Sinä joka olet asunut Sveitsissä.
Millainen maa Sveitsi on asua lapsiperheen näkövinkkelistä? Millainen palkkataso on elinkustannuksiin nähden? Kuinka päivähoito ja peruskoulu on järjestetty. Ovatko julkisia/yksityisiä ja mikä on niiden hintataso?
Minulla on työnhaku käynnissä ja Sveitsi nousi esiin yhtenä vaihtoehtona. Meillä on kolme alle kouluikäistä lasta.
Mielelläni kuulisin, nyt teidän kokemuksia, jotka olette Sveitsissä asuneet.
Kommentit (32)
Palkoissa haitari on suurempi kuin Suomessa. Elinkustannukset jonkin verran Helsinkiä korkeampia mutta yleinen palkkataso reilusti korkeampi ja verot matalammat. Vaikkapa supermarketketjun minimipalkat noin 3700CHF/kk, suomalaisille tekniset alat ovat parhaita, korkeakoulutetun palkat ovat helposti 8000CHF/kk:sta ylöspäin miinus verot (sanotaan 10-35%) ja sairausvakuutukset. Päivähoito on lähtökohtaisesti yksityistä ja hinnat joka tapauksessa korkeita, esim Zurichissa kokopäivähoito 5pv/vk maksaa reilusti yli 2000 CHF/kk/lapsi, eli kolmen lapsen kanssa ainoa järkevä vaihtoehto on (äidin) jäädä kotiin tai hommata au pair, kodinhoitaja tms.
Pitää myös muistaa, että esikoulu on ilmainen mutta pakollinen ja yleensä vain aamupäivisin (vaihtelee hieman alueittain, mutta esim. Zurichissä 4,5-vuotiaasta eteenpäin) eli taaskin jonkun on oltava kotona jotta voi hakea lapsen eskarista. Esim Zurichissä vastikään myös juntit äänestivät lain, jolla kielletään eskarin opettajia puhumasta oikeaa saksaa ja on pakko puhua vain paikallista siansaksaa.
Väestöstä 20-30% on ulkomaalaisia, lapsista helposti jopa puolet.
Tuon persujen ystävä-pellen typerät muslimijutut voi jättää omaan arvoonsa eikä sen natsimies onneksi luultavasti saa noita freelancer-paikkoja joiden palkat kyllä ovat jäävuoren huippu. Yleisesti ulkomaalaisiin on totuttu vuosisatoja ja töissäkäyvien rehellisten sellaisten suhteen ollaan ihan tyytyväisiä, mutta toki täkäläisiä ärsyttää että tuli jugoslaaveja pakolaisia aikanaan otettua satojatuhansia (vrt. Suomessa muutama sata ja nämä samat pellet itkevät niistä) ja tietyt näistä sisältävät paljon rikollista ainesta. EU-alueen ulkopuolelta tulijan on lähes mahdoton nykyään saada työlupaa, kun EU-kansalainen taas saa sen automaattisesti (ihan uskonnosta riippumatta).
En tiedä minuako tarkoitit tuolla älyttömällä persuvouhotuksellasi, mutta mieheni sai kun saikin paikan, 700 frangia päivä, koodaa Javalla pankkisoftaa. Minä asun vielä Suomessa, mutta syksyllä on tarkoitus lähteä koko porukan perässä ja kaksi vuotta nyt ainakin alussa ollaan ja tosiaan eivät pidä hirmuisesti ulkomaalaisista, muslimeista kaikista vähiten kuten on tapana joka puolella Eurooppaa.
Kiinnostava keskustelu.
Meillä on suunnitelmissa lähteä miehen töiden (IT-ala) perässä Sveitsiin Zurichin lähistölle tämän vuoden syksynä.
Onko muita suomalaisia pikkulapsiperheitä maisemissa?
Olisin kiinnostunut lähinnä kuulemaan elämisen kustannuksista.
Meillä on 3 alle kouluikäistä lasta ja minulla on suunnitelmissa jäädä siis lasten kanssa kotiin.
Miehen työnhaku on nyt päällä. Olisi kiinnostava tietää minkälaisia summmia menee elämiseen ja missä summissa esim IT-alan palkat normaalisti pyörivät?
Kiitti jos joku viitsi vastata.
s
Sveitsiläiset pitävät kohteliasta "hajurakoa" ulkomaalaisiin; ovat kohteliaita, mutta sisäpiireihin on vaikea päästä.
Entä olisko kellään vinkkiviitosia lapsettomalle nuorelle joka suunnittelee välivuotta Sveitsissä? :)
Maa on kiehtonut jo pienestä pitäen ja olisi aikamoinen unelmien täyttymys päästä asumaan sinne edes vähäksi aikaa. Tiedän että hintataso on korkea, mutta onneksi minulla on jo paikallinen ystävä jonka kanssa olisi ehkä mahdollista vuokrata yhteinen asunto. Au pair vuotta olen myös miettinyt ja ehkä se onkin paras vaihtoehto.
Yksi suurista motiiveista juuri Sveitsiin muuttamisessa on kielitaidon kartuttaminen. Onko kokemuksia millaisilla edellytyksillä saksankielisellä alueella on oppia ranskaa ja italiaa?
Kaikki neuvot ja kokemukset olisivat tervetulleita! :)
Palkkataso on linjassa se kanssa kuinka paljon asuminen ja eläminen maksaa eli jos palkka nyt etukäteen tuntuu ruhtinaalliselta niin todellisuuteen putoaa korkealta paikan päällä. Elämisen kalleus tulee kuin tuleekin yllätyksenä parempipalkkaisellekin. Ruokakaupassa on todelllla kallista.
1000 euroa sitten taas on ihan normaali kuukausimaksu monessa Euroopan maassa lasten päivähoidosta per lapsi.
Avoeron saa helposti, mutta mies joutuu maksamaan ns.elatusmaksua lastensa lisäksi myös vaimolleen jos vaimo on kotirouvana
Eikö suomalainen joudu kuitenkin maksamaan verot suomeen ellei saa sveitsin kansalaisuutta?
Sveitsissä asunut ab 8 vuotta, ja kyllä sveitsinsaksaa myös kirjoitetaan, ihan samoin kuin tavallista saksankieltä. Lapset joutuvat pettelemaan sen koulussa. Esim. Hyvää ruokahalua kirjoitetaan sveitsinsaksaksi en Guete!
mutta kotiäitejä siellä on paljon. Lastenhoito on kallista ja kun lapset aloittaa koulun he tulevat kotia lounaalle muutamaksi tunniksi.
Palkkataso on todella hyvä ja ihmiset on mukavia. Lasketturinteet on ihan naapurissa.
Kertokaapa vielä lisää omakohtaisia kokemuksia.
-ap
Olen asunut saksankielisellä alueella reilut 11 vuotta, tosin osan aikaa ei-lapsiperheellisenä.
Lastenhoito kodin ulkopuolella on todella kallista, etenkin kuten teillä 3 alle kouluikäistä (esim. meidän kohta 4v. poika on 2 puolipäiväistä yksityisessä tarhassa ja se maksaa päälle 300 frangia/kk, se on noin parisataa euroa). Tarha/esikoulu ei julkisena maksa, mutta kestää vain puolipäivää joinakin viikonpäivinä, ja sieltäkin tulevat siis lounasaikaan kotiin syömään. Lasten koulupäivät ovat pitkiä, juuri tuon kotilounaan takia. Kolmen lapsen äidin on kyllä todella hankala käydä töissä täällä, täytyy olla tosi hyvä palkka / kahdet hyvät tulot jotta maksaa vaivaa...
Äitiysloma on 4kk ja ennen lomalle jäämistä pitää ilmoittaa palaako takaisin, jos ei palaa niin työpaikka lähtee. Paljon kotiäitejä, kuten jo edellä sanottu.
Monissa yrityksissä on oma päivähoito, joka on todella kallis. Laskeskelikohan hän että 1000€ kuussa. Äiti saa käydä imettämässä hoitopäivän aikana.
En tiedä riippuuko nämä ed. asiat työpaikasta...
Sveitsi ei ole yhtään niin lapsiystävällinen maa kuin suomi. Useissa ravintoloissa ei ole lastenistuimia tai vaunuille ramppeja. Bussissa maksetaan, oli vaunut tai ei.
Työpäivät ovat todella pitkiä, ruoka, vakuutukset, asuminen mielestäni kallista mutta toisaalta verotus kevyttä. Julkiset asukkaille melko edullisia (vuosikortti julkisiin).
Asun Sveitsissä kahden lapsen kotiäitinä. Viisi vuotias on jo pakollisessa (ja ilmaisessa) esikoulussa, kindergartenissa. Koulua on vain aamupäivät, lounaalle mennään kotiin. Aika monet lapset menevät sen jälkeen iltapäivähoitoon.
Sveitsiläiset naiset käyvät nykyään aika paljon töissä. Se mielikuva sveitsiläisistä kotirouvista on vähän vanhentunut. Ei nää uskalla jättäytyä miesten armoille, kun avioeron saa tuosta vaan, kuten Suomessakin.
Koulun käynnissä on erittäin rasittavaa, ettei koulu tarjoa lounasta vaan lapset tulevat kotiin syömään. Ja jos on monta lasta koulussa, he eivät välttämättä tule samaan aikaan lounaalle!!
Kunnallista (?) hoitoa on tarjolla aika vähän, itse täytyy löytää hoitopaikka. Au pairit tuntuvat olevan suosittuja, niitä näkee aika paljon leikkipuistoissa. Ehkä se sopisi teillekin?
Palkkataso on erittäin hyvä, elintaso on huomattavasti paljon parempi kuin Suomessa. Osa asioista on kalliimpia kuin Suomessa, mutta osa halvempia. Esim. ruokaa löytyy kallista sveitsiläistä tai halpaa saksalaista/unkarilaista.
Tää maa on tosi kaunis, mutta paikalliset asukkaat ovat itsekeskeisiä ja ylimielisiä. Olen yrittänyt ystävystyä paikallisten naisten kanssa, mutta jossain vaiheessa he vain kääntävät selkänsä, vaikka edellisenä päivä ollaan oltu kavereita. Ihan kuin ala-asteella! En voi suositella paikallisiin ystävystymistä. Mutta täällä on todella paljon ulkomaalaisia, joista saa kavereita.
Asun saksankielisellä alueella.
Eiköhän verot makseta sinne missä on töissä. Sveitsiin tosin tarvii työluvan mutta se on eu-kansalaisen aika helppo saada.
Ei mene verotus noin yksinkertaisesti. Jos olet suomessa kirjoilla (ja haluat säilyttää esim kelakorttisi) maksat ensin verot Sveitsiin ja jäännösveron Suomeen. Muuten sulla on rajoitettu määrä päiviä, mitä saat esim. vuodessa viettää Suomessa ym.
En suosittele Sveitsiin menoa saksan oppimisen kannalta. Puhuvat sveitsinsaksaa, jossa on ihan oma kielioppinsa, todella eri kuuloista kuin oikea saksa. On siis sellainen murre, joka muokkautunut omaksi kielekseen, jota ei puhuta tai ymmärretä muualla. Sitä ei voi edes kirjoittaa, eli kirjakieli on sitten oikeaa saksaa.
Sen sijaan ranskankielistä aluetta suosittelen ranskan opettelemiseen, puhe on selkeämpää kuin Ranskassa, ja kieli muutamia pikku poikkeuksia (jotka itse asiassa ovat loogisempia sveitsin ranskassa!) lukuunottamatta.
Joka on miehen töihin takia asunut nyt Suomessa kolmisen vuotta, kauhistelee nyt heidän kesän alussa tapahtuvaa Sveitsiin paluuta. Heillä 2 ja 5 vuotiaat lapset. Kotiäitejä on siellä paljon, niin kuin tässä jo huomattukin, mutta tekemistä niille ei aina löydy. Tuollaista leikkipuisto/avoin päiväkotiverkostoa kuin täällä Suomessa siellä ei ole olemassa. Monet masentuu kuulemma pahasti kotiäitiyteensä. Eskari alkaa 5 vuotiaana. Se on ilmainen, mutta kestää 2 tuntia päivässä parina päivänä viikossa.
Jos taas molemmat vanhemmat käy töissä ei ole lainkaan harvinaista, että lapsen hoitopäivä venyy 12 tuntiin, joskus ylikin. Tuollaista 'kaikki hyvin' asennetta hoitajista ei myöskään löydy, eli jos pikku lapsi siellä parkuu äidin perään, tulee soitto, että hakekaa pois, heti kesken työpäivän.
Töihin suhtaudutaan eri tavalla kuin Suomessa. Ystäväni mies on kokenut suomalaista työyhteisöä tehottomana, laiskana ja perusteetotomasti ylimielisenä. Tyyliin, että heti kuin tullaan talvilomalta, aletaan suunnittelemaan kesälomaa. Sveitsissä niitä lomia ei niin vain heru. Työntekijän pitää vakuuttaa johtoa, että tehtävänsä on järjestetty hoitumaan vailla hänen läsnäoloa sen viikon, kun hän on poissa. Ei tule kuuloonkaan, että koko maa menee kokonaiseksi kuukaudeksi kiinni ( heinäkuu) ja kukaan ei voisi vähemmän välittää miten käy asiakassuhteiin (esim.ulkomaalaisten asiakkaiden kanssa)
Tää maa on tosi kaunis, mutta paikalliset asukkaat ovat itsekeskeisiä ja ylimielisiä. Olen yrittänyt ystävystyä paikallisten naisten kanssa, mutta jossain vaiheessa he vain kääntävät selkänsä, vaikka edellisenä päivä ollaan oltu kavereita. Ihan kuin ala-asteella! En voi suositella paikallisiin ystävystymistä. Mutta täällä on todella paljon ulkomaalaisia, joista saa kavereita.
Asun saksankielisellä alueella.
Huomasimme myös, että paikalliset (useimmat, ei varmaan kaikki) ovat todella töykeitä ja ylimielisiä. Ihan palveluammateissakin! Jotenkin ei vastannut yhtään omaa (kuviteltua) mielikuvaa sveitsiläisistä. Kuulemma eivät tykkää, että maassa on niin paljon ulkkiksia, vakka ihan töissä ja euroopasta?
Mutta maa on todella kaunis ja arkkitehtuuri hienoa :)
Meillä myös haaveissa Sveitsiin muutto ja mies it-alalla. Mistä ne teidän miehet on noita it-duuneja löytäneet? Pärjäävätkö englannilla? Maa kiinnostaa, koska palkat ovat kuulema tosi hyvät...
Ulkomaalaisiin suhtaudutaan vihamielisesti, vaikka olisivat ihan eurooppalaisiakin. Mamuja on niin paljon. Eläminen on kallista ja vanhoillista. Hienot maisemat.
Palkoissa haitari on suurempi kuin Suomessa. Elinkustannukset jonkin verran Helsinkiä korkeampia mutta yleinen palkkataso reilusti korkeampi ja verot matalammat. Vaikkapa supermarketketjun minimipalkat noin 3700CHF/kk, suomalaisille tekniset alat ovat parhaita, korkeakoulutetun palkat ovat helposti 8000CHF/kk:sta ylöspäin miinus verot (sanotaan 10-35%) ja sairausvakuutukset. Päivähoito on lähtökohtaisesti yksityistä ja hinnat joka tapauksessa korkeita, esim Zurichissa kokopäivähoito 5pv/vk maksaa reilusti yli 2000 CHF/kk/lapsi, eli kolmen lapsen kanssa ainoa järkevä vaihtoehto on (äidin) jäädä kotiin tai hommata au pair, kodinhoitaja tms.
Pitää myös muistaa, että esikoulu on ilmainen mutta pakollinen ja yleensä vain aamupäivisin (vaihtelee hieman alueittain, mutta esim. Zurichissä 4,5-vuotiaasta eteenpäin) eli taaskin jonkun on oltava kotona jotta voi hakea lapsen eskarista. Esim Zurichissä vastikään myös juntit äänestivät lain, jolla kielletään eskarin opettajia puhumasta oikeaa saksaa ja on pakko puhua vain paikallista siansaksaa.
Väestöstä 20-30% on ulkomaalaisia, lapsista helposti jopa puolet.
Tuon persujen ystävä-pellen typerät muslimijutut voi jättää omaan arvoonsa eikä sen natsimies onneksi luultavasti saa noita freelancer-paikkoja joiden palkat kyllä ovat jäävuoren huippu. Yleisesti ulkomaalaisiin on totuttu vuosisatoja ja töissäkäyvien rehellisten sellaisten suhteen ollaan ihan tyytyväisiä, mutta toki täkäläisiä ärsyttää että tuli jugoslaaveja pakolaisia aikanaan otettua satojatuhansia (vrt. Suomessa muutama sata ja nämä samat pellet itkevät niistä) ja tietyt näistä sisältävät paljon rikollista ainesta. EU-alueen ulkopuolelta tulijan on lähes mahdoton nykyään saada työlupaa, kun EU-kansalainen taas saa sen automaattisesti (ihan uskonnosta riippumatta).