87 kg ja raskaana.
Kommentit (8)
Syö terveellisesti, älä syö juurikaan herkkuja. Liiku sen verran kuin jaksat, lopussa et kuitenkaan voi/jaksa enää.
synnärillä painon 100kg eli ei tullut kauheasti. Olo tuntui aika valaalta lopussa, mutta lähti noi aika äkkiä pois ja nyt paino 81kg... ja toivottavasti alenee koko ajan :)
ja raskaus on ihan alussa. Tiedän että olisi ollut järkevää pudottaa painoa ennalta, mutta tärppäsi nopeammin kuin osasin arvata. En edes syö mitenkään yliepäterveellisesti, mutta painoa nyt on tuon verran. Nyt ei edes tee mieli vetää mitään herkkuja, joten terveellisen ruokavalion ylläpitäminen on varmaan suht helppoa. Arkiliikuntaa aionkin harrastaa entiseen tapaan, koira on pakko lenkittää edelleen.
mä painoin ekan raskauden alussa 90kg, 13kg tuli raskauden aikana lisää. Lähtöpainossa olin jälkitarkastuksessa, ja parin kk:n päästä siitä paino oli 80kg. Imetys kulutti tosi paljon. Nyt tokan raskauden jälkeen paino 87kg.
En tuntenut itseäni valaaksi missään vaiheessa. Ole ylpeä vauvamahasta ja tsemppiä:)
itsekin syön ihan normiruokaa mutta aivan liikaa herkkuja siihen lisäksi. Mutta raskauksien myötä on alkanut pitää painonhallintaa yhä tärkeämpänä.
raskauden alussa. Nyt olen viimeisilläni ja painoa on tullut 8kg, vaikka supistusherkkä kohtu on estänyt lähes kaiken liikunnan. Syö terveellisesti ja vältä turhaa sokerinmussutusta, niin kilojen kertyminen pysyy kohtuullisena.
Imetyksen sanotaan laihduttavan ja motivaatio terveempään elämäntapaan on kovempi kuin koskaan. Minulla on tavoitteena olla kesään mennessä kokoa 40. Tuleva lapseni sai minut tajuamaan, että itsestään täytyy pitää huolta, jotta saan olla lapseni kanssa vielä vanhana mummona.
Jos vedät ruokaa ja herkkuja kahden edestä, niin varmasti tulee. Jos pistät ruokavalion kuntoon voit itseasiassa jopa laihtua ts. tavoitteena saattaa olla pitää paino samassa jolloin käytännössä laihdut vaikket laihdutakaan.