Minkä verran ja mitä kotitöitä miehen kuuluu tehdä?
- pestä pyykkiä ja silittää
- laittaa ruokaa
- hoitaa lapsia
- siivota, siis imuroida, pyyhkiä pölyjä ja lattioita
- huolehtia talon kunnosta
- pitää autot kunnossa
- pitää pyörät kunnossa
- pitää piha siistinä, haravoida ja hoitaa pihan kasvit
- olla lasten kanssa yhdessä
- tokihan miehen pitää tuoda rahaa perheeseen myös
Kommentit (27)
- pestä pyykkiä ja silittää - laittaa ruokaa - hoitaa lapsia - siivota, siis imuroida, pyyhkiä pölyjä ja lattioita - huolehtia talon kunnosta - pitää autot kunnossa - pitää pyörät kunnossa - pitää piha siistinä, haravoida ja hoitaa pihan kasvit - olla lasten kanssa yhdessä - tokihan miehen pitää tuoda rahaa perheeseen myös
että mies tekee kaiken/kaikkea, niinkuin ap viittaa? Meillä ei mies esim. pese ikinä pyykkiä, mutta enpä minäkään omakotitalossa luo ikinä lumia tai leikkaa nurmikkoa. Onko niin, että miehen on osallistuttava kaikkiin perinteisiin naisten töihin, mutta tehtävä myös ne kaikki perinteiset miesten työt?
Asia on monen naisen mielestä juuri noin.Eikä kotiäiti voi tehdä päivällä kotitöitä koska hänellee kuuluu VAIN lastenhoito!(eli istuminen av:lla)
Kun mies asuu poikamiehenä niin kuka vie hänen roskansa ? Kuka tiskaa hänen tiskinsä? Kuka siivoaa? Kuka pyykkää?
palkkatyö mukaanlukien.
= vapaa-aikaa on molemmilla saman verran. Näin siis meillä.
Teemme molemmat työtä, jossa on ajoittain enemmän kiire, ajoittain vähemmän. Esim. tällä viikolla minä istun suurin piirtein koko valveillaoloajan töissä, mies hoitaa oman työnsä, kodin ja lapset. Siivouksen tekee siivooja. Ensi viikolla sitten toisin päin.
Ainoa "pysyvä" jako on, että mies huoltaa pyörät, mä huolehdin silittämisestä.
- pestä pyykkiä ja silittää
- laittaa ruokaa
- hoitaa lapsia
- siivota, siis imuroida, pyyhkiä pölyjä ja lattioita
- huolehtia talon kunnosta
- pitää autot kunnossa
- pitää pyörät kunnossa
- pitää piha siistinä, haravoida ja hoitaa pihan kasvit
- olla lasten kanssa yhdessä
- tokihan miehen pitää tuoda rahaa perheeseen myös
että mies tekee kaiken/kaikkea, niinkuin ap viittaa? Meillä ei mies esim. pese ikinä pyykkiä, mutta enpä minäkään omakotitalossa luo ikinä lumia tai leikkaa nurmikkoa. Onko niin, että miehen on osallistuttava kaikkiin perinteisiin naisten töihin, mutta tehtävä myös ne kaikki perinteiset miesten työt?
Nykyään ne ns. miesten työt ovat kovasti vähentyneet. Joutuuko nurmikkoa leikkaamaan tai taloa tai autoa huoltamaan joka päivä? Siivouksen ja pyykin pesun joutuu.
Meillä tehdään lähes kaikkea tasapuolisesti sen mukaan, kuinka paljon on vapaa-aikaa. Tällä hetkellä mies tekee enemmän, koska työskentelee vain 29h/vko. Minä leikkaan nurmikoita ja tykkään tehdä lumitöitä. Mies taas hoitaa pyykin lähes yksin.
Ja kinaamme tästä aina.
Tosin hoitaa kaikki ns. miesten työt paitsi lumityöt, jotka minä olen nyt tältä alkutalvelta tehnyt (aiemmin siis teki yksin, koska olin raskaana ja tein vain kevyitä lumitöitä siis ts. loin puuterilunta ja heti kun satoi). Mutta fakta on, että nurmikonleikkuu, auton korjaaminen, hiirenloukkujen tyhjentäminen ja talon lukuisat eri lämmitys- ja korjaustyöt eivät vie niin paljon aikaa kuin ihan peruskotityöt. Ne ovat usein raskaampia, sen myönnän ja jonkin verran joustoa olen valmis tekemään, mutta todellä ärsyttää, kun se lautanen ei vahingossakaan eksy tiskikoneeseen tai pyykit narulle.
Ainoa tasapuolinen kotityö on lapset, eli heitä hoidamme lähes tasan. Tosin edelleen niin, että minä huolehdin heidän vaatteensa ja ruokansa ja nyt kotona ollessani myös vaippojen vaihdot, lääkäriajat, neuvolat jne. Mutta näihin mies osallistuu usein tasapuolisesti. Ns. miesten töiden raskaudesta ja vaativuudesta mies jaksaa valittaa taukoamatta. Laittoi juuri kahdeksan vuoden jälkeen valokuvia koneelle kännykästäni ja muisti koko illan selittää, miten minä voisin tehdä sen itse, jos kerta ärsyttää tiskikoneen täyttäminen. Voi tekisinkin, jos osaisin! Tulisi sitten kuvia ajan tasalla eikä melkein vuosikymmen myöhemmin! Ja aion sen muuten myös opetella, koska en halua olla miehestä riippuvainen enää missään muussa asiassa paitsi hiirenloukkujen laitossa. Jos on ainoa homma, missä herra haluaa päteä, niin siitä vaan.
Niin, ja ihmetys siihen, miten olen moisen miehen hankkinut tai miten olemme tähän tilanteeseen joutuneet. Vastaus on vähän hämärä. Toki tiesin jo seurusteluaikoina, että mies on epäsiisti eikä esim. siivonnut kämppäänsä juuri lainkaan (äitinsä sitä sisusti). Minulle kuitenkin vakuutti, että halusi tavaroiden olevan tietyillä paikoilla ja koska tila oli pieni, niiden piti olla sitten lattioilla jne. Kun asuimme yhdessä, osallistui vähän enemmän. Ripusti pyykkiä ja laittoi astioita koneeseen. Imuroi joskus (harvoin), ja ainakin auttoi, jos ei muuta. Ekan lapsen syntymä vieläpä tasoitti tilannetta, esim. hoiti pyykit täysin koko raskausajan ja mankeloi vauvan liinoja ihan innoissaan. Mutta vähitellen into hiipui ja toisen lapsen raskausaikana kaikki into tehdä mitään kotitöitä häipyi. Muutimme sinä aikana omakotitaloon, ja koska täällä on todella enemmän niitä miestentöitä, niin päätti, että ei sitten hoida mitään kotitöitä vastapainoksi. Näin on eletty nyt sitten vuosi. :(
Ilmoitin miehelle jo keväällä kun tilanne alkoi olla pysyvä, että aion hankkia siivoojan, kun palaan töihin vuoden päästä. Mies on tuhahdellut ja todennut, että se on tarpeetonta ja että olen vain laiska. On omasta mielestään ahkera eikä tajua todellakaan, miksi olen sitä mieltä, että kaikki työt pitää arvioida siihen käytetyn ajan mukaan (toki jos kovin raskasta, niin sekin pitää ottaa huomioon, mutta ei meillä nyt mitään niin kamalan raskasta ole, ei edes ne lumityöt, vaikka mies niin väittikin koko viime talven).
Meidän riidanaiheemme pyörivät oikeastaan näiden kotitöiden ympärillä enkä oikein keksi, miten tästä pääsemme millään keinoin yhteiselle sivulle, kun ajatusmaailmat ovat niin kaukana ja kumpikin uskoo tekevänsä enemmän (suhteessa vapaa-aikaan, tokihan teen enemmän jo senkin takia, että olen kotona, mutta viikonloppuisin en ymmärrä, miksi mies ei voi laittaa astiansa koneeseen tai ripustaa pyykkejä, kun kerran kotona on).
Jos molemmat käy töissä, niin kotityöt tehdään puoliksi. Voidaan sopia mitä kukakin tekee mieluummin ja muut sitten vaan jaetaan.
Jos nainen tai mies on kotona lapsen/lasten kanssa, niin hoitaa siinä mitä lastenhoidolta ehtii ja muut taas sitten jaetaan samalla tavalla tasan.
Ja miksei myös naisen pitäisi tuoda rahaa perheeseen???
Esim. onko nainen kotiäiti ja mies vaikka keikkatyössä, tai onko mies koti-isä ja nainen keikkatyössä. Tai tekeekö toinen esim. töitä kotoa käsin. Meillä mä teen 3 pv viikossa muualla ja 2 pv kotona, kotipäivinä ehtii ihan hyvin heittää pyykit pyörimään yms. nopeaa.
Meillä näin
-minä pesen pyykit, silitän omat+lapsen vaatteet, mies silittää omansa
-mies hoitaa lasta, tosin lapsi vaatii multa usein enemmän huomiota.
-mies imuroi ja pesee lattiat. Mä pyyhin pölyt ja tahrat
-ei ole taloa, asutaan kerrostalossa
-huoltaa auton (mulla ei ajokorttia)
-huoltaa pyörät (mä kyllä pesen omani)
-ei ole pihaa. Partsin kukat on mun ;)
-viettää aikaa lapsen kanssa
-tienaa enemmän kuin minä
- pestä pyykkiä ja silittää
- laittaa ruokaa
- hoitaa lapsia
- siivota, siis imuroida, pyyhkiä pölyjä ja lattioita
- huolehtia talon kunnosta
- pitää autot kunnossa
- pitää pyörät kunnossa
- pitää piha siistinä, haravoida ja hoitaa pihan kasvit
- olla lasten kanssa yhdessä
- tokihan miehen pitää tuoda rahaa perheeseen myös
Miehen kuuluu hoitaa puolet kotitöistä. Hommat voi jakaa osaamisen/mieltymyksien/terveydentilan mukaan, eli kaikkea ei tarvitse tehdä puoliksi.
Meillä on nyt kerrostaloasunto. Minä pyykkään ja pidän keittiön siistinä, mies imuroi (minulla pöly-allergia) ja pesee auton.
Olemme muuttamassa omakotitaloon ja pihatöiden lisääntyessä varmasti muuta työnjakoa mietitään uusiksi. Imuroida en edelleenkään voi, mutta ilmeisesti on sitten mopattava nihkeällä liinalla.
Miehen eikä naisen ei "kuulu" automaattisesti tehdä mitään noista itse. Jokainen pari sopii omasta työnjaostaan. Meillä se menee näin:
- pestä pyykkiä ja silittää - minä 90%. Omat paitansa mies saa itse silittää, mutta ei käytä kauluspaitaa usein.
- laittaa ruokaa - 75 % minä, olen parempi ruoanlaittaja
- hoitaa lapsia - ei ole
- siivota, siis imuroida, pyyhkiä pölyjä ja lattioita - minä 60%, mies 40%
- huolehtia talon kunnosta - ei ole taloa, kerrostaloasunnon olemattoman pienet huoltotyöt tekee mies. Minä puhdistan esim. lattiakaivon.
- pitää autot kunnossa - ei ole.
- pitää pyörät kunnossa - mies.
- pitää piha siistinä, haravoida ja hoitaa pihan kasvit - ei ole, mies hoitaa enemmän parvekekasveja
- olla lasten kanssa yhdessä - ei ole
- tokihan miehen pitää tuoda rahaa perheeseen myös - minä tuon paljon enemmän rahaa taloon.
Minä hoidan pyykkihuollon, pesen, ripustan kuivumaan, viikkaan kaappiin ja silitän sellaiset jotka vaatii silitystä.
Ruokaa laitamme molemmat.
Lasta hoidamme molemmat, minä tietenkin pääasisassa kun olen enemmän kotona.
Mies yleensä imuroi, minä moppaan ja pyyhin pölyjä. Vessaa siivotaan vuorotellen. Mies siivoaa saunan, minä taas kylppärin.
Asunnon kunnosta huolehtii mies, samon pitää auton ja pyörät kunnossa.
Pihaa meillä ei vielä ole, mutta jos olisi, niin lumenluonti luonnistuis molemmilta, samoin haravointi. Kasvien hoito ja laitto olisi ehkä mun heiniä. Mies leikkais ruohon.
Töissä käydään molemmat, mies kokopäiväsesti, minä teen töitä silloin kun niitä on.
Ei meillä ole juuri koskaan riitaa kotitöistä. Jako on ihan sopiva. Molemmat tekee itelleen mieluisia asioita. Toki joskus minäkin imuroin, vaikken siitä pidäkään. Ja mies ripustaa pyykkejä, vaikka inhoaakin sitä. Riippuu tilanteesta.
Jos mies tekee pitkää päivää ja nainen kotona, riittää minusta että hoitaa molemmat autot, takkapuut ja remontit.
Ja tietysti on lasten kanssa.
Kotityöt on minun työ kun mies on muualla töissä.
Jos molemmat oltais töissä niin silti sisähommat olis mun vastuulla varmaan kaikki, kun meidän talossa on noita "miesten hommia" ihan loputtomasti.
elämäntilanteesta, monenlaisista jutuista. Toivottavasti mies ja sen vaimo pääsevät yhteisymmärrykseen siitä mikä on reilua ja kohtuullista niin ettei tartte keskustelupalstoilta kysellä tämmöisiä triviaaleja.
- pestä pyykkiä ja silittää
Mies pesee pääsääntöisesti pyykit, minä silitän sen mitä pitää silittää ja huolehdin puhtaat pyykit omille paikoilleen
- laittaa ruokaa
Mies hoitaa 90 % tämän ollessan kotona, mutta on niin paljon matkoilla, että menee arkiruoan osalta varmasti tasan.Viikonloppukokkaukset tekee mies koska nauttii siitä.
- hoitaa lapsia
Meillä jo esikoululainen ja 2 koululaista, joten erityistä hoitoa ei tarvita, mutta mies huolehtii lasten perustarpeista siinä missä minäkin. Koska olen paljon yksin, niin päävastuu esim. lasten harrastuskuskauksista, kouluun ja päiväkotiin liittyvistä asioista jne. on minulla.
- siivota, siis imuroida, pyyhkiä pölyjä ja lattioita
Tämän teen yleensä minä, paitsi että mies tarvittaessa imuroi.
- huolehtia talon kunnosta
Osittain yhdessä, mutta mies putsaa rännit jne. Mies tekee tämän eteen enemmän.
- pitää autot kunnossa
Kumpikin huollatamme omat automme, mies vaihtaa renkaat.
- pitää pyörät kunnossa
Ei pidetä niitä erityisemmin kunnossa :) Mutta jos satulaa pitää nostaa tai renkaita pumpata niin yleensä se olen minä joka tarttuu toimeen.
- pitää piha siistinä, haravoida ja hoitaa pihan kasvit
Minä hoidan pääsääntöisesti, mies leikkaa nurtsin.
- olla lasten kanssa yhdessä
Molemmat
- tokihan miehen pitää tuoda rahaa perheeseen myös
Molemmat, joskin miehellä isompi palkka.
paksumman tilipussin tuonti kuuluu mulle. Isukki on sairauslomalla ja näillä näkymin joutuu jäämään eläkkeelle.
Saman verran kuin muidenkin talouden aikuisten, ja ihan samoin kuin heidankin, lahjojensa ja kiinnostuksen kohteidensa mukaan.
Meilla noin:
- pyykinpesu - mina
- silitys - siivooja
- ruuanlaitto - mies
- lastenhoito - mies ja mina
- siivous - siivooja
- auton kunnossapito - mies
- pyoran kunnossapito - mies
- pihanhoito - mies ja mina
- lasten kanssa oleminen - tuli jo tuossa aikaisemmin
Meilla me molemmat tuodaan kotiin rahaa, tosin mina tuon huomattavasti enemman kuin mies.
Koska kotityöt ovat fyysisiä, eikä naiset jaksa suoriutua niistä. Miettikääpä miten nainen jaksaa ulkoiluttaa taaperoa ja viedä samalla roskat ja vaunut ulos, yhdellä kertaa? Ei mitenkään. Siihen kykenee vain mies.
T: 11cm mies
Meillä minä olen kotiäiti ja mies päivät töissä (ma-to)
työnjako on seuraava:
minä hoidan:
siivouksen kokonaisuudessaan,lapsen hoidon,ruuanlaiton,huolehdin siitä,että kaapissa on ruokaa (+ miehelle eväät töihin),huolehdin sen että laskut maksetaan ajallaan.Kun jotain silitetään hoidan sen.Huolehdin myös molempien menot,sen että rahat eivät lopu kesken.yöheräämiset 10kk pojan kans (heräämisiä 3-12 krt/ yö=11 h
Välillä saatan olla todella väsynyt (varsinkin nyt raskaus aikana)ja unohtaa hoitaa jonkin asian tai "sitä valkoista paitaa ei ole pesty ajoissa" (valkoinen paita makuuhuoneen lattialla) tai "ruoka ei ole valmista kun tulen töistä" ja kuulemma kuolee nälkään" tai "mulla ei ole mehua töihin tai juusto on loppu" kommentit ovatkin sitten mitä parasta kiitosta.
vapaa aikaa saan silloin kun mies ja lapsi nukkuu jos jaksan itse valvoa ja kerkeän sillä siivoan keittiön kokonaisuudessaan vielä kerran (tiskikoneen tyhjennys+täyttö,syöttötuolin pesu,tasojen ja hellan puhdistus,imurointi ja lattian moppaus)pojan mentyä nukkumaan,sillä iltapuuron jäljiltä keittiö on kuin kaaos kun poika syö itse.
Mies hoitaa:
Hakee postin kun tulee töistä,saattaa nostaa maitopurkin ja muut jääkaappiin laitettavat asiat sinne ruuan päätteeksi,vie roskat ja illalla nukuttaa pojan ja joskus saattaa ilalla leikkiä 15 min pojan kans.vaihtaa myös 1-2 vaippaa per päivä.
vapaa aikaa miehellä 2 krt/vko kun käy parisen tuntia pelaamassa sählyä.plus kun laittaa autoa (ei siis korjaa vaan laittaa muuten vain) korjauksen hoitaa lähi korjaamo :D välillä sitten menee omia "menojaan" jne. se kertonee paljon niistä menoista ettei paljon vietä aikaa meidän kanssa.
Meillä sama työn jako myös kun mies ei ole töissä eli pe-su.tässä poikkeuksena se,että mies yleensä istuu pojan seurana aamupuuron verran ja toki laittaa myös sen (minä siivoan jäljet :/)
Meillä mies ei kyllä luista kotitöistä mitenkään, ei edes yritä.
Hän tulee aikaisemmin töistä kotiin kuin minä, joten lämmittää taloa ja ruoan tekee meillä aina ihan vain siksi, että osaa ja pitää ruoanlaittamisesta toisin kuin minä. Saattaa myös joskus tiskata siinä samalla.
Kun teemme viikkosiivouksen, saatan lähettää miehen käymään jossakin, että saan rauhassa siivota tai sitten toinen vaihtoehto on, että siivotaan yhdessä ja silloin se käy myös nopeammin.
Lumitöitä tekee molemmat, useimmiten sen hoitaa kuitenkin mies. Mies myös yleensä meillä korjailee ja naulailee kaikenlaista, eli tekee ns. miesten hommat. Minä hoidan useimmiten pyykit.