Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

lehdessä oli eilen hyvä juttu äänestämisestä ja puoluevalinnasta

Vierailija
28.02.2011 |

Suomessa on todella iso joukko ns. työväkeä ja vielä isompi joukko keskiluokkaa. Heidän ei luulisi äänestävän porvaripuolueita ei sitten millään, mutta monet ovat "wanna be" parempia ihmisiä, joten heidän ylpeys ei esim anna periksi äänestää vasemmistoa, joka ajaisi heidän asiaansa paljon paremmin kuin esim kokoomus.



Tämä taitaa olla se syy, mitä olen itsekin ihmetellyt, että miksi nuo porvarit porskuttaa

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
28.02.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Mutta kyllä vaan keskiluokassa on paljon sellaista väkeä jonka etuja porvarit ajaa. jopa "työväessä" niitä on.



Esimerkkinä appiukko, elänyt köyhyysrajan alapuolella viimeiset 20 vuotta ja taistelee toimeentulostaan ulosottoviranomaisten yms kanssa. Silti hänellä on yritys (eli tekee "duunarihommia" toiminimellä) ja hänelle on tosi tärkeää yritysten verokohtelu yms.



Ei pidä noin yksinkertaistaa.



Itse sitten kuulun keskiluokkaan, ja kyllä meillä on esim. osakeomistuksia, joiden vero- yms aspektit kiinnostavat.



Ei pelkät rikkaat ole kiinnostuneita porvarien poliittisesta agendasta. Rikkaiden lisäksi porvarien kanssa samalla linjalla ovat suurin osa niistä jotka haluavat ottaa elämänsä omiin käsiin eivätkä vain tyytyä ruikuttamaan omaa surkeuttaan ja sitä miksei yhteiskunta hemmottele heitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi seitsemän