Raskaus ja hiivatulehdus?
Hei
Kyselin tässä päivä kaks sitten asiasta kun mulla tuli jonkinsortin rusehtavaa valkovuotoa vähän (teelusikallinen), että meneekö nyt raskaus kesken. No, tota vuotoa ei sittemmin ole näkynyt enempää(rv 7+ menossa). Valkovuoto on normaalin väristä nyt, mutta melko runsasta ja tuntuu sille, ettei kaikki ole alapäässä ihan kunnossa. Ei juuri kutise, mutta ei paljon toisinkaan. Emättimessä siis ilmeisesti menossa jokin epätasapainotila... Mulla on noita maitohappobakteerikapseleita kotona. Niitä, joita laitetaan emättimeen. Taidan käyttää niitä nyt ensihätään? Pakkausessa luki, että sopii käyttää raskauden aikana.
Kysymys: Miten usein hiivatulehduksia voi tulla? Entä mistä tunnistaa emättimen bakteeritulehduksen? Voiko se aiheuttaa keskenmenon? Ja johtuiko kenties mun tuo outo vuoto tästä hiivasta/bakteeritulehduksesta?
Kommentit (3)
alkuvaiheessa elämäni ensimmäinen hiivatulehdus. Ja sitten niitä riittikin, pari päivää aina väliä ja uusi. Mutta synnytyksen jälkeen (vauva 3 kk) ei ole ollut yhtään.
Ei ole tarkoitettu hiivatulehdukseen, muttei kun minulla sitä nyt edes selkeästi ole edes. Mullakin on kyllä ollut hiivaa ennen ja yleensä oireet ovat olleet selkeämmät.
Vagi-c on tarkoitettu lähinnä bakteeritulehduksien estoon, mutta sitä voi käyttää myös raskauden aikana. Jospa tommosia hakisin huomenna?? Onko joku noita käyttänyt? Teho?
ap
hiiva voi tulla _usein_
Nimim. kokemusta on... Tosin mulla oireet oli aina hyvin selkeät, kutisi niin, että tuli ikävä jotain teräsharjaa ja hetkessä limakalvot verillä, alavatsakipuja yms... Ja aina tuli ihan puskista!
Noilla oireilla en osaa sanoa onko hiiva vai ei...
Mut jos on hiiva, niin pistä mieskin hoitamaan itsensä. Mä selviydyin aina ehkä hiukan kauemmin ilman uutta tulehdusta kun tajusin tyrkätä ukkokullallekin rasvatuubin kouraan...