Onko humalassa sanotut asiat oikeasti totta? (ov)
Että selvänä niitä ei sanoisi, koska järki hallitsee sikkoin, mutta humalassa saa syvimmät tuntonsa sanottua ääneen. Vai puhuuko silloin vain ihan hallitsematonta soopaa
Kommentit (19)
olen hänelle tärkein nainen maailmassa, onko se totta vai ei?
että enemmän sieltä kännissä tulee juuri sitä soopaa ja selittelyä. Itsekin tullut josksu laitamyötäisessä sanottua asioita joita aamulla on katunut, esim. osoittanut kiinnostusta mieheen johon ei selvin päin koskisikaan.
olen hänelle tärkein nainen maailmassa, onko se totta vai ei?
Mutta kun mun kaveri lateli mulle "totuuksia" musta, tajusin vasta silloin, mitä hän oikeasti minusta ajatteli ja pidin hänen puhumiaan siis totena.
Vasta tämän avauksen myötä kävin miettimään; MIKSI NOIN? Miksi en usko miestä, mutta uskon negatiivisten asioiden osalta naista, joka haluaa perua känniset puheensa ja väittää, ettei tarkoittanut..
humalassa ihminen taantuu ei edes lapsen tasolle, vaan sellaisen lapsen tasolle, jota ei ole koskaan, kukaan ymmärtänyt. Menee känniääliöksi, joka näkee valkoisestakin mustaa, itseköityy johonkin narsistiseen tilaan, jossa millään muulla ei ole väliä kuin omalla näkemyksellä.
Kyllä sitten vasta voi luottaa, kun kuulee selvästi päästä!
(ei saavua ilman tulta), mutta usein asiat esitetään liioiteltuna ja känninvärittävinä, käytetään liian voimakkaita ilmaisuja jotka eivät vastaa todellisuutta kuitenkaan.
Esim. ihan kivasta tutusta tulee "maailman paras kaveri ikinä, halataan ja ollaan aina ystäviä" ja ei niin paras tyyppi saattaa muuttua "pahin kusipää mitä maa päällään kantaa".
Kännipuheet on kännipuheita, mutta kannattaa kankkusen ja morkkiksen jälkeen kysellä henkilöltä tunteeko hän todella näin, ehkä niissä niissä joku totuus aina on miksi sanoi niin. Osa on hallitsematonta soopaa.
(ei saavua ilman tulta), mutta usein asiat esitetään liioiteltuna ja känninvärittävinä, käytetään liian voimakkaita ilmaisuja jotka eivät vastaa todellisuutta kuitenkaan.
Oon niin samaa mieltä. Eli jos mun kaveri "haukkuu" mut kännissä ja iskee veitsen mun arkoihin paikkoihin, pidän asioita totena siinä mielessä, että jollain tasolla hän ajattelee niin, vaikka ehkä kännissä liioittelee ja värittää. Ja jos joku mies väittää, että olen elämänsä nainen ja hän ei mitään muuta halua, pidän koko stooria puppuna paitsi, että ehkä hän sillä hetkellä kokee niin ja haluaa mua.
totuuksia jotka kaduttaa selvittyäni. Olen myös höpöttänyt ihan puuta heinää.
kuitenkin se tyyppi on mielessä ilman viinaakin.
Mutta kerron mys niitä syvimpiä tuntoja.
Vittu te ootte kyllä typeriä. Lukekaa tutkimuksia ja lopettakaa arvailu
Mitä tarkoitat ov:llä? Tuskin opintoviikkoa.
Vierailija kirjoitti:
Mitä tarkoitat ov:llä? Tuskin opintoviikkoa.
Avaus on vanha, siltä ajalta jolloin tuolla ov:llä ilmaistiin, että varsinaisessa viestikentässä on asiaa. Samoin kuin laittamalla ev ilmaistiin, että kaikki kirjoitus on mahtunut otsikkokenttään. Sen aikainen tapa kirjoitella aihe vapaalla.
Eiks se ole vähän sama kuin av:lla sanotut asiat. Kärjistettyjä, ei välttämättä totta.
Humalainen ja vihainen on rehellinen, silloin sanoo mitä todella ajattelee ja tarkoittaa sitä.
No jaa. Kyllä mä yleensä tarkoita mitä mä sanon kännissä, mutta en monia sanoisi ikinä selvinpäin. Ja kännissä yleensä estot katoaa, eli voin kiinnostua miehistä, joita selvinpäin en haluaisi, ja sanoa niille vaikka mitä, mitä en ikinä selvinpäin sanoisi. Että ainakin mun kännijutut on ihan totta, mutta yleensä morkkiksen aiheuttavia kuitenkin.
Kyllä kännissä baarituttavuus voi jopa kosia ja selvinpäin ei tekisi niin. Mutta hauskinta että kännissä sanotuihin kannattaa asennoitua että homma on karannut lapasesta. Järjenkäyttö sallittu. Jos niitä "totuuksia" tulee kännissä niin tyyppi voi tarvita rohkaisua tunteiden myöntämiseen mutta se ei ole sama kuin selvinpäin. Jos kännissä sanoo kaikkee mitä selvinpäin ei sano. Kannattaa ottaa hälytystila päässään ja miettiä alkoholinkäyttöä että ollakko huolissaan. Jos selvinpäin on sama kuin kännissä sanotut paikkansa pitäviä niin silloin asia on totta.
jos haukkuu puolisoaan ja kertoo, että joku muu seksikkäämpi tms, niin voi olla täyttä soopaa ja on kyse vaan siitä, että tahtoo huomiota esim.