakunnalta, eikä mieskään. Erotaan joka tapauksessa.



Keksittiin, että muutetaan myytävänä olevaan paritaloon, josta puhkaistaan väliseiniä niin, että se on käytännössä omakotitalo.



Lapset voivat mennä molemmille puolille, mutta me vanhemmat pysymme omillamme. Talo on niin iso, ettei omat vieraatkaan haittaa. Ja makuuhuoneet ovat talon ääripäissä.



Näin lapsilla on vanhemmat lähellä koko ajan, vaikkei tullakaan toimeen.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
25.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Näin dokumentin tuollaisesta perheestä. Niillä meni ihan mahtavasti ja vanhemmat alkoivat seurustelemaan keskenään, mutta pitivät omat puolensa. Olivat hyvin onnellisia, kun ei tapeltu vessanpytyn kansista eikä rahoista eikä sotkusta eikä mistään tavallisesta.



Haittapuolena tietysti se, että jos jompikumpi löytää uudeen, uuden onnen voi olla vaikea tulla "perheeseen".

Vierailija
2/8 |
25.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosi hyvin tulette sitten toimeen kun löytyy uudet puolisot...? Käytännössähän te asutte tuolla tavalla yhdessä. Eikö riittäisi pelkkä paritalo, onko seinät pakko puhkaista?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
25.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos parin kk päästä siellä talon toisessa päädyssä on joku äitipuoliehdokas?

Vierailija
4/8 |
25.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvänen aika eikö siinä talossa ole ovia?

ajatelkaa nyt vähän jälleenmyyntiarvoa edes....

Vierailija
5/8 |
25.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

deitti sivustojen kautta, koska sieltä löytää tasoistaan seuraa.

Vierailija
6/8 |
25.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja ovat juuri siinä seinässä kiinni, joka jakaa talon. Puhkaisemme siis ne makuuhuoneiden seinät, jotta makuuhuoneisiin pääsee molemmista taloista - kaksi ovea (toinen äidille, toinen isälle). Yläkerrassa vessat pidetään seinällisinä.



Jälleenmyyntiarvoon ei vaikuta, koska seinät voi rakentaa uudestaan ihan helposti. Teemme kirjallisen sopimuksen, että jos toinen muuttaa pois, se rakennuttaa sen seinän siihen takaisin.



Minä voin siis asua aivan rauhassa, kuin mitään tällaista ratkaisua ei olisi olemassakaan. Mies (tai kukaan muukaan) ei tule talooni ilman lupaa, koska silloin pitäisi kulkea lasten huoneiden kautta. En siis edes tietäisi mistään mieheni hoidoista.



ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
25.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

hyvä systeemihän tuo on. Vähän voi olla ehkä hämärää, jos vaikka isän vahtivuoro ja lapset hipsivät makuuhuoneistaan äidin puolelle.. mitäs isi sitten tekee, kun ruoka on valmista eikä lapsia näy hänen puolellaan?



Kyllä se riittäisi hyvin, että voi kuistin kautta mennä isältä äidille ja päinvastoin

Vierailija
8/8 |
25.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsekin muistan nähneeni dokumentin jossa isä ja äiti asuivat vierekkäisissä ovissa kerrostalossa, kerroksessa oli vain nuo kaksi asuntoa joten lapset kulkivat "kodista kotiin", mutta vanhemmat pysyivät vain omissaan.



Muistaakseni mies löysi uuden kumppaninkin mutta vasta olikohan 2v päästä tmv ja jatkoivat samalla tyylillä silti.



Minusta se, että toinen löytää uuden ei nyt tähän kuulu mitenkään, miksi se exän uusi pitäisi mitenkään kiinnostaa enää vaimoa(miestä) muuten kuin sen suhteen et onko se hyvä kasvattaja/tmv perheen lapsille?



Kuulostaa aikuiselta ja kypsältä ratkaisulta.



Meidän talossa asuu nainen jonka mies asuu tuossa tien toisella puolen olevassa rivarissa. Lapaset asuvat kummassakin, aika vapaasti näkyvät kulkevan kotien väliä, toki kyseessä on jo yli 10v pojat.