Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Miksi meitä ei kutsuttu miehen sukulaisen synttäreille? :(

Vierailija
27.12.2009 |

Nyt onnistui miehen sukulaiset pahoittamaan meidän kaikkien mielen... Miehen täti miehineen ja poikineen on aina ollut miehelleni tärkeä ihminen. He asuvat ulkomailla, joten meillä on mahdollisuus nähdä heitä aika harvoin. Mutta nyt jouluna he ovat käymässä miehen isovanhempien luona.



Nyt sitten emme kelvanneet tämän tädin miehen syntymäpäivävieraiksi. Nämä sukulaiset sopivat kanssamme jo joulukuun alussa, että veisimme tapanina perheen pojan elokuviin. No, elokuvista palattuamme oli isovanhempien taloon katettu juhlapöytä ja aikuiset oliva ykköset päälle. Ihmettelimme tätä, kun ovikello soi.



Sisään tuli miehen toinen täti ja tämän tytär perheineen. He myös juhlavaatteissa, tämän toisen tädin miehen syntymäpäiville kutsuttuina. Pöytään oli katettu paikat niin, että vain isovanhemmat, ulkomaansukulaiset ja nämä juuri sisälle tulleet mahtuivat pöydän ääreen.



Meille ryhdyttiin selittelemään, ettei ketään oltu muka erityisesti kutsuttu ja että mekin voitaisiin jäädä, miehen isoäiti ryhtyi kattamaan sivupöytää olohuoneen puolelle.



Lähdimme siitä sitten vähin äänin. Mies pahoitti todella mielensä ja niin minäkin. Mies soitti myös sisaruksilleen, ettei kannata mennä enää näitä ulkomaansukulaisia katsomaan, ei selkeästi olla kaivattuja vieraita...



Tosi kumma. Miksi emme kelvanneet muiden seuraan? Tuli hyväksikäytetty olo: kelpaamme viihdyttämään perheen poikaa, mutta emme muuten seuraksi. Miksi meidän pahoiksi mieliksi nuo synttärit piti järjestää vielä tuollaisena päivänä, kun meitä oli erikseen pyydetty tekemään pojan kanssa jotain... Ihan kuin olisivat halunneet osoittaa, että katsokaa nyt, meillä on juhlat ja teitä ei ole kutsuttu.



En mene miehen isovanhempien luo enää ikinä. Miksi ihmiset on niin ilkeitä? Me ollaan aina oltu auttamassa näitä isovanhempia, tehty heidän talossa ja pihalla kunnostustöitä, jne. Miehen serkun perhe ei siellä juuri koskaan edes käy kylässäkään muuten, auttamisesta puhumattakaan.

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Saitteko mitään selitystä jälkeenpäin? Yrittikö kukaan edes pahoitella tökeröä käytöstään?



Kurja tilanne!

Vierailija
2/8 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

mitäs hienoa sakkia te oikein luulette olevanne?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

itsellekkin on käynyt vähn samanlainen tilanne miehen siskon kanssa.. ja voi sanoa että tapahtumat vaikuttavat väleihimme ikuisesti.

Vierailija
4/8 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja johnkin piti vetää raja. eihän esim. miehesi sisaruksiakaan (perheineen?) kutsuttu?



olisitte varmaan voineet jäädä jos teille ihan pöytääkin alettiin kattamaan.



soittakaa ja selvittäkää asia. ei kannata jäädä katkeruuteen ja kaunaan!

Vierailija
5/8 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

..silloin, kun pojan haimme elokuviin. Että jäättehän illalla sitten syömään, tms.



Ja eihän meille oltu valmiiksi edes katettu. Vaikka normaalisti, jos miehen isovanhempien luona on juhlat, heillä on isoon tupaan nostettu monta pöytää peräkkäin niin, että kaikki pääsee saman pöydän ääreen.



Nyt meidät olisi paniikissa istutettu yksin istumaan olohuoneen nurkkaan.

Vierailija
6/8 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin selkeästi miehen siovanhemat ja nämä ulkomaansukulaiset tilanteesta hämmentyivät, että eivät olleet aikoneet meitä kutsua.



Ja ollaan sinne ennenkin sovittu miehen koko suku, joka ei ole suuri: nämä mainitut tädit, tämä yksi serkun perhe, me ja miehen sisko puolisoineen.



Ollaan ennenkin huomattu, että meitä ei ikinä kutsuta samaan aikaan miehen isovanhemmille tämän miehen serkun kanssa. Ja serkku perheineen käy tuskin koskaan isovanhempiaan katsomassa, vaikka samassa kaupungissa asuvat. Miehen isoäiti sitä meille aina parkuu, kun ei sen puolen lapsenlapsenlapsia juuri koskaan näe.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos olisin ollut ap, olisin loukkaantunut myös todella pahoin!



Tottakai ap:n perhekin olisi ERIKSEEN pitänyt kutsua, niinkuin ilmiselvästi oli ne muutkin vieraat erikseen kutsuttu! Ei se olisi ollut tosiaankaan liikaa vaadittu - ihan peruskohteliaisuutta. Siinä tilanteessa he olivat vain tehneet päätöksen, ettei ap:n perhettä kutsuta - ja jäivät "housut kintuissa" kiinni huonon organisoinnin vuoksi.



En tosiaan ymmärrä, miten ihmisillä on varaa kohdella lähimmäisiään noin huonosti ja tylysti. Minulla ei ainakaan ole.



Vierailija
8/8 |
27.12.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Antaisin heidän olla ja kyllä minäkin loukkaantuisin tuosta.

On vähän niinkun meidän naapuri, joka soitti aina meille, että saako heidän poika tulla leikkimään meille ja kas kummaa heillä oli silloin aina vieraita.

Ei olla mikään lastentarha.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi kolme