Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

VARKOKAA CITTARIN " TARJOUKSIA" !!

Vierailija
24.08.2006 |

Tekevät nimittäin sellaista, että laittavat poskettoman hinnan ovh- lappuun ja sitten muka pudottavat hintaa alaspäin!



Esim. kaverini katsoi ennen alea erästä Niken ulkoilupukua, muttei sitten raaskinut sitä extempore ostaa kun maksoi 70¿ (ovh). Kun alet alkoi, kaverini meni katsomaan samaista pukua josko irtoaisi halvemmalla. Yllätys yllätys; tuotteessa punainen ale- lappu NYT VAIN 69.90¿, OVH 99.90¿!!



Sama kävi miehelleni. Osti " muka- alennuksesta" AbuCarcian vavan keloineen, vain hintaan 50¿ ja jotain. Kun mainitsi asiasta veljelleen että tekipä hyvät kaupat, kun ovh oli jotain 129¿ paikkeilla, niin veli tuumasi siihen, eyttä hän osti jo keväällä vastaavan vavan normihinnalla ja maksoi siitä tuon 50¿!!!!



Mitä sanoo kuluttaja- asiamies tähän??!

Kommentit (22)

Vierailija
1/22 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähes tarjous kuin tarjous, niin Verkkokaupasta saa samaan hintaan tai halvemmalla. " Normaalihinta" on hilattu parisataa euroa korkeammalle, niin alennus näyttää tosi hyvältä.



Huippu oli kerran Netanttilassa ollut kannettava PC, jonka tarjoushinta oli sama kuin Anttilan myymälän normaalihinta!

Vierailija
2/22 |
24.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oli alennus rekissä puoleen hintaan. Alkuperäinen hinta oli 89 euroa, ja sitä oli jo kerran alennettu 50 euroon.

No, tottakai mä luulin että se puoleen hintaan ois siitä 50 eurosta. Eipä ollutkaan vaan se oli siitä 89 eurosta.



Sain sen silti 25 euroon kun selitin, että eihän tollaista " mainosta" voi olla, kyllä varmaan moni luulee että se on siitä jo kerran alennetusta, eikä alkuperäisestä.

Mun mielestä ihan tosi harhaan johtavaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulle on kaks kertaa nyt perättäin käynyt et olen ostanut alhinnalla ja kuitin tarkistettuani koe onkin ottanut ihan normaalihinnan!

eli huijaavat tai sit siel on tosi huonot myyjät yms jotka ei osaa koneelle laittaa tarjouksia.

Vierailija
4/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö halusi ostaa pahvista vai mistä lie kartongista tehdyn pikku rasian koruilleen. Hintalappu rasian pohjassa oli jotain 1,50, mutta hyllyssä oli puoleen hintaan ale lappu. Kassalla sitten myyjä veti viivakoodin rasiasta, avasi kannen ja otti rasian sisältä pienemmän rasian ja veti viivakoodin. Ihmettelin että mitäs tämä nyt on, johon myyjä totesi ettei heillä ole hyllytilaa kaikille rasioille erikseen, eli ne oli sisäkkäin pakattu. Täysin hullua. Ostin sitten 2 rasiaa, eikä ne edes lopulta olleet puolella hintaa kun mainoslappu tarkoitti hyllyn toisen pään tavaroita... Pieniä rahoja tässä asiassa, toisin kuin noissa aiemmissa esimerkeissä kaupan huijauksista, mutta periaatteessa tämäkin törkeä asiakkaan harhaanjohtaminen.

Vierailija
5/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija:


mulle on kaks kertaa nyt perättäin käynyt et olen ostanut alhinnalla ja kuitin tarkistettuani koe onkin ottanut ihan normaalihinnan!

eli huijaavat tai sit siel on tosi huonot myyjät yms jotka ei osaa koneelle laittaa tarjouksia.

Toki myyjän pitäis katsoa kassan näytöstä, että hinta on aina se mitä kuluttajalle kerrotaan.

Vierailija
6/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistään muusta kaupasta en ole kuullut niin paljon pahaa kun Citymarketista (kokemuksia olen kuullut ainakin kolmesta eri kaupasta, kaksi samassa kaupungissa ja yksi muualla.)



Jännä juttu, etten ole tuttujen kuullut haukkuvan esim. Prismaa tmv. niinkuin Citymarkettia. Itselläni kokemusta yhdestä Citymarketista, jossa kävin vuosien ajan, en enää.



" Huijatuksi" tulin minäkin, kun osti tietyn merkkisiä pyyhkeitä, jotka olivat tarjouksessa (iso lappu hyllyn vieressä) ja kassalla selvisi että tarjous koskee vain kahta väriä, missään ei ollu tästä mainintaa.



Samon nämä " osta kaksi shampoota/deodoranttia/terveysside pakettia/ymv ----- hintaan" ovat yleensä kalliimpia, mitä ne maksaisivat Vapaa valinnassa tmv.



Itse käyn nykyään S-marketissa, ja olen ollut tyytyväinen. Vaikka on pienempi kauppa, niin mm. vihannekset ja hedelmät ovat paljon parempi laatuisia. Olen myös huomannut, että kauppalaskut ovat pienentyneet huomattavasti, vaikka samoja ruokia ostamme kun ennenkin. Pitäisi vielä hankkia S-etukortti, niin " säästäisimme" enemmän, kun saisimme näitä bonuksia tai mitä ovatkaan mitä maksetaan...

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

että S-ketjun Rainbow tuotteet (ketjun oma " halpis-merkki" ) ovat PALJON laadukkaampia kun Citymarketin Euroshopper tuotteet...! Pirkka tuotteet ovat pääsääntöisesti ihan hyviä, mutta enää koskaan en osta mitään Eurohopper tuotteita.



Vinnkinä leipoijille; Rainbow kuivahiivat 10kpl/paketissa maksaa ~1,60e ja ovat ihan yhtä hyviä kun Sunnuntai/Pirkka tmv. kuivahiivat, paljon edullisempia vain:)

Vierailija
8/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kukahan siihen puuttuisi ?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

esinm oikea hinta 2,99 ja lapussa oli 1,99.

Menimme kassalle, hinta olikin paljon korkeampi, mita tarjous tai edes normaalihinta.

Kysyin, että eikös nää pitäis olla tarjouksessa. Kassa sanoi, että ei nää ole, kun ne on ne pienet rasiat.

Mies kävi kattomassa ja pienet rasiat eivät olleet edes se lapun lähellä vaan pidemmällä.

Kassa sanoi, että joku on siirtänyt sitä tarjouslapuketta. Siirtänyt? Lappu oli kiinnitetty hyllyn reunaan.



Toisen kerran kävi saarioisten broilerpyöryköiden kanssa. Olivat tarjouksessa ja lappu isojen pussien hyllyn alapuolella. Taas kassalla selvisi, että ne onkin ne PIENET pussit tarjouksessa. Mutta pienet pussit olivat ylähyllyllä ja tarjouslappu alahyllyyn kiinnitettynä kohtaan, jossa oli iso häkki näitä isoja pusseja.



Ihan selvä kusetuksen maku!

Vierailija
10/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olimme kaverini kanssa tiimarissa katselemassa ja kaverini silmään tarttui sellainen pieni söpö matto, joka oli sellaisen pienen pöydän alahyllylle laitettu ja pöydällä ISO lappu, kaikki pöydästä -50%

Kaverini otti maton, mutta kassalla hinta oli ihan eri mitä -50% tulee. Kaverini kysyi, että missäs alennus mahtaapi olla, niin kassa sanoi, että ei nää kuulu tohon tarjoukseen. Kaverini sanoi, että lapussa lukee, että kaikki pöydällä -50%, kassa sanoi, että niin siinä PÖYDÄN PÄÄLLÄ olevat.

Tarjous ei koskenut alahyllyllä olevia tuotteita.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

huijattin noilla vääriin paikkoihin asetetuilla hintalapuilla juustotiskillä!

Otin juustopalan, joka oli tarjouksessa 1 kg paketti, olkoon nyt vaikka hinta 4,90. Kassa sanoi että tarjous olikin sille puolen kilon paketille. No, lähdin viemään juustoa takas ja huomasin että se tarjouskyltti on tosiaan ihan väärässä paikassa ja siirsin oikeaan paikkaan, vilpittömästi ajatellen ettei samaa kävisi muille asiakkaille. Maksoin tyytyväisenä ostokseni ja poistuin kaupasta.

Kuinka sitten illalla muistinkaan, että unohdin jotain kaupasta ja lähdin uudelleeen. Oikaisin toiselle puolelle kauppaa juuri juustohyllyn vierestä niin eikös se kyltti ollut laitettu uudelleen niihin vääriin juustoihin! Hyväksi onneksi oli siinä lähellä pyörimässä sama myyjä kuin päivällä ja kysyin miksi kyltti on väärin, hän meni ihan hämilleen ja selitti että menee sitten paremmin kaupaksi ne isot

Vierailija
12/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä pizzat.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuopion cittarissa on pampersin vaippalaatikko " tarjouksessa" , halvempi kuitenkin on jos ostaa ihan tavan pakkauksia... kannattaa aina kattoo kappalehinta!

Vierailija
14/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ovh on ohjevähittäishinta, jonka MAAHANTUOJA tai VALMISTAJA määrittelee. Kauppa saa sitten laittaa minkä hinnan vaan.



Ei tuossa ole mitään väärää. Jos ovh on oikeasti esim. 129, saa kauppa laittaa tuotteen mihin hintaan vaan. Ale-kyltti saa olla, jos tuotetta on myyty aiemmin korkeampaan hintaan.



Kauppa toimii ihan pykälien mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pirkka ei ole mikään HALPISMERKKI!



Ja alennus lasketaan normaalisti alkuperäisestä hinnasta.

Vierailija
16/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

HINNALTAAN ei ole halpis, mutta LAADULTAAN useimmissa tuotteissa on.

Vierailija:


Pirkka ei ole mikään HALPISMERKKI!

Ja alennus lasketaan normaalisti alkuperäisestä hinnasta.

Vierailija
17/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

ostin 3 lakanaa ja 2 pusiilakanaa, lakanat oli halvempia.

kassa oli veloittanut mua 5:stä pussilakasta joten maksoin 6e ylimääräistä :(

ja matkaa sinne valittamaan mulla 120km.

vähänkö harmittaa!

Vierailija
18/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuitenkin lähtöhinnoissa jo niin paljon ilmaa, että nyt hinnat alennettuna normaalit, kalliit

Vierailija
19/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on aina kyltissä jokin tunnistetieto josta näkee mikä tuote on tarjouksessa. Esim. numerosarja tai pakkauskoko. Kun lukee ne kyltit niin ei tule " huijatuksi"



Samaten lasken aina monikkotarjouksissa yksittäishinnan, että kannattaako ostaa.

Vierailija
20/22 |
25.08.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä olen ainakin saanut ostanut jo kertaalleen alennettua puoleen hintaan, ja se hinta on ollut siitä alennetusta hinnasta.





Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi seitsemän