Millaista seutua Mikkelin Rantakylä?
Onko päiväkoteja,palveluita,vuokra-asuntoja? Yhteydet kaupunkiin? yms muuta kokemusta :)
Kommentit (7)
vielä että siellä on tavallinen pieni ruokakauppa, mutta isommat ruokakaupat ja muut palvelut ovat kaueampana.
ja mukavuus riippuu paljolti siitä, minne aikoo muuttaa. Uudempaa asutusta on Otavantien vasemmalla puolella Mikkelistä katsottuna, ja siellä on hyvin rauhallista ja mukavaa; paljon lapsiperheitä, ei juurikaan häiriötä mistään. Vuokrataloja on siinä lähellä (kerrostaloja), ja ilmeisesti niissä taloissa saattaa olla vähän "monipuolisempaa" menoa. Otavantien oikealla puolella on pääosin vanhempaa asutusta mutta myös uutta (vähän kauempana).
Kauppoihin on tosiaan matkaa, jos asuu kauimmassa kulmassa. S-marketin yhteydessä on joku kapakka, K-kaupan vieressä apteekki ja kukkakauppa.
Koulut ja päiväkodit on tosiaan siinä hollilla, päiväkodeistä moni (2?) on melko uusia. Urheilu- ja ulkoilumahdollisuudet ovat mahtavat!
Kaupunkiin menee tosi huonosti busseja - mun mielestä. Viikonloppuisin tyyliin kerran tunnissa tai parissa. Oma auto on näppärä olla olemassa, jos ei muuta ihan palvelujen viereen.
Ei ne ruokakaupatkaan ihan pieniä ole savolaisen näkökulmasta katsottuna. Kiva kylä minusta.
Yksityisiä vuokraajia on paljon ja ne asunnot on yleensä siellä rauhallisemmalla alueella.
Kaupungin vuokratalot on Mikkelissä aina vähän epämääräistä aluetta.
Rivareita rantakylässä on aika paljon.
Ja kyllä siellä ne paikut kulkee samalla tavalla kuin muuallekin. Eikä rantakylästä keskustaan nyt niin pitkä matka ole kävellenkään.
ja päiväkodit. Vuokra-asunnoista en tiedä, mutta eiköhän sieltä niitäkin löydy. Linja-autolla pääsee hyvin keskustaan, ja hyvällä säällä ajaa polkupyörälläkin nopesti, on hyvä pyörätie.
Mutta Mikkelistä löytyisi kyllä paljon mukavempiakin asuinalueita.