minulla ehkä n. 8 vakava masennus alkamassa. Haluatko kysyä jotain?
Kommentit (6)
yksi jakso kestää? Mulla 8 vuotta masennusta takana putkeen.
Cipralexia 20mg/vrk 4,5 vuotta, ja nyt näyttäis, että tarvitsen joko toisen lääkkeen tähän rinnalle tai sitten ihan uuden lääkkeen. Cipralex on sopinut hyvin, ei sivuoireita, mutta tänäkin aikana on ollut masennusta.
Mullakin on viimeiset 10 v ollut näitä masennuksia, eli juuri tänään ajattelin, että tuo keskivaikea-vaikea masennus taitaa ollakin se mun perusolotila, ja vain joskus pääsen sieltä "ylös" .
Parhaimmillaan pahin kausi kestänyt 1-2 kk, sitten on vähän helpottanut. Pisimmillään olen ollut 2 x 8-9 kk sairaslomalla, nämä kerrat olleet kohtukuoleman ja lapsen vaikean sairauden toteamisen jälkeen.
koska meidän avioliitto on ihan eron partaalla. Mun mies ei jaksa enää näitä mun masennuksia eikä masentuneena tehtyjä tempauksia (olen pelannut meille 100 000 e velat).
Kevät on myös tosi vaikeaa aikaa, ei ihme, että itsemurhatilastot taas paisuu. Tää valon äkkinäinen määrä on karmivaa, ja en tiedä, mikä tässä keväässä oikeesti on niin hirveetä, maaliskuu on harmaa, loskainen, pitkä kk. Viime vuoden kevät oli ensimmäinen vuosiin, kun ei tullut masennusta, oikein heräsin toukokuussa siihen,että hei, missä masennus???
tai peliriippuvuus? Nuo pelivelat ei kuulosta ihan masennukselta. Kannattaa varmistaa onko dg oikea niin saat oikean lääkityksenkin.
mutta lääkärien mukaan en ole. Mutta jään erittäin herkästi koukkuun eri asioihin, siihen löytyi joku diagnoosikin, en nyt muista mikä. Pelaaminen oli vain pakoa erittäin vaikeasta tilanteesta.
Mistä syystä se alkaa taas?