Ärsyttää: joka toinen perjantai menee siivoomiseen :(
Lapset lähtevät siis isälleen joka toinen perjantai suoraan koulusta / hoidosta. Yleensä odotan kovasti näitä vapaita viikonloppuja koska viikolla olen lapsissa "kiinni" 24/7.
MUTTA minua on alkanut risomaan se, että joka perjantai menee siihen että laitan kämpän kuntoon. Haluan kuitenkin että meillä on siistiä mutta jotenkin nyt risoo.
Pyykin pesua, lelujen ja vaatteiden keräämistä, vessan pesua ja imurointia yms.yms.
Kommentit (7)
mutta lapset eivät lähde isälleen vaan ovat luonani joka vkl, vain pari kertaa vuodessa ovat isän luona. Oikeastaan teen saman joka päivä. En sitä nyt mitenkään ongelmaksi katso; kun on lapset tehnyt niin semmosta se nyt on. Jos oliskin joka toinen vkl vapaata niin en nyt varsinaisesti edes viitsisi valittaa tuollaisesta. Ei sitä vapaata ole monessa sellaisessakaan perheessä missä on molemmat vanhemmat saman katon alla.
- pese pyykkiä muilloin, mutta et tänä perjantaina. Pyykit ehtii hyvin pestä muulloinkin.
- kerätkää lelut yhdessä jo torstai-iltana ihan tip-top, samoin kaikki vaatteet ja muut, jotta pääset perjantaina suoraan siivoamaan.
- sen wc:nkin voit pestä jo torstai-iltana
Näin siivous on helpompi, ja pääset "vapaalle" aikasemmin.
Toinen mahdollisuus on hankkia siivooja käymään joka toinen viikko, jos tähän on taloudellinen mahdollisuus.
musat soimaan ja lasi viiniä kaveriksi, olis kyllä ihanaa.
Nyt on se kiukuttelevat ja keskenään tappelevat lapset ja mies sohvalla makaamassa, silloinpa vasta ei huvita siivota.
Meillä ei ikinä siivota perjantaisin, siinä menee viikonloppu piloille. Joko aikaisemmin viikolla tai joskus sunnuntai-iltana kun muutenkin vituttaa että viikonloppu on ohi. Sitten sillä vessanpesulla menee kyllä seuraavakin viikonloppu.
Muutoinkaan meillä ei ole käytössä sana "viikkosiivous", siivotaan vasta sitten kun on pakko eli noin 3 viikon välein.
Minä teen tuon joka perjantai. Tänään olen imuroinut, pessyt lattiat, pari konetta pyykkiä, tiskejä, vaihtanut lakanat, pyyhkinyt pölyt. Vielä on vessan pesu.
Ihan normaalia on siivota säännöllisesti. Jos et halua tehdä sitä perjantaisin, tee se torstaisin, lauantaisin tai maanantaisin.
kaikesta sitä voi ongelman tehdä. Olen itse kotiäiti ja mies tekee pitkää päivää ja minä hoidan valtaosan noista perinteisistä kotitöistä - lasten kanssa. Eniten siivottavaa minullakin on perjantaisin, mutta ei siihen tuntikausia mene. Eli vaikka olisin töissäkin, ehtisin senkin jälkeen. Torstaisin vaihdan lakanoita sen minkä milloinkin tarvii, perjantaisin pudistelen matot ja tuuletan sään salliessa, imuroin ja pesen lattioita ja pesen vessan. Lauantaisin usein pyyhin pölyjä. Ja muutenkin raivailen paikkoja muulloin kuin tuona viikkosiivousperjantaina. Pyykit ja tiskit hoidan sitä mukaa kun tulee ympäri viikkoa. Ja alkuviikosta usein imuroin ne muutaman likaisimman huoneen, menee vartti.
Eikö pyykkiä voi pestä vaikka keskiviikkona ja viikata torstaina, lelut kerätä torstai-iltana (tietysti lasten kanssa yhdessä, etkä yksin??) yms. Jaat tehtäviä loppuviikkoon ja perjantaina vaan pikku stilisointi ja vapaa viikonloppu voi alkaa! :)