reilu 1v menee seiskalta yöunille???
1v3kk tyttö ja menee seiskalta yöunille, aika aikaisin minusta=/
Kommentit (9)
meni kaksi lasta usean vuoden seiskan aikaan nukkumaan. Heräsivätkin sitten AINA 6.30. Nyt kymmenen vuotiaanakin herää edelleen AINA 6.30, joten on hänelle luontainen unirytmi. Jotta unta tulee riittävästi, on nukkumaan mentävä ajoissa.
päiväunia miten paljon? Tuon ikäinen tarvii vielä yhdet tai kahdet unet. Entä mihin asti nukkuu aamulla? Meillä yksivuotias nukkuu yön n. 21-8,päivällä ollaan siirtymävaiheessa välillä kahdet n. tunnin päikkärit,välillä vain yhdet pidemmät,riippuu mihin asti nukkuu aamulla.
Noin aikaisin kun oppii menemään nukkumaan voi omat menot olla hankala järjestää. Hankala mennä illalla kylään tms,jos lapsella iltapuuhat alkaa jo kuuden jälkeen. yleensä myös aikainen nukkumaanmeno kostautuu aikaisen aamuheräämisenä,joka taas voi olla aika raskasta,jos itse ei halua aina herätä kukonlaulun aikaan:)
myös nukkumaan n. 7.00 ja nukkuu helposti 9.00 asti eikä nuku päiväunia.
2v menee vasta puoli yhdeksän-yhdeksän aikaan yöunille, nukkuu välillä lähes 3 tunnin päiväunet ja aamuisin herätään seitsemän aikaan. Ihan ok rytmi tuokin mielestäni, lapsi nukkuu sen mitä tarvitsee.
1-vuotias vauva, 4-vuotias ja 8-vuotias. Meillä lapsilla on sellainen rytmi ja toimii meillä hyvin. Ihmettelen sellaisia perheitä, jossa lapset kukkuu puolen yön aikaan ja vanhemmat ovat äkäisiä/väsyneitä siihen, että ei ole rauhaa, ei ole omaa aikaa tms. Meillä lapsilla on tosiaan tietty päivärytmi ja sen mukaan mennään. Tietysti voi olla poikkeuksia, esim. lomareissut, kyläilyt ym.
kaksivuotiaana nukahti myös seitsemän jälkeen:)