Lue keskustelun säännöt.
Käyttääkö kukaan muu soijaa ruuanlaitossa?
20.01.2011 |
Olen ihmetellyt, että missä vikana, kun mun ruoka tuppaa kuivumaan aina uuniin. Eli jos ohjeessa sanotaan, että laita perunat ja 2 dl ruokakermaa uuniin ja mä laitan 2 x 2,5 dl soijaruokakermaa, niin silti kerma imeytyy ennen kuin perunat ovat täysin kypsiä. Ja teen kaiken ohjeiden mukaan, lisään vain nesteitä huomattavasti enemmän kuin ohjeissa sanotaan.
Kommentit (2)
Vielä ei ole onneksi soijarouheita yms. tarvitse käyttää.
Täytyy kokeilla alhaisempaa lämpötilaa. Yhdellä soijakermalla ei pärjää nyt mitenkään. Soijamaitoa käytän myös lisänä, mutta välillä olis kivaa saada sellaisia oikein muhevia ruokia.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
vastaavaa. Tosin en koskaan käytä ohjeita ruuanlaitossa, mutta jos olen tehnyt kermaperunoita, niin yhteen vuokaan on riittänyt 1 pkt soijakermaa ja loraus vettä. Ehkä teidän uuni kuivattaa jotenkin? Tai kokeile alhaisempaa lämpötilaa.
Kannattaa muuten kirjoittaa otsikkoon se tuote, mitä kysymys koskee, niin tavoittaa helpommin vastaajat. Soijastahan tehdään vaikka mitä.