Voiko jostakin "päätellä" että tulenko juuri minä kärsimään raskaupahoinvoinnista?
Kommentit (7)
Luulin, että mulla olisi järkyttävän kauheat raskaudet. Koska äitini on oksentanut kaikissa kolmessa raskaudessaan ihan patologisesti, niin että on joutunut sairaalaankin nestehukan ja laihtumisen takia.
Mulla on ollut raskauksissani vaan pientä pahoinvointia, yhtäkään kertaa en ole oksentanut.
Ei edes sitä miten synnytys tulee sitten sujumaan. Olisin halunnut itselleni samanlaisen synnytyksen kuin äidilläni oli esikoisesta, ns. syöksysynnytyksen ilman puudutusta, mutta jouduin kärsimään 15 h ja ponnistusta kesti tuhottoman kauan.
Minä en juuri koskaan muutoin oksenna, olen ollut ehkä kerran viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana oksennustaudissa, mutta molemmissa raskauksissa olen ollut alussa niin huonovointinen, etten ole voinut mennä töihin.
Mulla oli eka raskaudessa pahoinvointia ekat 3 kuukautta. Toisessa ei juuri mitään.
Mulla oli eka raskaudessa pahoinvointia ekat 3 kuukautta. Toisessa ei juuri mitään.
Onko se ihan kamalaa, vai tottuuko siihen?
Lainaan ketjua, en ole ap.
Mä olin varautunut 9kk kestävään pahoivointiin, ihme himoihin, järkyttävään painonnousuun yms raskausvaivoihin, koska niitä on "kulkenu suvussa", äitinikin kärsinyt todella kaikista 3 raskaudesta. Mutta itsellä oli todella helppo raskaus, ei mitään oireita/ongelmia..