Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita vaihtoehtoja kun hoitoon laittaminen (äidin vakava sairaus)?

Vierailija
18.12.2009 |

Meillä on kolme lasta tyttö 7kk, poika 1v 9kk ja poika 7,5v. Jo ennen lapsia minulla todettiin kasvain molemmissa munasarjoissa ja ne leikattiin pois, toisesta munasarjassa oli pienempi kasvain ja meille sanottiin, että raskauden mahdollisuus on yhä n. 70%. Esikoinen sai alkunsa neljän vuoden yrityksen jälkeen ja kakkoselle annettiin lupa tulla heti, mutta tärppäsi vasta vuosien päästä kakkonenkin. Kolmannellekin näytettiin heti vihreää valoa, koska ajateltiin, ettei heti tärppäisi kun kahden ekan kanssakin kesti vuosia, mutta toisin kävi. Kaikki ovat olleet suht helppoja vauvoja onneksi, tiedän, että ois voinut käydä toisinkin. Tässä ei ole se ongelma, siis jaksamisessa.



Minulla kuitenkin kuukausi sitten todettiin kasvaimen uusineen/levinneen ja nyt on sitten edessä uusi hoitojakso ja ongelmana on, että miten saamme lasten hoidon onnistumaan. Mies ei voi jäädä pois töistä, koska emme pärjäisi taloudellisesti ja minä en hoitojen aikana luultavasti kykene lapsia hoitamaan, koska olen sairaalassa ja kotonakin olo saattaa olla heikko. Hoitaja kotiin maksaisi liikaa, vaikka saisi tukiakin ja nyt näyttää siltä, että ainoa vaihtoehto olisi nuorimpien hoitoon laittaminen. Saamme heidät luultavasti pph:lle, näin meille ainakin luvattiin. Minun hoidot alkavat n. 1kk päästä eli nuorin olisi vasta 8kk kun aloittaisi hoidon.



Muitakin vaihtoehtoja on pohdittu, mutta miehen vanhemmista on enää isä elossa ja hänellä on vaivoja itselläänkin eikä jaksa meidän lasten kanssa kun maksimissaan tunnin tai kaks. Minun vanhemmat ovat elossa, mutta äitini aika menee isääni hoitaessa niin ei heitäkään voi rasittaa niin paljon, että hoitaisivat lapsiamme. Esikoinen voi mennä sinne koulun jälkeen, mutta nuorimmista on liikaa vaivaa.



Onko tässä enää muuta vaihtoehtoa kun laittaa hoitoon? Jos aikomuksesi on arvostella sitä, että harkitsemme hoitoon laittoa niin jätä kommentoimatta, ainakin jos perustelusi eivät ole hyvät.

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuulostaa hyvältä että saatte pph:lle. Kyllä lapsesi sopeutuvat tilanteeseen. Ja vaikka kuulostaakin vanhalta kliseeltä, myös monet nyt aikuisista on laitettu hoitoon todella pieninä ja hyviä ihmisiä meistä on tullut. Nyt on tärkeää, että saat rauhassa parantua ja keskittyä hoitoon. Levätä. Kun saat hyvän vakihoitajan voit olla huolehtimatta lasten takia, eikä ole niin kovasti järjestelyvaikeuksia hoitopäivien suhteen. Onneksi kuopuksesikin on kuitenkin jo lähempänä vuoden ikää. Asia olisi paljon raastavampi jos kyseessä olisi vaikka 3kk ikäinen. Voimia koko perheelle!

Vierailija
2/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tiedän, attä ajatus tuntuu pahalta, kun on kyse noin pienestä, mutta teidän tilanteessaneen hoitoon laittaminen on mielestäni täysin perusteltua.



Vaikea keksiä muita ratkaisuja, mutta oletko laskenut ettei hoitajaan riitä rahat. Noin pienillä yksityisen hoidon tuet on korkeat. Yksi vaihtoehto olisi vielä au pair, mutta siinä tietysti ongelmana, että au pair tarvitsee oman huoneen. Siihenkin voi saada tukia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset




Eli hoitoon vaan. Jos sisarrukset vielä pääsevät samalle hoitajalle, niin ei sillä pienimmällä ole mitään hätää.

Mutta varmistakaa nyt ihmeessä tuleeko se paljon halvemmaksi kuin kotiin hoitajan palkkaaminen.

Paljon voimia!

Vierailija
4/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minusta kuulostaa järkevältä laittaa lapsenne hoitoon. Kiva jos saat heidät pph:lle.

Minun nuorin oli vasta 10kk kun jouduin viemään pph:lle. Hienosti meni kaikki!

Nyt on 7v. reipas koululainen eikä jäänyt mitään traumoja että olisin "hylännyt" tms.



Toivon Teidän perheelle kaikkea hyvää ja Sinulle hurjasti voimia hoitoihin.



Mukavaa Joulua!

Vierailija
5/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että itse saa levättyä ja paranet hyvin. Ja vaikka pienimmät ovat hoidossa, niin oman vointisi mukaan voit tietenkin pitää heitä lyhyempiä aikoja hoidossa, välillä vaikka kokonaisia päiviä kotona.

Vierailija
6/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mahdolliset. Suosittelisin kyllä vielä varmistamaan onko se hoitaja miten paljon kalliimpi kun hoitomaksut. Enkä ole sitä mieltä, että lapset jotenkin kärsisivät hoidossa vaan että voit olla varma, että olette tutkineet kaikki mahdollisuudet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

joissain kunnissa saa perhetyöntekijän jos toinen vanhempi joutuu olemaan paljon sairaalassa tms., mutta ei joka paikassa. Lisäksi perhetyöntekijä ei välttämättä ole joka kerta sama ja lapset joutuu silloin sopeutumaan vaihteluun. Eikä perhetyöntekijää varmastikaan saa kokonaisiksi päiviksi kovin montaa päivää peräkkäin, vaan ikäänkuin pariksi päiväksi viikossa. Sitten täytyisi jonkun isovanhemman jaksaa ne toiset päivät ja taas tulisi lisää systeeminvaihdoksia lapsille.



Aupair maksaa vähemmän kuin lastenhoitaja, mutta siinä mene usein hirveästi aikaa sen hankkimiseen ja opettamiseen eik äteillä taida just nyt olla sitä aikaa, vaan piekmminkin aika kiire.



Vierailija
8/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

JOs jaksat, selvitä toki kaikki hoitomahdollisuudet, mutta ei pph tai pk:kaan ole mikään paha paikka, vaikka jotkut niin kuvittelevat. Pienimmät saavat kyllä reilusti huomiota, älä sure.



Ja sinulle paljon voimia. Olen kokenut jokseenkin saman, tosin lapseni eivät olleet ihan noin pieniä. Minulta loppui juuri puoli vuotta kestäneet sytostaattihoidot harvinaiseen ja yleensä hyvin tappavaan vatsan alueen syöpään. Pienempi lapseni oli hiukan yli vuoden, kun sairasteluni alkoi, tosin syöpädiagnoosin saadessani hän oli jo kaksi. Isompi on pari vuotta vanhempi. Minut on leikattu useasti ja sain siis sytojakin.



Olin lähemmäs vuoden sairaslomalla, mutta täysin hyvällä omallatunnolla olen pitänyt lapsia pk:ssa. Se on ollut sekä minun että lasten etu: sytojen jälkeen on niin heikossa kunnossa, ettei lastenhoidosta tulisi mitään. Lisäksi lapset saivat elää normaalia arkea ja puuhailla pk:ssa mukavia asioita silloinkin, kun minulla meni huonosti. Minusta on parempi, että lapset ovat hoidossa kuin että katselevat, kuinka äiti on tosi kipeä. Mutta ei sairautta kannata silti mitenkään salailla lapsilta, koska he huomaavat kuitenkin.



Tsemppiä, hyvin kaikki menee!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

saat levätä ja parantua. Tiedän, ettei se ole helppoa kun nuorin on vielä noin pieni, mutta se on se järkevin vaihtoehto ja kuten joku muukin sanoi niin jos oma vointisi sallii niin voit pitää lapset kotona ja/tai lyhyempiä päiviä hoidossa.



T. Lähes samasta syystä kolme lastaan hoitoon laittanut kun nuorin 8,5kk

Vierailija
10/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

niin vielä parempi, mutta ei päiväkotikaan ole kamala paikka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä se hoitoonvieminen olisi teille paras ratkaisu. Säännöllinen hoito. Pph saattaa olla todella onnistunut ratkaisu! Ja eikös pienimmät päiväkodissakin pääsisi sisarusryhmään kun ikäero pieni ?



Missäpäin Suomea ap asutte! Voisin tarjota satunnaista lastenhoitoapua minäkin,tarvetta olisi varmasti vaikka olisivatkin päiväkodissa. Voisin vaikka viedä päivähoitoon tai hakea joskus jos olet huonossa kunnossa hoidoista ja miehesi työ ei anna aikatauluista myöten ? Meillä 2 v ja 4 v lapset joten siinä seurana teidänkin lapset samassa menisi :) Me asutaan itäisessä Suomessa.



Kyllä kaikki kääntyy parhain päin! Keskity itsesi tervehdyttämiseen ja voimien keräämiseen hoitojen aikana. Jaksamista ja voimia vielä kerran!



Hyvää joulua!

Vierailija
12/12 |
18.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

synnytyksen jälkeen tilanne vain oaheni ja kun vauva oli 2kk makasin teho-osastolla

minulla nuoret vanhemmat, joten ovat hoitokykyisiä isäni jäi työötömäksi ja sitten sai elkääkken 60v joten jopa hän oli vauvan kanssa päivän kun minä maklasin viikko kaupalla sairaalassa, oma mies piti kaikki lomansa, samoin äitini, ja myös silloi 16v esikoinen oli päiviä vauvan kanssa, rankkaa oli kaikilla ja mikä ikävintä show vaan jatkuu, on jatkunut jo 5v eli vauvani on jo 5v ja vasta nyt syksyllä älysin et en voi kuormittaa koko sukua loputtomiin ja tuon ikäinen kaipaa muutakin kui neljä seinän sisällä oloa, joten aloitti tarhassa kun en ole sairaalassa sisällä lapsi on kanssani kotona aina, koska en jaksa kävellä tarhalle ja takas hakemaan lastani aikaisemmin ja mies hyödyntaa tilanntta kun olen suht hyvä kuntoisena kotona ja ns tunteja sisälle jotta taas voi lyhentää kun makaan sairaalassa, josta just pääsin kotiin ja pian taas uusi jakso alkaaa huh huh

eli kyllä suosittelen minäkin että pienet hoitoon ei voi kuormittaa sukua yms jatkuvasti,

ainoo on tietty jos kyseessä syöpähoidot ja immunivajaus tulee niin lapset silloin tarhasta tuo tullessaan kaikki taudit jotka sit heti tarttuuu sinuun, eli ehdottomast se phh parempi kun sinun lastsesi lisäkis ei olisi kuin kaksi muuta lasta. tietty kotiin hoitaja olis hienoa, mut mitä maksaa ja mistä löytyy hyvä

voimia sinulle ja kaikkea hyvää koko perheelle, toivottavasti hoidot tepsii hyvin

meitä on yllättävän paljon sairaita äitejä ja isiäkin

ja tulot tippuu ja jos mies tienaaa vaikka keskiverrosti, niin tukia ei heru, kuitenkin tulee isot sairaalaskut, taksimatkat, lääkekulut joita kelakaan ei kaikkia korvaa joo kaikki katot on mullakin jo täynnä , sailti sairaala päivä maksaa 14 e ja kun kaksi kuukautta makaa putkeen on viikon kotona ja taas viikon kaks sairaalass niin laskua riittää

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän seitsemän