Pyydän vinkkiä NEULELANKOJEN asiantuntijalta :)
Hei.
Neulon paljon,eli osaan aika hyvin itsekin kyseisen alan tuotteet, mutta nyt tuli tenkkapoo.
XL-kokoinen poikani haluaisi, että neulon hänelle villatakkihupparin, yksivärisen eikä mitään kohoneuletta. Takin tulisi olla suht napakka, ei slimmi, muttei mikään sellainen hip-hop-tyylisesti löllökään. Eli että neulos itse ei venähdä.
Klassinen 7-veljestä olisi ollut ehdotukseni. Mutta poika haluaa mieluiten puuvillalankaa. Ehdotin bambua, mutta huomasinkin Novitan sivuilta, että se on loppu.
Mikähän puuvilla/puuvillasekoitelanka, tekisi napakan, ohuehkon neuleen? En nyt jaksa niin isoa työtä millään 2 puikoilla tehdä, ajattelin jotain 4-5 puikkoja. Tähän asti käyttämäni puuvillalangat ovat joko ohuita, tai sitten sellaisia ryhdittömiä.
En ole osannut etsiä edes netistä mitään sopivaa. Kävin tavalliset Prismat ym läpi, mutta niissä ei ollut kuin virkkauslankoja (aivan ohuita). Paikkakunnallani ei ole suurivalikoimiasta käsityöliikettä.
Olen todella kiitollinen, jos jollakulla olisi suositus tai kokemusta tarvitsemani lankatyypin käyttäytymisestä.
Kommentit (9)
mutta itse olen kokenut että kahdella langalla neulottaessa neuloksesta tulee kankeampi kuin että neuloisi samanvahvuisella yhdellä, kuin mitä ne kaksi ovat yhteensä (olipas taas lauseenmuodostus!). Vaikka haluan ryhdikästä, en halua kankeaa. Taidan olla vaikea tapaus. Tai siis poikaseni :)
Mitä jos soittaisit johonkin lankakauppaan ja kysyisit ihan myyjältä? Monilla kaupoilla on myös verkkokauppa eli voit ostaa netin kautta ja he postittavat langat sinulle.
Voisit kutoa pyöröpuikolla tasoa.
Ihana vinkki! :D Mä kyl aattelin että ap tarkoitti puikkojen kokoa :D
Siis bambuhan nimenomaan on löllö ja venähtää entisestään käytössä.
Miten olisi Novitan uusi Miami, se on puuvilla-akryylisekoite ja vahvuudeltaan juuri oikeanlaista?
Siis bambuhan nimenomaan on löllö ja venähtää entisestään käytössä.
Miten olisi Novitan uusi Miami, se on puuvilla-akryylisekoite ja vahvuudeltaan juuri oikeanlaista?
Siis bambuhan nimenomaan on löllö ja venähtää entisestään käytössä.
Miten olisi Novitan uusi Miami, se on puuvilla-akryylisekoite ja vahvuudeltaan juuri oikeanlaista?
juuri tällaista tietoa tarvitsinkin. Bambusta en ole tehnyt, joten nyt sain arvokkaan tiedon, että se oiskin ollut huono valinta. Miamiin suuntaan mieleni!
mut olen tehnyt joskus ohuesta puuvillalangasta jotain vähän napakampaa niin että käyttää kahta kerää yhtä aikaa, tai joskus jopa kolmea.