Todella p.mainen koiran pennuttaja :/
Käytti koiraansa yli vuosi sitten uroskoiramme luona, pennut syntyivät vuosi sitten, ja edelleen tällä naisella on 200e maksamatta astutusmaksusta!!! Todella kyrsii tämä akka. Niin luotettavan oloinen oli, etten edes ajatellut alkaa tekemään mitään paperia asiasta. Koiramme eivät ole puhdasrotuisia joten siksi ei käytetty mitään virallisia kaavakkeita. Miks pitää olla tuollaisia paskiaisia??????!!!?!?!?!? Vuoden ajan olen häneltä nätisti tiedustellut asiaa milloin maksaa ja syksyllä aikoikin alkaa maksamaan pikkuerissä. Mutta akasta ja maksusta ei kuulu mitään.... grrrrrrr... Mulla niin raivostuttaa periaatteessa!!!!!!!! Minulla on tallessa kyllä kaikki hänen lähettämät sähköposti- ja kännykkäviestit joissa hän lupaa maksaa tuon maksun, ja itse asiassa tuo maksu on vielä hänen itsensä määrittelemä.
Kommentit (6)
asti seropien astutuksesta on maksettu yhtään mitään?
se toinen voi väittää maksaneensa käteisenä jos niin päättää.
Miksi vieras ihminen halusi juuri sinun uroksesi, jos kerran pennut on sekarotuisia? Vai vastasitko johonkin keltaisenpörtin ilmoitukseen? Kai tarkistit nartun terveystiedot ym ennenkuin suostuit?
Oikeasti, jättäkää kasvatus kasvattajille..
ja tekstiviestit riittää todisteeksi viranomaiselle siitä, että sopimus on tehty. Suullinenkin sopimus on sitova.
Miksi sekarotuisia ei kannattaisi astuttaa? Kysymys kuuluu ennemminkin, miksi vain puhdasrotuisia pitäisi astuttaa. Kyllähän kaikki koiraihmiset tietää, millaisia ongelmia jalostus on aiheuttanut koirille. Ajatelkaa vaikka jack russellia - se on ollut Suomessa rotu vasta suhteellisen vähän aikaa, ja miten paljon sairaita russeleita onkaan!
Ei siinä, mullakin on puhdasrotuinen koira, mutta en todellakaan näe mitään ihmeellistä sekarotuisten pennuttamisessa.
Ei ole mitään mini-rotuja.
Niin, miksi en saisi teettää erittäin hyväluonteisella ja hyvännäköisellä uroksellani hyvän nartun kanssa pentuja? Ihmeellisiä nämä ketkä vastustavat sekarotuisia.
-ap-
Paljonko oli koko summa?
Jos asia on sovittu yhteisesti, voinet ottaa joltakin viranomaistaholta (kuluttaja-asiamies?) selvää, miten toimia.