Paljonko maksaisit itsetehdyistä villasukista?
Kiitos!
Omantunnon mukaan pyydettiin maksua, mutta kun en tiedä kuinka paljon on mennyt rahaa lankoihin, saati mikä olisi neulomisen käsityön hinta.
Kommentit (8)
maksaisin aikuisen villasukista 15 euroa ja lastensukista 8. Ihan fiiliksen mukaan ajattelin tän. tosin ostaisin varmaan kalliimmallakin, jos jostain sais itsetehdyt kunnon villasukat.
tavallisista perusvillasukista voisin maksaa 10e/pari. Jos on jotain erikois-sävylankaa tai muuten erityisen kauniisti suunnitellut, niin max.25e/pari, aikuisten sukat.
Nopeallakin neulojalla menee sukkiin useita tunteja, joten jos maksat 10 e tekopalkkaa ei sekään ole juuri mitään. Lankoihin menee muutama euro lastensukkiin ja isompiin hieman enemmän. Yleisesti käytetty 7 veljestä lanka taitaa maksaa n. 5 e /100 g. Mutta uusia sukkia myydään toreilla yms. koosta riippuen n. 8 -15 euron hintaan, joten jos olet pyytänyt neulomaan sinulle sukkia, en alle 10 e kehtaisi maksaa. Useimmille tuo on kuitenkin harrastus jolla ei ole tarkoituskaan tienata.
on mun mielestä pilkkahinta. En ymmärrä, kuinka kukaan viitsii niin halvalla myydä!
Aikuisten sukkiin menee lankaa alkaen kolmesta eurosta. Erikoisemmat langat maksaa tietty enempi. Aikaakin kuluu useampi tunti. Laske siinä sitten, ap, kuinka paljon arvostat käsityötä.
20,- hyvistä sukistq olisi mulla minimi.
ohuesta villalangasta kudotuista sukista (ei perinteiset 2 o 2 n varret) ja 15e lasten ja 20 € aikuisten perinteisistä saapassukista.
Jopa 30 euroa, jos on tosi taidokkaasti tehty (ei vain perinteiset joustinneule-raita sukat) ja jos on tosi pitkät varret (joita rakastan).
Eli tosta vois jotain laskea.