Ikaalinen, millainen paikka asua lapsen kanssa?
Kehukaa tai haukkukaa, kannattaako sinne muuttaa?
Kommentit (7)
vallan ihana. Talvella tietty hiljaisempaa, mutta kaiketi peruspalvelut ok. Treelle kuitenkin matkaa vain 55km, jos elokuvia tms joskus kaipaa. Sisäänpäinkääntyineesyydestä en tiedä. Kai samaa luokkaa kuin muissakin pikku paikoissa. Itse asun naapurikunnassa.
Naapurikuntana yhtä mukava Hämeenkyrö :) Ja on Ikaalisissa ainakin ulkoilmaharrastuksia lapselle. Kylpylä, Jämin hiihtokeskus lähellä jne.
ja soitetaan musiikkia torilla, jos ilma ei salli niin musiikki kuuluu kaiuttimista todella isolla kokoajan, enimmäkseen soittaa Korisevan vuoden 1994 hittikappaletta, saattaa soida jopa 14kertaa päivässä.
Ap, älä vaan usko kutosen hölmöjä puheita!!
Ikaalinen on vallan viehättävä paikkakunta, etenkin kesällä kuten muutkin ovat todenneet. Koulut ovat erittäin hyvät, lapsille on paljon harrastustoimintaa. Kylpylä tietenkin on vielä oma lukunsa. Sinne pääsee talvisin kätevästi jäätietä pitkin keskustasta ja kesäisin palvelee kevyen liikenteen väylä kolmostien kautta, esim. pyöräilyä ajatellen.
Tampere on lähempänäkin kuin tuo 55km, jo Ylöjärveltä ja Lielahdesta löytyy shoppailumahdollisuuksia, mitä Ikaalisissa ei valitettavasti kovin paljon ole tarjolla. Tosin sinne kai ollaan rakentamassa kauppakeskusta.
T. Ikaalisissa syntynyt
Miksi pitää keksiä väitteitä mistä et tiedä mitään, kyllä minä uskon kutosta ennemmin onhan ikaalinen oikein mediassakin lanseerattu tanhukaupungiksi, kasanpuvut päällä taitaa etupäässä lorvia ja laulaa siellä, enemmistökin on sitä kansanpuvut päällä olevaa porukkaa, villapaita kesähelteillä päällä ja yleensä nahkatakki naisilla aika näyttävän iso hame päällä, muutahan siitä paikasta ei ole tietoa. T. ikaalisen kaukaa kiertänyt
Kerron vain ap:lle, ettei Ikaalisissa tanhuta edes Sata Häme Soi -juhlilla :)
mutta talvella pystyynkuollut. Ihmiset kateellisia ja kapeakatseisia. En muuttaisi takaisin.