Tuomitun pedofiilin "ilmiantaminen" - rikos?
Pedofiliasta tuomittu ja rangaistuksensa kärsinyt henkilö - tekeekö kansalainen rikoksen jos kertoo hänen uusille naapureilleen asiasta?
Kunnianloukkaushan tämä ei voi olla koska henkilö itse myöntänyt ja tuomittu teosta?
tietääkö joku? onko joku foorumi jossa nimettömänä voi tällaisen "ilmiannon" tehdä?
Kommentit (11)
Se on juoruilua, mutta ei rikollista.
Rikollista on, jos leivtät tietoa joka on loukkaavaa, mutta eik pidä paikkaansa.
Tuossa tilanteessa tuomittu ei voi kuin harmitella. Ei muuta.
Silloin rikosnimike on yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen.
että liittyykö tällaisen syytteen mahdollisuus ko. tekoon?
Ilmeisesti siis kyllä.
En haluaisi rikosrekisteriä tietenkään, mutta toisaalta on täysin oikeustajuni vastaista että uusi naapurusto on täysin tietämätön henkilön historiasta... ja jos joskus kuulisin että tapahtumat ovat toistuneet myös omatunto soimaisi.
tässä kyseessä siis törkeä rikos, josta lusittu naurettavan pieni vankeustuomio, jonka aikana en usko että rikollinen taipumus / mieli on voinut mihinkään muuttua
Silloin rikosnimike on yksityiselämää loukkaava tiedon levittäminen.
siis suu sanallisesti kerrot niille, niin ei siinä mitään rikollista ole. Kyllä tässä maassa sentään saa keskustella asioista.... Ei rikollisia tarvitse hyysätä, eikä heile myöskään lainsäätäjä ole mitään ko. suojaa antanut. Eri asia, jos lähdet värväämään jotain kampanjaa...... t:lakimies
on eri arvoista. Lisäksi on merkityksellistä se, että miten olet tietosi saanut.
ja tunnetko jonkun sieltä, vai ajattelitko vaan laittaa rappuun kuvallisia ilmoituksia?
Saat kertoa, että "minua on hyväksikäytetty lapsena naapurisi toimesta" yksityisessä keskustelussa ystäväsi kanssa. Mutta joku lappujen laittaminen ja varsinkin jos tietosi on tasoa: mirjan serkku on poliisi ja se kertoi, että xx oli ehkä vuonna y vankilassa hyväksikäytöstä"
henkilökohtaisesti haluaisin tietää ja olisin todella iloinen tiedosta. T: 1 ja 3 vuotiaiden poikien äiti.
entäs jos joku keksii kertoilla perättömiä tarinoita syyttäen jotakuta pedofiiliksi? millä keinoin tämmöisen ihmisen voi saada vastuuseen? kun kyse vaan puheista eikä ole mitään sen kummempia "todisteita".
KUKAAN ei voi saada selville kuka laput on liikkeelle laittanut
KUKAAN ei voi saada selville kuka laput on liikkeelle laittanut
KUKAAN ei voi saada selville kuka laput on liikkeelle laittanut
selville kuka laput on laittanut, ainakin jos on vähänkään valvontakameroita seudulla.
Netissä voi kyllä kirjoitella niin ettei kukaan pysty selvittämään kirjoittajaa, täytyy vain opetella pari kikkaa....