Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kananmuna allergia ja kausi-influenssa rokotus

Vierailija
21.11.2011 |

Kausi-influenssa rokotukset ovat alkamassa ja nyt mietityttää uskaltaako lapselle (1 vuotta)ottaa rokotuksen vai ei ?



Prick testeissä tuli arvoksi 5 , vertailuarvon ollessa 5. Kananmunaa on kerran testattu myös suoraan iholle, jolloin tuli ihottumaa ja kutisevia paukamia. Vahingossa kananmunaa joutui ihoa pestessä veden mukana suuhun, joka aiheutti aivastelua ja nenästä vuotavaa räkää (non-stoppina). Tuohon kuitenkin auttoi antihistamiini ja oireet loppuivat.



Kokemuksia kuulisin niiltä, jotka ovat kamppailleet saman kysymyksen kanssa.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Neuvolasta ei oo kyllä tullut mitään selviä vastauksia asiaan. Ohjaavat tervariin ja tervarissa päivittelevät, että uskaltavatko antaa vai ei.



Vierailija
2/4 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

otettiin influenssarokotus lapsellemme, jolla maito-, soija- ja kananmuna-allergiat. Kysyimme uskaltaako ottaa, ja vastaus oli että uskaltaa. Tuli todella tuskallinen ja vaikea reaktio. Lapsi oli kauttaaltaan rupinen, silmäluomia ja päänahkaa myöten. Yhtään normaalia ihoa ei ollut näkyvvissä. Sen jälkeen meidän perheessä ei ole kukaan ottanut kausi-influenssarokotusta.



En osaa neuvoa, mitä teidän pitäisi tehdä. Jokainen harkitsee tilanteen itse perheen tilanteen mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
22.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska nuita rokotteita voi pistää myös valvotusti.

Vierailija
4/4 |
22.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä ohjeistettiin sen sikapiikin yhteydessä, että sen voi antaa kananmuna-allergikolle, ellei lapsi ole saanut kananmunasta anafylaktista shokkia. Kysele vielä tarkemmin neuvolasta, kyllä heillä siellä on ohjeet. Ja meidän lapsemme tapauksessa varautuivat kyllä mahdolliseen allergiseen reaktioon, ja jäimme sinne hetkeksi tarkkailtaviksi. Mutta mitään allergiaa ei tuosta tuollut.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä seitsemän neljä