Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millaisia tuntemasi 15-21 -vuotiaana äidiksi tulleet naiset ovat olleet 30-35 -vuotiaina?

Vierailija
02.04.2010 |

Kertokaa vaikka henkisestä tasapainosta, elämäntilanteesta, parisuhteesta, työtilanteesta, biletysinnosta, paljonko lapsia jne!



Kiitos! :)

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

1. Sai ekan lapsen noin 19-vuotiaana, ammattina oli merkonomi ja jossain pätkätyössä hetken oli ennen äitiyslomalle jäämistä muistaakseni. Toisen lapsen sai muutama vuosi myöhemmin saman itseään 10v vanhemman miehen kanssa. Ihan onnellisia olivat silloin, tuo nainen oli töissä ja oli harrastuksiakin, tosi perhekeskeinen. Noin 30v tuli ero ja nyt noin 35v on aika tavallinen, arkinen nainen, jolla kyllä on omia harrastuksia. On sinkku ja lapset jo siis isoja. Työssä käy jne, ihan kiva, perhe/lapsikeskeinen.



2. Suurperheen äiti. 5 lasta, mies myös noin 10v vanhempi. Sai ekan lapsen 18v. Maatilalla asuu ja on iloinen ja energinen. Perhepäivähoitaa vissiin paria muuta lasta omien lisäksi ja kasvattaa kanoja yms. Ihan iloiselta ja onnelliselta vaikuttaa nyt 3-kymppisenä.

Vierailija
2/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

bilettäjätyyppiä. Molemmat liki absolutisteja. En voisi kuvitella kumpaakaan baarissa.



-2-

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

eli uusi mies, uudet lapset, uusperheellisiä.

Vierailija
4/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

itse odotan neljättä toisella kierroksella=)

Esikon sain 20-vuotiaana,ja oon kyllä saanut bilettää aina niin paljon kun oon halunnut,mistään en oo paitsi jäänyt..mutta lapset on tärkeimpiä ja niiden ehdoilla mennään=)

Vierailija
5/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

vanhempana äidiksi tulleet. Ei kaikki mun tietämät ole toisella kierroksella, mutta tosiaan aika moni kyllä, lähemmäs puolet, muttei ihan :)



Itse kuulun näihin ja mulla se sama nuoruudenrakkaus on yhä kainalossa. Naimissa jo 9 vuotta ollaan oltu, esikoinen 10v ja minä täytän kohta 31v.



Mitäs tässä... nuorin kolmesta lapsesta 4,5v ja elämä alkaa helpottua. Vakkarityön sain reilu vuosi sitten ja talo on melkein valmis. Vaihdoin ammattia tuossa toisen ja kolmannen lapsen syntymän välillä, mutta mies siis pysynyt samalla ja pysyy toivottavasti loppuun asti.

Vierailija
6/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika moni tokalla kierroksella, mutteivät kaikki. Ovat luonteeltaan ja lasten kanssa toimiessaan jotenkin rennompia, tulevat hyvin toimeen lasten kavereidenkin kanssa, mutta ovat silti aikuisia heille. Yhdellä on tulossa "iltatähti" 30-vuotiaana (eli iso ikäero aiempiin lapsiin) ja toisellakin on suunnitteilla. Kaikki ovat olleet töissä, on vakipaikkoja jne.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Erosi pari vuotta sen jälkeen. Opiskeli yksinhuoltajana kätilöksi. Tapasi miehen ja meni naimisiin. Elää taviselämää.

Vierailija
8/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

30-35v. Hmm, siis ei ole koskaan ollut mikään bilettäjä. Joskus harvoin juo noin kaksi annosta alkoholia. Erosivat kyllä isäni kanssa ollessani noin 4v. Tuossa iässä tais olla vielä eka parisuhde tuon suhteen jälkeen, mutta nykyään on kyllä ihan sinkkuna. Silloin oli pitkään sen yhden miehen kanssa ja oli ainoa meidän lapsuusdessamme. Mulla on yksi veli. Sisarpuolia ei löydy.



Oli töissä ja on muuten nyt edelleenkin samassa työssä, yli 10v. myöhemmin. Työnjohtajana, eli ei nyt kaikkein huonoin mahdollinen, vaikkei nyt mikään maailman paraskaan duuni.



Äidillä oli ennen tuota kolmeakymppiä oma firmakin, mutta meni lamassa konkurssiin. Eli onhan noita vastoinkäymisiäkin ollut.



En muuten osaa vielä muista sanoa, kun ovat sitten enemmän mun ikäluokkaani tai nuorempia, eli eivät vielä lähelläkään kolmeakymppiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuolla joku muu sanoi, että tulevat hyvin toimeen lasten kavereidenkin kanssa, mutta osaavat silti olla aikuisia lapsille. Toi pitää just paikkaansa mun äidin kohdalla! Mulla on lapsuuden kavereita, jotka saattavat edelleenkin vierailla mun äidin luona, eikä siis edes mun kanssa samaan aikaan! Vaikka äiti esim. sanoi niille kiroilusta meillä, niille kun ei kotona sanottu.

Vierailija
10/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kolmen kipeästi päättyneen muutaman vuoden seurustelun jälkeen viimein naimisiin 31 -vuotiaana, saanut toisen lapsen 33 v:nä ja kolmannen 35 v:nä.



Nyt 38 v. Vaihtanut työnsä sosiaalialalle, opiskelee lähihoitajaksi työnsä rinnalla. Esikoisen murrosikä oli rankka, mutta nyt esikoinen 18 v ja alkaa uudelleen lähentyä järki-ihmiseksi.



Luonteeltaan kiltti, uhrautuvainen, eläväinen ja iloinen. Tosi onnellinen elämäänsä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

yksinhuoltajia.

Vierailija
12/12 |
02.04.2010 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opiskelin itselleni hyvän ammatin, löysin ihanan miehen, sain toisen lapsen, rakensimme talon ja elämme oikein mukavaa elämää. Käymme molemmat työssä ja saamme keskituloista palkkaa.



Nykyään harrastan bilettämistä. Olen baarissa 3-5 krt/kk. Tykkään tanssimisesta tosi paljon, eli tää mun harrastus on vähän niinkuin aerobic, mutta ei vie perheeltä aikaa koska on öisin :-))

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kolme kaksi